کارگاه آموزشی نسخه‌شناسی و آشنایی با نسخ خطی در سنندج برگزار شد

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی چاپ سنگی و سربی در سنندج برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، محمد عبدالملکی در ابتدای این کارگاه آموزشی با اشاره به نقش مهم خط در تاریخ بشریت، گفت: معیار پژوهشگران برای سنجش آغاز تمدن ها در تاریخ خط بوده است.

 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان اظهار داشت: اختراع خط سرآغاز شکل گیری تمدن های بزرگ در تاریخ بوده و با اختراع آن اطلاعات و آگاهی ها به اشتراک گذاشته شد و علم توسعه پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه نسخ خطی بسیار ارزشمند است، بیان کرد: وجود نسخ خطی در هر جامعه ای بسیار مهم است و از طریق آن می توان اطلاعات بسیاری در خصوص تاریخ، سیاست، اقتصاد، فرهنگ و سایر بخش ها به دست آورد.

عبدالملکی عنوان کرد: هم اکنون تعدادی کتاب خطی در کتابخانه عمومی شهید برهان عالی سنندج نگهداری می شود اما نسخه های خطی بسیاری نیز در خانه های مردم وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان با بیان اینکه نسخه های خطی گنجینه ای ارزشمند برای هر منطقه و جامعه ای است، اضافه کرد: تجمیع تمام نسخه های خطی موجود و نگهداری از آن ها در بهترین شرایط، امری ضروری است که باید به آن توجه شود.

وی نقش کتابداران را در ایجاد اعتماد به منظور اهدای کتاب های خطی به کتابخانه های عمومی مهم برشمرد و گفت: این منابع پس از جمع آوری باید به دقت بررسی و پس از استخراج اطلاعات آن ها، در بهترین شرایط نگهداری شود.

عبدالملکی به نقش آموزش در نگهداری و بهره مندی بهتر از نسخه های خطی اشاره کرد و خاطر نشان کرد: برگزاری دوره های آموزشی برای کتابداران از برنامه های این نهاد فرهنگی در این زمینه است.

کارشناس نسخ خطی و مدرس کارگاه آموزشی نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی در این جلسه اظهار داشت: نسخ خطی سرمایه های ارزشی و ملی در هر کشوری هستند که باید به آن بها داده شود.

رضا محمودپور اضافه کرد: آشنایی با اهمیت این مقوله به منظور نگهداری بهتر از آن ها که جزو اندوخته های فکری هر ملتی هستند امری ضروری است.

46

کد خبر 1281548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =