برخورداری مردم اصفهان از خدمات بیمه وکالت/ نصف جهان شهر پایلوت

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان از اجرای طرح بیمه وکالت در اصفهان خبر داد و گفت: این طرح در استان اصفهان به عنوان شهر پایلوت اجرایی می شود.

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان، لیلا رئیسی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره اینکه طرح بیمه «مشاوره حقوقی و وکالت» در اصفهان  به شهر پایلوت اجرایی می شود، اظهار داشت: مردم به ویژه در جامعه ما اعتماد لازم را به خدمات مشاوره ای و وکالتی ندارند و از این نهاد دوری می کنند که این موجب نزدیکی به موسسات غیرمجاز و دلالان مشاوره‌ای شده است که آفتی برای جامعه دستگاه قضایی است.

وی ادامه داد: به طور کلی فراهم سازی دسترسی به خدمات آسان قضایی و مشاوره ای وکالت از وظایف دستگاه حاکمیتی است و زمینه اجرای طرح بیمه وکالت در همین راستا فراهم شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان تاکید کرد: مردم به عنوان شهروندان حق دارند از  خدمات مشاوره و وکالتی برخوردار باشند تا گرفتار برخی مشکلات حقوقی نشوند.

وی ابراز داشت: فرهنگسازی وکالت در همه کشورها از اهمیت خاصی برخوردار است به نوعی که هر فرد از بدو تولد تا فوت یک وکیل خانوادگی در کنار خود دارد و این حق برای همه جوامع یک حق پذیرفته شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری اصفهان  ابراز داشت: اگر فرهنگ وکالت به درستی در جامعه تبیین شود و آگاهی برای مردم نسبت به بیمه وکالت ایجاد شود بُرد نخست مربوط به تک تک افراد جامعه است و برد دوم برای وکلایی است که این حرفه شغل آنهاست.

وی با اشاره به اینکه پس از مطالعات مفصل چند ساله و تبیین تفاهم نامه سراسری میان اتحادیه سراسری کانون وکلا و بیمه کوثر زمینه ایجاد بیمه وکالت برای نخستین بار در کشور فراهم شده است، گفت: محل اجرای این بیمه برای نخستین بار در اصفهان تعیین شده است تا ب تحقق بهداشت تقضایی و پیشگیری از تخلفات کمک شود.

تعجب آیت الله شارودی از خلوت بودن دادگستری هند و کلید خوردن بیمه وکالت در ایران

در ادامه این نشست کارشناس حقوقی دادگستری اصفهان ابراز داشت: آیت الله شاهرودی در سال ۸۳ در جریان  بازید از دادگستری هند متوجه خلوت بودن دادگستری می شوند که پس از بررسی و پرس و جو در این زمینه متوجه این نکته می شوند که دلیل این امر استفاده از بیمه وکالت بوده است که کاهش مراجعات قضایی و تسریع در روند پرونده های قضایی شده است.

علی غروی با بیان اینکه ما در سال ۸۹ توسط آیت الله شاهرودی با این پروژه آشنا شدیم، ابراز داشت: اکنون حدود ۱۰ سال از  آشنایی ما با این پروژه گذشته است و یک دهه برای این بیمه کار کارشناسی  با همکاری کانون وکلای اصفهان انجام دادیم.

وی ادامه داد: در آذرماه ۹۵ مجوز این نوع بیمه توسط بیمه کوثر از بیمه مرکزی گرفته شد اما برای تامین زیرساخت ها دست به عصا راه رفتیم.

کارشناس حقوقی دادگستری اصفهان  ابراز داشت: در سال ۹۷ این بیمه به شکل غیر رسمی  رونمایی شد و اصفهان پایلوت کشور برای اجرای این طرح شناخته شد.

وی با بیان اینکه تلاش ما این است که جرمی محقق نشود و در این راستا آموزش و مشاوره در وهله نخست  مورد توجه ماست، گفت: مردم می توانند برای امور حقوقی خود وکیل بگیرند و هزینه‌ها را ما پرداخت می کنیم.

غروی تصریح کرد: این سیستم به نوعی طراحی شده است که تمام اقشار جامعه بتوانند از آن استفاده کنند؛ از شخصی که ۱۰۰ هزار تومان در یک سال قادر به پرداخت باشد که این فرد به طور مثال  ۵ میلیون تومان می تواند خدمات دریافت کند تا افرادی که تمایل به دریافت خدمات بیشتر دارند.

در ادامه این نشست مدیر بیمه مرکزی کوثر در اصفهان اظهار داشت: بیمه کوثر با در نظر گرفتنناصل حقوق شهروندی اقدام به راه اندازی بیمه وکالت یا حامی کرده است.

مسعود سپهری فر گفت: این نوع بیمه از زیرشاخه‌های های بیمه هزینه های حقوقی است که ۸۰ سال قبل در اروپا راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه بیمه وکالت در چند مرحله از حقوق شهروندی حمایت می کند، تاکید کرد: آموزش حقوق شهروندی، پیشگیری و تنظیم قرارداد از جمله این موارد است؛ در مراحل بعدی بیمه به مباحث قضایی وارد شده و در صورتی که منجر به شکایت در محاکم قضایی شد وکیل برای طرف اتخاذ کرده و خسارتی که به فرد وارد می شود را جبران می کند.

مدیر بیمه مرکزی کوثر در اصفهان  با تاکید بر اینکه هزینه های حقوقی در کشور ما هنگفت است و مردم از بسیاری از حقوق خود محروم می شوند، گفت: این بیمه هزینه های حققوقی شهروندان ایرانی را در مواقع نیاز به خدمات جبران می کند.

وی گفت: در حال حاضر نحوه خریداری بیمه نامه به این شکل است که باید حداقل ۵۰ خانواده و یا ۲۰۰ نفر با فرد بیمه گذار همراه باشند تا امکان ثبت نام و برخورداری از بیمه وجود داشته باشد.

سپهری فر اضافه کرد: این روند به دلیل آزمایشی بودن طرح و دوره انتظار برای به نتیجه رسیدن آن است و در آینده  این نوع بیمه به شکل فردی نیز راه اندازی می شود.

46

کد خبر 1281904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =