ثبت مشاهده ۲۷۰ گونه پرنده در چهارمحال و بختیاری

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت: با مشاهده و شناسایی آبچلیک نوک سربالا برای اولین بار در تالاب گندمان شهرستان بروجن، عدد گونه های مشاهده شده در استان به ۲۷۰ رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان ، شهرام احمدی اظهار داشت: آبچلیک نوک سربالا  با نام علمی  (Xenus cinereus)پرنده ‌ای است از تیره آبچلیک که برای اولین بار در تالاب گندمان توسط محیط بان کرامت حافظی مشاهده شده است.

وی افزود: آبچلیک نوک سربالا پرنده ای با طول بدن ۲۲ سانتی متر است که به وسیله منقار دراز و تیره رنگ و سر بالا و پاهای نارنجی روشن مشخص می‌شود، در زمستان سطح پشتی آن خاکستری کمرنگ و در تابستان قهوه ای تر است با دو نوار پهن نامنظم و سیاه رنگ در طرفین پشت و در پایین بهم می‌پیوندد. وی ادامه داد: این پرنده سطح شکمی سفید با رگه های کمرنگ روی گردن و سینه دارد و در پرواز دمگاه کمرنگ و سفیدی حاشیه عقبی بال آن بخوبی پیداست، همچنین حرکت متناوب بالا و پایین کردن سر و دم آن شبیه آبچلیک آوازخوان جلوه می دهد، ولی جثه کوچکتر و پای بلندتری دارد.

این مقام مسئول عنوان کرد: آبچلیک نوک سر بالا پرنده‌ایست که در گذشته نه چندان دور به صورت مهاجر عبوری از پراکندگی نسبتاً فراوانی برخوردار بوده است و در همه جای ایران دیده می‌‍شده، اما در حال حاضر اطلاع دقیقی از وضعیت تعداد و پراکندگی آن در دست نیست و به تعداد فراوان، زمستان را در سواحل جنوبی ایران می‌گذراند.

احمدی در پایان تصریح کرد: تالاب‌های بین المللی چغاخور و گندمان در شهرستان بروجن، مهم‌ترین زیستگاه پرندگان تالابی و گونه‌های مهاجر در استان چهارمحال و بختیاری هستند.

46

کد خبر 1281931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =