وزیر اقتصاد از تصویب کلیات بودجه سال آینده و تعیین ارقام کلی آن در هیات دولت، طی هفته گذشته خبر داد.

سید شمس الدین حسینی در پاسخ به سوالات خبرنگاران در حاشیه همایش روز جهانی گمرک، با اعلام این خبر افزود: طی جلسات هفته گذشته، همچنین تبصره های بودجه هم مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد متن نهایی با محوریت معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور به یک کمیته سه جانبه مرکب از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، وزارت امور اقتصاد و دارایی و معاونت اول رئیس جمهور برای تایید نهایی ارسال شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مرحله دوم واریز یارانه نقدی شامل اسفند و فروردین به زودی واریز می شود، گفت: افرادی که به تازگی ثبت نام کرده اند هم زیرپوشش قرار خواهند گرفت.سید شمس الدین حسینی افزود : جزئیات پرداخت آن را وزارت رفاه و تامین اجتماعی اعلام خواهد کرد.

وی در باره اینکه آیا کسانی که در مرحله 45 روزه اخیر برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده‌اند نیز پیش از پایان سال یارانه دریافت خواهند کرد یا خیر؟ گفت:‌ تلاش می کنیم برای افرادی که به تازگی حساب باز می‌کنند یا افراد جا مانده از دوره‌های قبل یارانه نقدی بپردازیم.

وی با تاکید بر این که برنامه های تحول اقتصادی ایران با محوریت هدفمندی یارانه ها آغاز شده است گفت‌: این طرح فقط در هدفمندی یارانه ها خلاصه نمی شود. وی افزود: یکی از بخشهای طرح تحول اقتصادی که در سال آینده با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد، طرح مالیاتی است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: یکی از محورهای اصلی طرح تحول مالیاتی، بحث مالیات بر ارزش افزوده بود که کار بزرگی محسوب می شود که البته با حواشی همراه بود.

وی با بیان اینکه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده سال به سال توسعه می یابد، به نحوی که فازهایی از آن را اجرایی کرده ایم، افزود: در اجرای هر فاز نسبت به فاز قبل از آن موفق بوده ایم و افکاراجتماعی، همراهی صنعتگران و بازرگانان با دولت در اجرای این قانون بیشتر شده است، اما باید تکمیل شود و ادامه پیدا کند.

حسینی اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده را باعث وصول مالیات و شفافیت اقتصادی دانست و گفت: کارهای مربوط به اصلاح لایحه قانون مالیاتی هم در سازمان امور مالیاتی به اتمام رسیده و هم اکنون برای نظرخواهی برای اشخاص مختلف حقیقی، حقوقی، خصوصی و دولتی ارسال شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت اجرای این کار را بسیار بزرگ توصیف کرد و اظهارداشت: هر یک از این کارها یک پروژه ملی است، سال آینده نیز یک فرصت جدید است که بر روی اصلاح نظام مالیاتی متمرکز شویم.

حسینی همچنین خبر داد که عیدی کارمندان دولت هم این هفته واریز می شود.

پیشتر وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنان خود در همایش روز جهانی گمرک با عنوان "دانش - کلید تعالی گمرک " گفت: ارزش صادرات و واردات کشور در سال جاری را تا پایان دی 105 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت : این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال 26.5 درصد رشد نشان می دهد.

سید شمس الدین حسینی افزود: وزن واردات به دلیل تغییر در ترکیب ان حدود دو و نیم درصد کاهش داشته است. وی گفت : مهمترین قلم واردات در یک سال گذشته ، فلزات گرانبها بوده است.

حسینی به رشد 47 درصدی ترانزیت در ده ماه اخیر در مقایسه با دوره مشابه پارسال اشاره کرد و گفت : ترانزیت از خاک ایران در این مدت به 8 و نیم میلیون تن به ارزش 26 میلیارد دلار رسید.

وزیر اقتصاد کل با بیان اینکه مبادلات اقتصادی در سال گذشته نسبت به سال 83 از لحاظ وزن 84 درصد و از لحاظ ارزش 100 درصد رشد داشت ، گفت : صدور کالاهای غیرنفتی نیز سه برابر رشد کرده است. حسینی گفت: مسافرانی که از گمرک وارد یا خارج شدند ، در پایان سال 83 هشت میلیون و 800 هزار نفر بودند که در ده ماه نخست امسال به 16 میلیون افزایش یافته است. وی افزود: ارزش واردات در پنج سال گذشته 53 درصد افزایش داشته و درآمد گمرکی از 3 هزار و 300 به 6 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.

/32

کد خبر 128207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =