نهمین جلد «قصه‌­های آبدار» با فرفری خانم آمد

نهمین جلد «قصه­‌های آبدار» با نویسندگی سوسن طاقدیس و تصویرگری سارا کثیری با عنوان «فری، فری، فری» به بازار آمد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مجموعه داستان «قصه‌های آبدار» سعی دارد ضمن تقویت روحیه گفت‌و‌گو، شخصیت دادن به کودکان و کاهش اضطراب در آنان، خوانندگان خود را سرگرم هم بکند.

کتاب «فری، فری، فری»، نام آشنای سوسن طاقدیس، نویسنده­ پرسابقه را بر خود دارد. او و تصویرگر اثر، در هماهنگی کامل با یکدیگر، فضایی شاد و مناسب برای بچه‌­های پنج تا هشت سال آفریده‌اند. فرفری خانم در هیچ یک از بخش‌ها، غمگین یا عصبی نیست. او مشکل را پذیرفته و روزگاری همچون سایر هم­سالانش دارد؛ کتاب می‌­خواند و موقع نوشتن و تمرکز کردن، خیلی عادی زبان خود را بیرون می‌­گذارد. بزرگترها هم سعی دارند به او کمک کنند.

 کوتاه کردن موها، راه حل اصلی و همیشگی نیست. از آن بدتر نمی‌­دانند با موهای چیده­ شده چه کار کنند. سارا کثیری، تصویرگر، برای نشان دادن استیصال خانواده، راه خیال‌­انگیز عجیبی را انتخاب کرده و محله­‌ای را کشیده که موها در همه جای آن حتّی در لانه­ کلاغ پخش شده‌اند. «فرفری، فرفری، فرفری» به طور غیر­مستقیم به کودکان، حفظ آرامش در زمان مواجهه با مشکل را یاد می­‌دهد و  یاد­آوری می‌­کند که گفت‌وگو، کلید حل تمام گرفتاری­‌های خانوادگیست.

رویکرد نویسنده، در شنیدن نظرات مختلف و بررسی نتایج هر کدام، مهارتی دیگر را به مجموعه­ مهارت­‌های زندگی اضافه کرده و نشان داده که می­‌توان مخالف نظرات بود ولی از مرزهای احترام و ادب نگذشت. علاوه براین، هرگز عشق و محبت را از کودک دریغ نکرد.

گر چه بیشتر ما بزرگ‌ترها، کودکی را مترادف با ناتوانی می‌­دانیم، اما خانم طاقدیس در داستان خود، خلاف این دیدگاه رایج را مطرح کرده. اتفاقا در «فرفری و فرفری و فرفری» شخصیت قدرتمند و باهوش، دختر کوچولوست که بالاخره راه حل را پیدا کرده و ایده­ ابتدایی خود را گسترش می­‌دهد. مشکل لاینحل آغاز داستان، به پایانی هیجان‌­انگیز منتهی می­‌شود و مخاطب ضمن کشیدن نفسی راحت، به ارزش فکر کردن پی می­‌برد.

نهمین جلد «قصه­‌های آبدار» با تصاویری ساده، مشابه نقاشی بچّه­‌ها، جمله‌های کوتاه و مناسب با سواد و توانایی­‌های کودکان پیش دبستانی تا پایان دوره­ اول ابتدایی می­‌تواند اولین کتابی باشد که در کنار طرح مهارت­‌های شناخته­‌شده و رایج زندگی، در برداشتن نخستین گام­‌ها برای پرورش انسان­‌هایی کارآمد و مستقل به لحاظ مالی، کنار والدین باشد.   

این کتاب بیست وچهار صفحه‌ای درقطع خشتی کوچک توسط انتشارات کتاب نیستان به چاپ رسیده است.

۵۷۵۷

کد خبر 1282078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =