سقف‌های لرزان بالای سر اجاره‌نشین‌های ایلامی

ایرنا نوشت:این روزها افزایش اجاره بهای مسکن در مناطق مختلف استان ایلام به اوج خود رسیده است، مستاجران هم در به در دنبال یک سقف متناسب برای خانواده خود هستند.

افزایش روزافزون رهن، اجاره بها و فروش مسکن قصه پر غصه‌ این روزهای مردم کم درآمد استان ایلام است که از ماه‌های آخر سال ۹۷ آغاز شده و امروزه بسیاری از خانواده‌ها را نگران کرده است.

این روزها افزایش اجاره بها در کلان شهرها به شهرهای کوچکی مثل ایلام هم رسیده است، استانی با ۵۸۰ هزار نفر جمعیت که سایه سنگین حباب قیمت‌ها بر ساختمان‌های این استان هم سایه افکنده است.

اجاره بها ماهانه کمتر از ۸۰۰ هزار تومان در ایلام وجود ندارد

یکی از شهروندان ایلامی در گفت و گویی اظهار داشت: اوضاع اجاره و خرید مسکن در همه مناطق استان حتی روستاها هم نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

عباس کافی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از صاحب‌خانه‌ها انصاف ندارند و هم اکنون حداقل برای اجاره منزل در شهر ایلام با ۲۰ میلیون پول پیش و ماهانه ۸۰۰ هزار تومان است.

وی عنوان کرد: تازه این مبالغ برای یک منزل با امکانات حداقلی و در منطقه حاشیه شهر است، امروز شاهد اجاره بهای بسیار سنگین در دیگر مناطق شهر ایلام هستیم.

کافی افزود: در دیگر مناطق شهری ایلام باید نیز باید حداقل ۸۰ میلیون تومان پول پیش و توان پرداخت یک میلیون تومان اجاره را داشته باشید.

هیچ نظارتی نیست

یکی دیگر از شهروندان ایلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: بنده مستأجر هستم و هم اکنون ماهانه ۵۰۰ هزار اجاره مسکن پرداخت می‌کنم.

رضا کریمیان افزود: آخر تیر ماه قرارداد اجاره تمام می‌شود، صاحب خانه اعلام کرده در صورت تمدید ماهانه باید ۸۲۰ هزار پرداخت شود، شغل بنده کارگری و حقوقم در سال جدید با این نرخ تورم کمتر از دو میلیون تومان است، آیا می‌توان اینچنین مبالغی را پرداخت کرد.

وی عنوان کرد: چرا در مورد نرخ اجاره خانه و رهن منزل در  شهر ایلام هیچ نظارتی نیست.

کریمیان تصریح کرد: مگر توان یک جوان ایلامی چقدر است که از یک طرف وضعیت نابسامان اقتصادی و افزایش لحظه‌ای نرخ اجناس و از طرفی اجاره مسکن‌های عجیب و غریب و بی حساب و کتاب را تحمل کند.

دلالان از دلایل اصلی گرانی مسکن

یکی دیگر از شهروندان ایلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با مراجعه به مشاوره املاک‌ها سطح شهر ایلام مشاهده می‌کنید که نرخ ملک فروشی توسط دلالان و خود مشاوره املاکی‌ها قیمت گذاری می‌شود.

تیمور عبدی افزود: به صاحب ملک وعده قیمت بالا در ازای شیرینی یا کمیسیون خارج از نرخ اتحادیه معامله را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: علت این کار هم نبود نظارت بر مشاوره املاکی‌ها در استان است، بعضی مشاوره املاک‌ها متأسفانه تاثیر چند برابری قیمت مسکن در این استان کم جمعیت و کم توسعه شده‌اند.

عبدی بیان کرد: یک واحد آپارتمان ۱۱۰ متری در شهر ایلام تابستان سال قبل به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان (هر متر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان) معامله شده و امسال همان ملک به قیمت ۳۳۰ میلیون تومان (هر متر ۳ میلیون تومان) معامله و به فروش رسیده است.

وی افزود: به عنوان یک شهروند از مدعی العموم یعنی دادستان استان درخواست دارم از طریق اتحادیه مشاور املاک استان و دیگر نهادهای نظارتی در خصوص نرخ گذاری بر اساس کارشناسی مسکن قیمت گذاری شود چرا که مسکن هیچ رابطه با تحریم اقتصادی ندارد و دلالان هستند که باعث بی ثباتی در قیمت مسکن شده‌اند.

احتکار مسکن در ایلام

یکی از مشاوران املاک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به دلیل گرانی سرسام آور اجاره بها و قیمت‌های خرید و فروش گفت: برخی افراد به منظور حفظ ارزش دارایی‌های خود اقدام به خرید تعداد زیادی از واحدهای مسکن در شهر ایلام کرده‌اند و فعلاً هم قصد عرضه آنها را در بازار ندارند.

محمد غلامی افزود: این افراد به اصطلاح دست به احتکار مسکن زده‌اند و همین اقدام از عوامل اصلی افزایش قیمت مسکن است و گرنه ارزش واقعی مسکن پایین‌تر از قیمت‌هایی است که اینک در بازار عنوان می‌شود.

وی ادامه داد: در دو ماه اخیر شاهد رشد غیر قابل باور قیمت مسکن هستیم و در پاره‌ای از موارد مالکان تا کنون چندین بار قیمت واحدی که برای فروش گذاشته‌اند را افزایش داده‌اند.

ورود دادستانی به قیمت مسکن در ایلام

با دستور افشار خسروی زاد دادستان مرکز استان ایلام مقرر شده دلالان بازار مسکن که اقدام به اخلال در نظام اقتصادی می‌کنند و یا متخلف از مقررات مالیاتی هستند، پس از شناسایی، به زودی قاطعانه تحت تعقیب کیفری قرار گیرند.

تأمین زمین رایگان راهی برای کاهش قیمت مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دهلران و دره‌شهر و آبدانان در مجلس نیز در این ارتباط گفت: متأسفانه در چندان سال اخیر برنامه مشخص و اجرایی در حوزه مسکن استان ایلام برای تأمین نیاز بازار وجود نداشته است.

شادمهر کاظم زاده افزود: عرضه و تقاضا در بازار امروز مسکن در کل کشور و استان ایلام تعادل ندارد چرا که دولت برنامه مدونی که در چهارچوب برنامه ششم و برنامه‌های سنواتی بوده را اجرا نکرده است.

وی ادامه داد: بعد از طرح مسکن مهر که یک طرح بزرگ بود همه هم و غم دولت به اصلاح نواقص و تکمیل زیرساخت‌های آن معطوف بوده و اگر هم کار جدیدی انجام داده در خصوص باز آفرینی بافت‌های فرسوده بوده ولی در کلان شهرها به ویژه برنامه اجرایی مشخصی وجود ندارد.

نماینده مردم دهلران و دره شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شاید بهترین راهکار برای ساماندهی بازار مسکن در کشور و استان ایلام تأمین زمین به شکل رایگان باشد که بتواند قیمت مسکن را پایین آورد.

کاظم زاده عنوان کرد: وظیفه دولت و مجلس در راستای رونق بازار مسکن این است که تسهیلات مورد نیاز بازار مسکن را تأمین کنند، اما تخصیص تسهیلات باید به صورتی باشد که وام‌گیرندگان توان بازپرداخت وام را داشته باشند، بنابراین ضرورت دارد که این معضل هر چه سریع‌تر حل شود.

معضل نرخ سرسام‌آور اجاره و خرید مسکن امروز به یکی از مهمترین دغدغه‌های جامعه تبدیل شده و ورود قاطع و سریع نهادهای نظارتی و اجرایی به این مهم امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

46

کد خبر 1282651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =