دردسر تازه برای جانسون/ لایحه عدم صلاحیت دولت انگلیس تحویل مجلس شد

ایرنا نوشت: کمتر از ۲۴ ساعت پس از آغاز نخست وزیری بوریس جانسون، رهبر حزب لیبرال دمکرات لایحه عدم صلاحیت دولت جدید را به چالش کشید.

«جو سوینسون» رهبر جدید حزب لیبرال دموکرات روز پنجشنبه لایحه ای را به پارلمان ارائه کرد که اگر موفق به کسب رای اکثریت نمایندگان بشود، دولت طرفدار برگزیت جانسون پیش از پایان مهلت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برکنار شود. به این ترتیب انتخابات سراسری آغاز خواهد شد و در بهترین حالت دولت جدید تا ۲۵ اکتبر یعنی یک هفته پیش از مهلت برگزیت تشکیل خواهد شد.

در متن این لایحه آمده است که نمایندگان مجلس به نخست وزیر اعتماد ندارند، با گزینه خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا و طولانی شدن تعطیلی پارلمان مخالف هستند.


جانسون که دیشب رسما کار خود را در کسوت نخست وزیری انگلیس آغاز کرد از طرفداران خروج این کشور از اتحادیه اروپا، حتی بدون رسیدن به توافق است. نزدیکان وی چندی پیش عنوان کردند که او قصد دارد تا پارلمان را کمی دیرتر از موعد مرسوم بازگشایی تا از این فرصت برای تحقق برگزیت بهره برداری کند.


جانسون پیشتر نیز طرح تعلیق پارلمان را به عنوان گزینه‌ای برای خروج از بن بست برگزیت با ترزا می نخست وزیر انگلیس مطرح کرده بود که با مخالفت رئیس مجلس و شمار زیادی از نمایندگان مواجه شده بود.

او همچنین دیروز در اولین نطق خود برابر دفتر نخست وزیری انگلیس گفته بود که این کشور بایستی برای خروج بدون دست یابی به توافق از اتحادیه اروپا آماده باشد.

جانسون گفت: این کشور طبق مهلت تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا، «بدون هیچ اما و اگری» ۳۱ اکتبر (۹ آبان) با یک توافق بهتر از اتحادیه اروپا خارج خواهدشد. وی ابراز امیدواری کرد که در ۹۹ روز باقیمانده توافق بهتری را با اتحادیه اروپا به دست خواهد آورد. اما اگر توافق حاصل نشد، این کشور ۳۹ میلیارد پوندی را که در توافق دولت پیشین برای خروج از اتحادیه اروپا تعیین شده بود را پرداخت نمی کند.

با این حال «جو سوینسون» که تقریبا هم زمان با جانسون به عنوان رهبر حزب لیبرال دمکرات انتخاب شد، اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای توقف برگزیت به کار می بندند.

وی گفت که انگلیس آینده بهتری را در صورت ادامه عضویت در اتحادیه اروپا تجربه خواهد کرد.

بر اساس آخرین تصمیم شورای اروپا، انگلیس تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) فرصت دارد تا طرح برگزیت را به تأیید پارلمان برساند، برگزیت را متوقف یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1283372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =