آیا تهران با واشنگتن مذاکره خواهد کرد؟

سیدعباس عراقچی معاون حقوقی وزارت خارجه کشورمان عازم وین شد. چرا اینبار نشست کمیسیون برجام متفاوت است؟ آیا این نشست مقدمات مذاکره با واشنگتن است؟

زهره نوروزپور: سیدعباس عراقچی معاون حقوقی وزیر خارجه کشورمان برای ادامه مذاکرات برجام امروز عازم وین شد. مذاکراتی که قبل از آن عراقچی را که حامل پیام رئیس جمهور به همتای فرانسوی خود بود به پاریس کشاند. جلسه کمیسیون نشست مشترک برجام (4+1) در حالی برگزار می شود که قرار است نتیجه این نشست زمینه مذاکرات 5+1 در سطح وزرا را فراهم کند. محور این نشست اینستکس و احیای برجام است.

بیشتر بخوانید: عراقچی در وین اهداف نشست کمیسیون برجام را تشریح کرد

چرا مذاکرات اینبار متفاوت است؟

ماه گذشته 16 تیرماه پس از علنی شدن گام دوم تعهدات برجامی عباس عراقچی معاون حقوقی وزیر خارجه در نشست خبری با  سخنگوی دولت به طور واضح به طرف غربی هشدار داد که آمریکا در کانسپت برجام دیگر جایی ندارد. اما حضور آنها در مذاکرات ایران و ۴+۱ شرط دارد، انهم اینکه اگر  تحریم‌ها متوقف شود می توانند نماینده ای در مذاکرات داشته باشند. ضمن اینکه عراقچی تاکید کرد که طرف حساب ما ۴+۱ است. پس از ورود مشاور ویژه مکرون به تهران، بحث ها بر سر مذاکرات 5 +1 قوت گرفت. عراقچی دیگر توضیح نداد که چه نماینده ای و در چه جایگاهی می تواند در مذاکرات حضور داشته باشد. همچنین معاون وزیر خارجه بر گفتگو تاکید کرد نه مذاکره.

چند روز پیش نیز اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران تشکیل می شود و به موضوعات مرتبط با اجرای برجام در همه جوانب آن می پردازد.

در همین راستا سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز اعلام کرد که پس از نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام که در روز هفتم تیرماه برگزار شد، سیاست جدید جمهوری اسلامی ایران در زمینه توقف اجرای برخی از تعهدات خویش منجر به آثار عینی و عملی شد و طرف‌های اروپایی خواستار آن شدند که این وضعیت جدید پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه، در یک جلسه کمیسیون مشترک در سطح معاونان به بحث گذاشته شود. (اینجا)

موسوی یادآورشد: البته این نشست جایگزینی برای نشست آتی وزرای امور خارجه نخواهد بود و بیشتر قرار است فرصتی برای طرح مباحث و آماده‌سازی بهتر برای نشست وزرا باشد.

در همین باره نیز گمانه زنی حاکی از ان است که پیشنهاد امانوئل بون مشاور ویژه مکرون که ماه گذشته به تهران آمد مورد قبول واقع شده و قرار است در این مذاکرات مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

روز 19 تیرماه پس از اجرایی شدن گام دوم تعهدات برجامی، مشاور مکرون با پیشنهاد فریز مقابل فریز به تهران آمد. این پیشنهاد در راستای میانجیگری فرانسه میان واشنگتن و تهران مطرح شد. مبنی بر اینکه آمریکا برخی از معافیت های نفتی را بار دیگر احیا کند و در مقابل آن تهران کمی متمایل به گفتگو شود! اما ظاهرا تهران در پاسخ به این پیشنهاد اعلام کرده بود که شرط ما لغو تمامی تحریم ها است.

روزنامه کیودو ژاپن با اشاره به سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک مدعی شد: «ظریف وزیر امور خارجه ایران روز هیجدهم ماه جاری و در خلال سفر به نیویورک با سناتور حزب جمهوری خواه تماس گرفت و از وی خواست که پیامی مبنی بر اینکه:«‌ چنانچه آمریکا تحریم صادرات نفت خام ایران را لغو کند ، روابط میان دو کشور بهبود پیدا خواهد کرد »‌ مستقیما به رییس جمهورآمریکا ارسال کند.»

رند پال سناتور جمهوریخواه از ترامپ خواسته بود که با وزیر خارجه کشورمان دیدار کند که ترامپ در پاسخ گفته بود نه به عنوان نماینده من. این خبر را ظریف نیز تایید کرد و گفت دیدار با رند پال ارتباطی به دولت آمریکا ندارد.

در همین حال دو روزنامه آمریکایی و انگلیسی (نیویورک تایمز و گاردین) در گزارشی مدعی شدند که ظریف در دیدار با برخی از سناتور ها پیشنهادی را مطرح کرده است و در مقابل از کنگره خواسته است که اعمال ترامپ را کنترل کنند.

این دو روزنامه مدعی شده اند: ظریف در مصاحبه با چند خبرنگار غربی خبر داده که ایران پیشنهاد دارد که در مقابل رفع تحریم‌های آمریکا، درباره "بند غروب" توافق هسته‌ای مذاکره کند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز چنین پیشنهادی را "نسبتا جزئی" دانسته، اما روزنامه بریتانیایی گاردین آن را از قول ظریف «قابل توجه» توصیف کرده است.

"بندهای غروب" در توافق جامع هسته‌ای (برجام) مربوط به دوره‌ای هستند که برخی تعهدات ایران مطابق توافق به پایان می‌رسند. یکی از انتقادهایی که دونالد ترامپ و مقام‌های دولتش درباره برجام مطرح می‌کردند به همین بندها مربوط می‌شد.(اینجا)

آتش در هرمز

دلیل دیگر متفاوت بودن مذاکرات این دوره، افزایش تنش در منطقه خلیج فارس است. جنگ نفتکش ها یا به عبارتی تنش میان نتفکش ها یا توقیف نتفکش ها با هر عنوانی که تا کنون مطرح شده است . استارت آن از لحظه ای زده شد که آبه شینزو نخست وزیر ژاپن برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به تهران آمد و در حال دیدار با رهبری بود که خبر رسید عملیات پرچم دروغین در دریاری عمان زهر خود را ریخته است. به چند نفتکش که یکی از آنها متعلق به ژاپن بود حمله شد و بازتاب گسترده خود را به همراه داشت. این حمله آغازی شد بر شدت تنش ها. پس از آن ایران پهپاد جاسوسی آمریکا که حریم هوایی کشورمان را نقض کرده بود، را سرنگون کرد.

سپس در 13 جولای نیروی دریایی انگلیس در تنگه جبل الطارق نفتکش گریس 1 ایران را توقیف کرد و همچنان این نتفکش در توقیف است. ایران در پاسخ به دزدی دریایی بریتانیا نفتکش سنت امپاریو را 29 تیرماه مصادف با 20 جولای همزمان با سفر ظریف به نیویورک توقیف کرد که این نفتکش نیز همچنان در توقیف به سر می برد.

در همین حال آمریکا اعلام کرد که در حال تشکیل ائتلاف دریایی علیه ایران است. انگلیس اعلام کرد که به ائتلاف آمریکا نمی پیوندد اما به همراه اتحادیه اروپا و دو کشور فرانسه و آلمان، گشت های دریایی تشکیل می دهند.

این در حالی است که رسانه های خبری از جمله رویترز و نیویورک تایمز بیش از این گزارش دادند که هیچ کشوری حاضر نشده است به ائتلاف دریایی آمریکا بله بگوید!

با اینحال افتضای که دولت خانم می با توقیف نفتکش ایران به پا کرد حال رسیده است به دولت افراطی جانسون، اینکه او چگونه قرار است این تنش را حل و فصل کند هنوز طرحی ارائه نداده است تنها وزیر دفاع تازه او گفته است که برای نفتکش ها اسکورتهای نظامی اعزام می کند. این نیز گذشت زمان مشخص می کند که جانسون جنگ می خواهد یا صلح؟

این در حالی است که رسانه های انگلیس مدعی شدند که نیروی دریایی این کشور وارد خلیج فارس شده اند.

 

تهران با واشنگتن مذاکره می کند؟

روزنامه وستی کافکازا  روسیه در تحلیلی با اشاره به مذاکرات این دوره و سفر عراقچی به وین در سرمقاله خود مدعی شد: احتمال دارد که ایران بدون پافشاری بر بازگشت امریکا به توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میلادی، برای کاهش تشنجات در روابطش با غرب اعلام آمادگی کند. می بایست خاطر نشان کرد که عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، به پاریس سفر کرد تا پیام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، را به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، ابلاغ کند. در چارچوب این راه حل حسن روحانی، ایران دیگر بازگشت واشنگتن به برجام را درخواست نمی کند، اما انتظار دارد که مساله اعمال تحریم ها علیه صادرات نفتی ایران و عملیات بانکی بین المللی بازبینی شود. ایران نیز به نوبه خود، تعهدات خود براساس توافق هسته ای و از جمله سطح غنی سازی ٣,٦٧ درصد را رعایت خواهد کرد.
گفتنی است که بریتانیا میانجی خود را برای آزاد سازی تانکر نفتی خود که توسط نیروهای ایرانی در هفته گذشته توقیف شده بود، اعزام کرد. و این در حالی است که بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا انتخاب شده است و بیشتر، او اعلام کرده بود که موضعش در قبال تهران نرم نخواهد بود. حسن روحانی ضمن اشاره به مخالفت ایران با آغاز جنگ نظامی در منطقه، گفته که کشورش به هیچ کس اجازه نخواهد داد تا نظم را در خلیج فارس و تنگه هرمز برهم بزند.

در این میان، رئیس جمهور ایران در پاسخ به پیشنهاد امریکا در خصوص برگزاری مذاکرات گفته که ایران برای گفتگوی شفاف و قانونی آمادگی دارد. پیشتر، مقامات رسمی ایران احتمال برگزاری مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای را رد کرده بودند و بر بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای پافشاری نشان می دادند.

همچنین روزنامه الدستور لبنان با تاکید بر آغاز مذاکرات نوشت:  ایران برخی از نزدیک ترین متحدان خود را غافلگیر کرد. به این ترتیب که از آمادگی فزاینده خود برای آغاز مذاکره مستقیم با دشمنان منطقه ای و بین المللی خود به ویژه آمریکا خبر داد. پیش از آن که جریان ابراز این آمادگی ها از زبان مسئولان بلندپایه دو جریان محافظه کار و اصلاح طلب تنها در یک هفته آغاز شود، سید حسن نصرالله یکی از نزدیک ترین متحدان ایران به شبکه المنار وابسته به حزب الله تاکید کرد ایران مستقیما با آمریکا مذاکره نخواهد کرد و این موضع گیری تمام مسئولان این کشور است. وی رویکرد باز این کشور را نسبت به ابتکارعمل هایی تکذیب نکرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بخشی از تحلیل رسانه های خبری دنیا درباره واکنش ها به مذاکرات برجامی ایران بود، این روزنامه ها در حالی حرف از مذاکره می زنند که که وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با مطبوعات و شبکه های خبری آمریکا مذاکره را تایید نکرد بلکه بر همان موضع قبلی و شروط قبلی ایران پافشاری کرد و گفت تنها یک نماینده آنهم گفتگو نه مذاکره!

310 310

کد خبر 1284244

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 81
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • RO ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  مذاکره نمیکنن از سر لجبازی بعد هم که اوضاع ناجور شد میگن بخاطر مردم حاضریم فداکاری کنیم چون مردم دگ نای فداکاری ندارن
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
   شما بگو چرا باید مذاکره کرد یعنی وقتی طرف مقابل همه راه های مذاکره شرافتمندانه را بسته است شما قائل به مذاکره هستید شما اصلا شرافت را می دانید چیست؟؟
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   لجبازی چیه؟ به نظرت برای کسی که بدعهدی کرده میشه دوباره ریسک مذاکره کرد؟
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   36 53
   باز مذاکره کنید تا دوباره بعد چند ماه با یک لایک از طرف دولت آمریکا کل توافقات و امیدتون به باد بره! در آخر هم جز وعده و وعید هیچی گیر ملت نمیاد... با نظرات اندیشمندانه و مثبت منفی زن های معلوم الحال سایت خوش باشید
  • RO ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   51 15
   اشکال مداکره از جنگ کمتره
  • مازیار IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   89 13
   اگه به مردم خودمون امتیاز می دادیم لازم نبود بریم به خارجیا امتیاز بدیم...امتیازم که میگم فقط منظورم اینه که دست از سر مردم برداریم بذاریم هر کی زندگی خودشو بکنه در چارچوب قانون
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   44 7
   شعار ندید که مذاکره چیه! شمایی که عمدتا به سیستم وصلید و مشاغل عموما دلالی دارید و نونتون تو روغنه معلوم از سر شکم سیری و نخوت میگویید مذاکره یعنی چی ....ولی مایی که مشاغل فنی داریم مشاغل جدی داریم مشاغل خدماتی داریم شکستن صدای استخوانمان را می شنویم
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 4
   فنی جان :) کسی که به سیستم وصله و دلال و... بیکار نیست بیاد تو سایت ها با امثال تو سر و کله بزنه و وقت بگذرونه! مذاکره بشه یا نشه هیچ تاثیری تو زندگی من و تو نداره و همچنان با مدرک فنیت باید غاز بچرونی پس خونت رو کثیف تر نکن
  • CA ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 4
   ۱۱:۵۱چرا بعضی از وصلیا از همین راه پول در میارن
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 5
   ما هم میدونیم که بیکار نیست . شغل شریفش همین سرو کله زدن با مردم تو سایتهاست
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 1
   12:26! کاملا مشخصا نمونه اش خودت و 12:55 :)
  • فوفو IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 0
   12 26 شاید خودت هم به جایی وصلی
  • علی IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   4 0
   دلواپسان و رانت خواران موافق مذاکره نیستند زیرا در این صورت ممکن است کمی از شرائط التهابی جامعه کاسته شده و این یعنی ضرر و زیان اقتصادی برای انها
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  83 9
  گمان نکنم که ایران با این دولت امریکا مذاکره کنه و گمان نکنم که در سطح قبلی برجام مذاکره کنه چون مذاکره مجدد در همان سطح کاملا بی معنی است.
  • بی نام IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   40 94
   شما معنیشو تشخیص میدی؟ یا تحریم ها بهت ساخته؟
 • ثريا IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  31 10
  قبل از اينكه بين اروپاه و ترامپ و چين و سازمان ملل بدليل خودكار ماشه كه در برجام طراحي شده و مجددا تحريم ها و قطعنامه هاي سازمان ملل برگرده و از فرصت كم آوردن اروپاه و امريكا و مشكلات اروپاه بخصوص فرانسه و بريتانيا و همچنين بدليل مشكلات تعرفه هاي ترامپ براي چين به نظر مي رسد حالا بايد ميانجي گري عمان و ديگران را جدي بگيريم و مذاكره را بشكل واسطه با امريكا آغاز بعد از شش ماه بشكل مستقيم با امريكا براي هميشه مشكلات را حداقل روي كاغذ حل كنيم قبل از اينكه اعراب خليج فارس ابر قدرت مالي و نظامي ادوات دنيا بشن بايد از اين فرصت استفاده كرد يك كلااه شرعي ديگر سر امريكا و متفقين چون برجام گذاشت . مقاومت مردم جواب داده ولي شايد بيش از اين ملت نتوانند در برابر مشكلات جوانانشان مقاومت كنند صددرصدخانواده ها مشكل كار و ازدواج و بگو مگو پيدا كردند و اقتصاد فلاكت بار داره از ريشه خانواده ها را مي زنه . بهتر بخاطر مقاومت و صبر مردم با مذاكره از ملت تشكر كرد و استاد كلاه ظريف خان را مجددا كوك كرد تا كارش را بكند چون ظريف از آزادي صددرصدي رسانه ها امريكا خوب استفاده كرده و ظريف ملت مي خواد برجام ديگر
  • IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   16 1
   عمان برای میانجیگری نیامده بود. حامل پیام از کشورهای عربی بود
  • به ثریا IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   32 15
   میگن اسمت ثریاس چشات همرنگ دریاست
  • سعید IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   10 10
   خانم ثریا ، الان روی توئیتر حل می کنند کاغذ از دور خارج شد
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   20 30
   9:28 خیلی اوضاعت خرابه
  • پرتقال ابادي IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   3 0
   سركار خانم ثريا، ما ايرانيها اروپا ميگيم نه اروپاه! در ضمن اون وسطا يه نقطه هم بزار كه نفس كم نياريم.
 • یک جوان IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
  78 96
  ایران؛ لطفا مذاکره کن... جوونی ام رفت....
  • میثم IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
   30 11
   مذاکره دوکشور که تو مفاهیم بنیادی باهم مشکل دارند بعیده.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   5 0
   مگر این همه کشور در دنیا مانند مالزی ؛ اندونزی ؛ کره جنوبی ؛ ژاپن ؛ کشورهای اروپایی و غیره که با آمریکا رابطه دارند چه ضرری کرده اند ؟؟؟؟!!! بقول ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی : اونها پستان این گاو ( آمریکا ) را گرفته اند و ما شاخش را !!!!!!!!
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  35 2
  به نظرم این تحلیل خیلی نرم داره میگه ایران مذاکره میکنه! تا تهش خوندین؟ یا نظر منه؟
  • شمس تبریزی IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   20 20
   مذاکره بکنه یا نکنه مهم نیست. مهم حاصل داشتنه که حاصل چندانی نخواهد داشت. وقتی عروق بالای 90 درصد گرفتگی دارن بالون زدن و استنت گذاشتن رفع مشکل نمیکنه. استنت میذاری اما دوباره بعد از مدت کوتاهی سکته میکنه. راهکار این است که جراحی باز انجام بدیم و بای پس کنیم. جراحی بای پس هم کار دکتر ظریف نیست. ایشان فقط بلده بالون بزنه.
 • مجید IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  21 3
  عمان پس اومده بود چی کار؟ واسه همینه دیگه
 • سارا IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  75 7
  کاش همه چی درست میشد. کاش مردم ما یه کم به دستگاه سیاست خارجی کشورمان اعتماد می کردند و همین طور طیف ها و جناح های سیاسی در داخل کشور پشتیبان وزارت خارجه بودند. اگر ظریف اختیار داشت اوضاع خیلی بهتر از الان بود. متاسفانه به وزیر خارجه کشورمان بهاد داده نمی شود و افراطیون به دنبال سقوط او هستند.
 • محسن IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  27 98
  عجیبه که اینجا شمس کامنت نداره
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   24 79
   الان مثل زورو وارد میشه
 • قاصد IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 11
  دقت کنید این بخش از گزارش خیلی مهمه: همچنین روزنامه الدستور لبنان با تاکید بر آغاز مذاکرات نوشت: ایران برخی از نزدیک ترین متحدان خود را غافلگیر کرد. به این ترتیب که از آمادگی فزاینده خود برای آغاز مذاکره مستقیم با دشمنان منطقه ای و بین المللی خود به ویژه آمریکا خبر داد. پیش از آن که جریان ابراز این آمادگی ها از زبان مسئولان بلندپایه دو جریان محافظه کار و اصلاح طلب تنها در یک هفته آغاز شود، سید حسن نصرالله یکی از نزدیک ترین متحدان ایران به شبکه المنار وابسته به حزب الله تاکید کرد ایران مستقیما با آمریکا مذاکره نخواهد کرد و این موضع گیری تمام مسئولان این کشور است. وی رویکرد باز این کشور را نسبت به ابتکارعمل هایی تکذیب نکرد. نظر شما چیه؟
  • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   14 1
   یعنی حزب الله اکی داده؟ اگر نصرالله تاییید کنه قطعا بانظر رهبری هماهنگه ، به نظرم یه جور گمانه زنی هست
  • یا زهرا IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   مقاومت همیشه پیروزه
  • NL ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   23 47
   خاک بر سرتون
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   26 58
   مقل اینکه شکمت خوب سیره و حساب بانکی ت هم پر که از طرف ۸۰ میلیون نفر تز میدهی.
 • قاصد IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  3 6
  دقت کنید اینجای تحلیل خیلی مهمه: همچنین روزنامه الدستور لبنان با تاکید بر آغاز مذاکرات نوشت: ایران برخی از نزدیک ترین متحدان خود را غافلگیر کرد. به این ترتیب که از آمادگی فزاینده خود برای آغاز مذاکره مستقیم با دشمنان منطقه ای و بین المللی خود به ویژه آمریکا خبر داد. پیش از آن که جریان ابراز این آمادگی ها از زبان مسئولان بلندپایه دو جریان محافظه کار و اصلاح طلب تنها در یک هفته آغاز شود، سید حسن نصرالله یکی از نزدیک ترین متحدان ایران به شبکه المنار وابسته به حزب الله تاکید کرد ایران مستقیما با آمریکا مذاکره نخواهد کرد و این موضع گیری تمام مسئولان این کشور است. وی رویکرد باز این کشور را نسبت به ابتکارعمل هایی تکذیب نکرد. نظر شما چیه؟
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   14 14
   سه بار دیگه میگفتی بیشتر دقت میکردیم!
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   16 44
   این بخش رسما داره خط میده که اولین شرط برداشتن تحریم های حزب الله هست
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   7 0
   فهمیدیم بابا.چند بار میگی؟
 • رضا IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  85 57
  نه آقا چرا مذاکره کنیم باید با همه دنیا بجنگیم به همه ثابت کنیم که صلح و آرامش واسه ما ایرانیا حرومه آخه میدونید که ما به ای چیزا عادت نداریم
  • شمس تبریزی IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   9 9
   ما نمیجنگیم. آنها جنگ میکنند و ما دفاع میکنیم. هنوز ما در موقعیتی نیستیم که بخواهیم جنگ را به کسی تحمیل کنیم. به علاوه شما نماز میخوانی یا تارک الصلاتی؟ در نماز میگوییم اهدنا الصراط المستقیم. اگر اهل نمازی سعی کن به خدا دروغ نگویی. صراط مستقیم از واشنگتن و لندن نمیگذره. اگر به خدا دروغ نگی کم کم برات ملکه میشه و به دیگران هم دروغ نخواهی گفت. اونهایی که میبینی به مردم زیاد دروغ میگن به خاطر اینه که به دروغگویی به خدا عادت کردن
 • وطن پرست IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  91 34
  دارم بیکار میشم، شرکتمون به خاطر مواد اولیه که نمیتونیم وارد کنیم داره تعطیل میشه... ترا خدا دست از این بازی های سیاسی بردارید...آخه مصلحت مردم هم در نظر بگیرید، چرا نباید ما هم مثل مردم بقیه کشورها یک زندگی بی دق دقه داشته باشیم ، الان خیلی ها کامت میزارن که زیر بار ذلت نمیرویم ، ....بابا آمریکا از ژاپن بدتر سر ما که نیاورده؟ اونجا سلاح هسته ای استفاده کرد، بابا ول استکبار ستیزی کنید، ما همه چیز رو داریم فدای این استکبار ستیزی می کنیم ...شاید آقای ظریف دوست داشته باشه ولی بابا من نمیخوام به خاطر دیگر کشورها تحت فشار باشم ،امام حسن (ع) به خاطر امت اسلامی با بدترین آدم روزگار خودش صلح کرد..چرا ما نکنیم ..چرا این مورد رو به رفراندم نمیزارید.. خبر انلاین بچاپ ..هر چند که میدونم بعیده چاپ کنی
  • شمس تبریزی IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   21 14
   امام حسن با ما فرق داشت. ایشان از دست همسر خودش هم در امان نبود و توسط این ملعونه به شهادت رسید. پدر زن ایشان هم که اشعث بن قیس باشه از نابکاران روزگار بود. پسر عم ملعون ایشان هم که عبیدالله بن عباس باشه خیانت کرد و تسلیم معاویه شد. وقتی آدم به جایی میرسه که فک و فامیل آدم هم تو زرد از آب در میان چاره ای جز صلح ندارد. ما کجا در چنین وضعیتی هستیم؟
  • وطن پرست IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   8 0
   در جواب شمس تبریزی: اتفاقا در حال حاضر کشورمون همین حالت رو داره، یک دوست برای کشور ما معرفی کن که واقعا حاضر باشه بدون چشم داشتی در کنار ما بیاسته، همه دارن از تحریم های آمریکا تبعیت می کنند(حتی چین، هند ، روسیه و حتی عراق)
  • شمس تبریزی IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   0 12
   من روی مردم خودمون حساب میکنم. حتی اگر سید حسن نصرالله هم بره طرف آمریکا باز هم عرض میکنم که دوره ما با دوره امام حسن فرق میکنه. از سید حسن مثال زدم که شما حساب کار دست ات بیاد
  • وطن پرست IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   12 0
   در جواب شمس تبریزی - مردم ما که بهترین های دنیا هستند فکر نکنم شما تو دنیا مثل مردم خودمون پیدا کنید که با این همه گرفتاری و گرانی و .....بایستند. ولی شعار دادن با واقعیت فرق میکنه گاهی دیگه از دست مردم کاری بر نمیاد، ما واقعا تکنولوژی خیلی چیزها رو نداریم، و مجبوریم از خارج تهیه کنیم و وقتی تحریم باشیم و نتونیم وارد کنیم اون موقع چی؟ نمونه شرکت ما به خاطر همین مسئله تا یک ماه آینده مواد اولیه دارد. و بعدش تعطیل.من شغلم بازرگانی خارجی به همه کشورها درخواست دادیم(هند، ترکیه، ...... ولی متاسفانه بهمون نمیدن به خاطر تحریم ها .....حالا هی بیا شعار بده ... این شعار ها نون نمیشه برای شصت هفتاد تا کارگر اگر بیکار بشن..... ما تنهاییم ...تنهای تنها میخوای قبول کن می خوای نکن
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  56 39
  ما مرد اختلاس از مردم ببو هستيم نه جنگ
 • علی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  52 43
  اصل عمر جونی ما بود که با فقر تنگ دستی تحریم گذشت دیگه برای من کسای مثل من که جونی از دست رفته بر نمی گرده هیچ چیز مهم نیست
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   53 0
   ای خدا خودت به فریاد ماها برس. کی مسیول این جوونی بر باد رفته ماست..... کاش بچه هامون سرنوشت متفاوتی داشته باشن
 • داوود IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  34 45
  مرگ بر املاریکا
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   54 1
   اول کامپیوترت را خاموش کن. اینترنتت را هم قطع کن. بعد بگو مرگ بر آمریکا. چونکه هردوی اینها محصول آمریکا است
 • US ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  78 26
  مگه چاره دیگه هم دارن! ژاپن و المان با همه گردن کلفتیشون نشستن پشت میز مذاکره!!
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  33 1
  من اینو بگم سریع برم صف شکر.مردم گناه دارن بابا چرا با دنیا لجبازی میکنید.
 • شمس تبريزي US ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  23 65
  نيازي به مذاكره نداريم... بحمدالله مردم مقاومت مي كنند و مسئولين حركت مقاومت رو مديريت مي كنند.. بد نيست از كشورهاي وا داده درس گرفته لذا به همين راه مقاومت تا فتح كاخ سفيد ادامه ميديم..به قول برادري نوشته بود واشنگتن واشنگتن ما داريم ميايم
  • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   15 1
   ول کن عمو شمس. این دفعه را یه خرده کوتاه بیا. اول لندن را بگیرید بعد واشنگتن.
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   15 0
   حتما الان بچه های آغاها درصف اول مقاومت هستن تا ما از گردنه سرنوشت ساز پيچ تاريخي 40 ساله عبور کنيم
  • شمس تبریزی IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   15 9
   من میدیدم که به من حمله میشه که نشسته ام توی ینگه دنیا و تخمه میشکنم و برای ایران برنامه میدم. برایم این حرفها عجیب بود. نگو از خباثتهای توی آمریکایی بوده. مشخصه که فونت فارسی هم نداری. به اربابانت بگو وقتی تیرت میکنن که بیای اینجا کامنت بنویسی، لا اقل فونت فارسی در اختیارت بذارن که کارهات تابلو نباشه. خبرآنلاین، بنده به اندازه کافی مشغله دارم و نمیتوانم کامنتها را کنترل کنم. لطفا هیچ یک از کامنتهایی که با نام من از خارج ایران ارسال میشود را منتشر نفرمایید. کامنتهای بنده همگی با پرچم مقدس و سه رنگ ایران اسلامی و مزین به نام مبارک الله ارسال خواهند شد نه با بیرق کفر و استکبار
  • شمس تبریزی IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   7 16
   از برادران و خواهران هموطن خود انتظار دارم که در صورتی که خبرآنلاین نتوانست به وظیفه اش که صیانت از نظرات کاربران است عمل کند، با این آمریکایی همکاری نکنند و به او مثبت و منفی ندهند. میدانم که برخی از شما با نظرات اینجانب مخالفید اما رجای واثق دارم که به هر طیف و نحله ی فکری که تعلق خاطر داشته باشید دلتان برای ایران می تپد و یک هموطن را که نیتش خیر است به یک آمریکایی که علاقه قلبی به شما ندارد و در پی تامین منافع دولت آمریکا و یهودیان اشکنازی است ترجیح میدهید.
  • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   15 1
   باز قرصهات رو سر وقت نخوردی ؟ببین از من گفتن این طوری خوب که نمیشی هیچ بدتر هم میشی این کامنتت هم نشونش.
  • DE ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 0
   من شهردار لاس واسم از الان گفتم جر نزنید
  • DE ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 0
   توهم معلومه ساندیس خوری
  • فوفو IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   5 2
   12 47 سانیس بخوره بهتر از اینه که مثل تو وطن فروش و عاشق غرب باشه
  • DE ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   4 0
   فعلا که شما خزر رو به برادر پوتین خلیج فارس رو به برادر چینی فروختین تو دستت به گوشت نمیرسه میگی بو میده راهت بدن مثل بچه های حضرات با کله مییای
  • فوفو IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   7 1
   ما نفروختیم همون هایی که مثل خودت عاشق غرب و ترامپ هستن فروختن میدونی کیا رو میگم؟
  • DE ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   3 0
   سکوت علامت رضایته حیف سانسور میشه جوابت رو دارم خودت میدونی چی میگم، شما دلواپسا چرا میترسین همین اقای شمس یه جا با فیلتر شکن و پرچم امریکای جهان خوار کامنت گذاشته امریکا هر چی که هست منافع ملتش رو تامین میکنه دمش گرم
  • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   2 0
   شمس عزیز نمیدونم چرا حس میکنم تو برای اسن کاری ک مشغول انجامشی تو این سایتها حقوق میگیری... اگر حقوقت کافیه لطفا روی من هم حساب کن چون با دوتا بچه کوچک و مستاجری و دونفره کار کردن باز هم تو خرج زندگی موندم...
  • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   0 0
   اخه المانی تو وطن پرستی میدونی چیه هیچ جواب هم نداری به من بدی اونم که با پرچم امریکا میاد دوست خودته اصلا شمس واقعی نیست راستی البانی هواش چطوره؟
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  5 58
  بارها گفته ایم باز هم تاکید می کنیم که با مذاکره ای که شیطان بزرگ یک‌سمت آن باشد مخالفیم به خاطر همه ضررهایی که دارد و سودی که اصلا ندارد.چه آن زمان که با دستکش مخملی اوباما می آمدند مذاکره و چه حالا که دست چدنی ترامپ برای مذاکره دراز است. از قدیم گفته شده رابطه ایران و امریکا رابطه گرگ و میش است.
 • محمدرضا IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  4 5
  مذاکره چیه بابا؟
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  55 9
  همه دنیا از خداشونه با آمریکا معامله کنند جز ما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!یعنی همه نمی فهمن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   12 0
   معلوم است که کشورهای دیگر نمیفهمند.مگر نمیدانی که فقط ما فخر موجودات عالم هستیم از بس همه کارهایمان درست و بی نقص است و کشورداری مان باید الگوی همه دنیا باشد!!!!
  • شمس تبریزی IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
   4 23
   سوال قشنگی پرسیدید. همانطور یکه شما فرمودید واقعا نمیفهمن چون هوای نفس افسار بر گردنشان انداخته و مانند چهارپا آنها را به هر سو میکشد از این رو میبینید قرآن درباره اینها میفرماید ارایت من اتخذ هواه اله؟ افانت تکون علیه وکیلا؟ میفرماید آیامیتوانی روی کسی که هوای نفس اش خدایش گشته حساب کنی؟ بعد میفرماید ام تحسب ان اکثرهم یسمعون و یعقلون؟ آیا میپنداری اینها عقل دارند و گوش شنوا دارند؟ بعد میفرماید ان هم الا کالانعام بل هم اضل سبیلا. یعنی ای محمد اینها همچون چهارپایان و بلکه پست تر از آنها هستند. بله دوست من، قضیه از این قراره. مواظب باشید برای لقمه نانی دنباله رو آمریکا نشوید که خدای ناکرده و بلا نسبت شما، مخاطب کلام خدا نشوید. خداوند رزاق است و وقتی کسی رزقش را در خزانه داری آمریکا و نه خزانه خداوندی جستجو کند نه الاغ بلکه پست تر از الاغ است چون الاغ هم خوب میداند رزق اش دست چه کسی است. این فقط آدمی است که در جستجوی رزاق دچار خطا میگردد. موفق باشید دوست من
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 0
  هرکاری میکنین زود
 • قمر ارومیه‌ای NL ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  5 18
  مذاکره با آمریکا سم است و بس
  • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   16 1
   حتما نونت تو تحریمه
  • GB ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
   9 1
   قرصاتو بخور خوب میشی
 • حق گو IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  2 17
  پس اسلام عزیز چی؟!
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
  17 0
  تا وقتی کاسبان تحریم و آقازاده هاشون دارن از تحریم سود میبرن هیچ مذاکره ای نمیشه و اوضاع مردم روز به روز بدتر میشه
  • یعقوب IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
   15 0
   شمس تبریزی را هم باین جمع اضافه کن
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۸
  0 0
  اره منم که نو نیم ساعت میگیرم به مخالفم ۲۰۰تا منفی میدم و به خودیا ۲۰۰ مثبت:) و خبرانلاین جرات چاپ مخالفتم با حرفاهای شما نداره خدارو شکر تو حرفام توهین نبوده که بهونه الکی برای چاپش رو نداشته باشن بعد به ما میگید فیک شما خیلی باحالید:) خبرانلاین نامردی چاپ نکنی
 • تقی IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  0 0
  جای آقای ترامپ در سفارت آمریکا خالیست مذاکره شود به نفع مردم ایران هست ولی ظاهرا مسولان تمایلی به مذاکره ندارند ؟؟؟/!!!!!!!!!!