دست رباتیکی که درست مانند دست انسان عمل می‌کند

دست مصنوعی ساخته شده توسط SkyWalker حس یک دست واقعی را القا می‌کند.

تحقیقات بر روی پروتزهای رباتیک به سرعت در حال پیشرفت است، اما مسئله ای که برای این تحقیقات مشکل ایجاد کرده، حس لمس است. این حس برای کنترل اشیاء بسیار ضروری است. 

نسخه‌های اولیه از این دست دارای حسگرهای عصبی پوشیدنی بودند. به لطف مهندسین دانشگاه Utah، حال حس لمس نیز به این دست‌ها اضافه شد. این قابلیت به فرد اجازه می‌دهد تا بتواند یک دانه انگور یا موز یا حتی دست فردی دیگر را در دست خود بگیرد و آن را احساس کند. 

Keven Walgamott بر اثر یک حادثه دست چپ خود را از دست داد. حال تیم مهندسین از او برای آزمایش این پروتز کمک خواستند. Keven می‌گوید: واقعا باور نکردنی است هیچ وقت فکر نمی‌کردم که این دستم دیگر حسی داشته باشد. 

این دست از طریق ارسال سیگنال‌ها به سیستم عصبی و مغز ما کنترل می‌شود. الکترودهایی به اعصاب دست در جایی که قطع شده است متصل می‌شوند. هنگامی که فرد به تکان دادن دست و بازو فکر می‌کند نرم‌افزار سیگنال‌های عصبی فرد را برای کنترل پروتز یاد می‌گیرد و با تمرین‌های عصبی بیشتر می‌تواند سریعتر و بهتر عمل کند. اما از آنجایی که حس لمس از اندام به مغز منتقل می‌شود، تیم تحقیقاتی برای ایجاد این حس به ترفندی جدید نیاز داشتند. به همین دلیل در آن سنسورهایی قرار داده شد که می‌تواند حس لمس را تقلید کند. 

در حال حاضر این تیم بر روی حس لمس کار می‌کند اما مهندسین در تلاشند تا در آینده بتوانند احساس درد و دما را نیز در این پروتز به وجود آورند. همچنین آن‌ها به دنبال طراحی یک مدل وایرلس از این دست هستند تا دیگری احتیاجی به حمل کامپیوتر نباشد. 

sciencealert


2121

کد خبر 1284355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =