۰ نفر
۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
تولدت مبارک خروس طلایی ایران

گرچه وزنه برداری ایران توسط جعفر سلماسی، نخستین مدال تاریخ ورزش کشور را در المپیک ۱۹۴۸ لندن به دست آورد اما ۲۰ سال انتظار لازم بود تا برق نخستین مدال طلای المپیک بر تارک وزنه برداری ایران بدرخشد.

۲۰ سال انتظار برای رسیدن یکی از روزهای تاریخی ورزش ایران؛ یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۴۷. روزی که رقابت‌های دسته ۵۶ کیلوگرم وزنه برداری المپیک در سالنی که تئاتر شورشیان نام داشت برگزار شد. شورشی بزرگ محمد نصیری بود. مرد طلسم شکن وزنه‌برداری ایران. رقابت با ایمره فولدی مجارستانی که سومین المپیک عمرش را تجربه می کرد آسان نبود. یک‌ضرب که تمام شد نصیری ۱۰ کیلوگرم از این رقیب عقب افتاده بود. چه کسی باور می کرد طلا به پسر جسور وزنه‌برداری ایران برسد.

داستان آن روز حماسی را باید در وزنه آخر نصیری خلاصه کرد. فولدی با رکورد مجموع ۳۶۷.۵ کیلوگرم به کار خود پایان داده بود و نصیری برای کسب مدال طلا فقط یک راه داشت؛ اینکه پس از مهار وزنه ۱۴۲.۵ به یکباره پشت وزنه ۱۵۰ بایستد. باورنکردنی بود. نصیری باید وزنه ای را مهار می کرد که ۳ کیلوگرم سنگین تر از رکورد دوضرب جهان بود. ماموریت ناممکنی که ممکن شد. چند ثانیه بعد حاضران در سالن تئاتر شوریان روی هوا بودند، درست مانند محمد نصیری. او رکورد دنیا را زد  و بعد هم در آغوش سرمربی آن روزهای تیم ملی، هنریک تمرز آرام گرفت. داستان نخستین مدال طلای تاریخ وزنه برداری ایران در المپیک را بارها و بارها می توان مرور کرد.


چند سال بعد از آن طلای تاریخی، وقتی همه محمد نصیری را به عنوان اسطوره وزنه برداری دنیا می شناختند، او از دوران کودکی خود و آن شب رویایی در المپیک اینچنین گفت: «خیلی کوچک بودم که مادرم به علت مشکلات زندگی مرا به پرورشگاه سپرد. در همان روزها که من در میان کودکان درمانده و فقیر دست و پا می زدم پدرم بی آنکه برایم آرزوی قهرمان شدن یا زندگی کردن کند از دنیا رفت. من از مرگش اطلاعی نیافتم و تا امروز هم نمی دانم چگونه مرد و کجا به خاکش سپردند. ولی آرزو داشتم لااقل او هم زنده می ماند تا روزی که رکورد دوضرب جهان را شکستم مثل مادرم برایم اشک شوق می ریخت. آیا ممکن است او هم از قهرمان شدن من با خبر شود؟ زندگی همین است، با همه تلخی ها و شیرینی ها...»

امروز، نهم مرداد ماه مصادف است با هفتادوچهارمین بهار زندگی این قهرمان دوست داشتنی. محمد نصیری بیشتر از هر وزنه بردار ایرانی دیگری رکورد جهان شکست، بیشتر از هر وزنه بردار ایرانی دیگری مدال جهانی گرفت و بیشتر از هر وزنه بردار ایرانی دیگری در المپیک شرکت کرد. تولدت مبارک خروس طلایی ایران.

۲۵۱ ۲۵۱

کد خبر 1285119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  2 0
  البته نتیجه دیگری که از زندگی این قهرمان می توان گرفت این است که هر کودکی اگر استعدادش درست شناسایی و هدایت بشود می تواند تبدیل به انسان موفق و حتی قهرمان ملی بشود.
 • شاهین۳۳ RO ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۹
  2 0
  تولدت مبارک . امیدوارم سرزنده و شاداب باشی