روایت واعظی از تماس ۱۰۰ دقیقه‌ای مکرون با روحانی/ ظریف ابتکار عمل نشان داد و به رهبری نامه نوشت/ ترامپ سردرگم شده است

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: رئیس جمهوری آمریکا اکنون با ایرانی روبروست که در مذاکره و دیپلماسی حرف برای گفتن دارد و کشوری با تاریخ چندهزار ساله است و در چنین کشوری نباید انتظار داشته باشد که آنچه گفته عمل شود.  

به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در حاشیه جلسه صبح امروز هیأت دولت، درباره نامه ظریف به رهبری و پاسخ تفقد آمیز رهبری به او و همچنین ادامه فشارها علیه دولت، گفت: اول باید از این فرصت استفاده کنم و یک بار دیگر از طرف دولت و آقای رئیس جمهور از مقام معظم رهبری تشکر و قدردانی کنیم که نسبت به خادمین خودشان در دولت، خادمین مردم در دولت عنایت دارند.

اهم اظهارات رئیس دفتر رئیس جمهور را در ادامه بخوانید؛

* در بی مهری که به آقای ظریف و بعضی از اعضای دیگر دولت شده بود، آقای ظریف ابتکار عمل نشان دادند و این موضوع را منعکس کردند که با محبت مقام معظم رهبری مواجه شدند. 

* ما نگاه مقام معظم رهبری را به دولت و اعضای آن می دانستیم، اما این پاسخ بیشتر باید برای آن کسانی باشد که به ادعای اینکه ولایت مدار هستند کارهایی می‌کنند که خلاف نظر مقام معظم رهبری است.

*{ درباره توئیت روز گذشته ترامپ}: در حال حاضر ترامپ هم در تلاش هایی که برای مذاکره انجام داده و در روش ها و تحریم‌هایی که علیه ما اعمال کرد، شکست خورده است. 

* توییت ترامپ در چنین شرایطی نوعی سردرگمی و عقب نشینی است. رئیس جمهوری آمریکا اکنون با ایرانی روبروست که در مذاکره و دیپلماسی حرف برای گفتن دارد و کشوری با تاریخ چندهزار ساله است و در چنین کشوری نباید انتظار داشته باشد که آنچه گفته عمل شود.  

*قرار ترامپ در صحبت هایی که با روسای کشورهای اروپایی داشتند این بود که اروپا دو ماه با آنها همکاری کند، تا آنها به هدفشان برسد اما اکنون یک سال شده است.

*{ درباره طرح روسیه برای تامین امنیت منطقه خلیج فارس توسط کشورهای منطقه }: این طرح از ابتدای انقلاب جزو سیاست های ایران بوده است و ما همواره اعلام کردیم که خلیج فارس باید امن باشد و امنیت آن هم توسط کشورهای منطقه تضمین شود.

*اگر این سیاست در سازمان ملل یا هرجایی مطرح شود ما به عنوان مبدع، از آن حمایت می کنیم. با توجه به نگاه جمهوری اسلامی به موضوع امنیت خلیج فارس، اجرای این طرح و اینکه هیچ نیروی خارجی در منطقه نباشد؛ یکی از آرزوهای ایران است اما اینکه در عمل اتفاق بیفتد، کمی سخت است.

* بیش از یک سال از تحریم های آمریکا می‌گذرد و در بازار ارز و کالا، آرامشی برقرار شده است، نوسانات گذشته وجود ندارد، حتی ارز سیر نزولی گرفته و روند افزایشی قیمت کالاها هم  متوقف شده است اما ما اعتقاد داریم قیمت‌ها باید بر اساس سیاست عرضه و تقاضا بازهم کاهش یابد.

*{درباره حضور هیات اماراتی در ایران و هدف از این سفر }: امارات در حال تجدید نظر در رویکرد تند خود درباره یمن، تغییر آرایش نیروهای خود در ای کشور و ایجاد تفاوت کمی در دیدگاه‌های خود با عربستان در موضوع یمن است.

*{با اشاره به اینکه امارات درباره امنیت خلیج فارس هم نگران است}: امارات با روش‌هایی علاقمند است در این زمینه با ایران ارتباط داشته باشد.

*{در واکنش به طرح نماینده دائم روسیه در سازمان ملل برای تامین امنیت خلیج فارس توسط کشورهای منطقه و تاثیر تصویب آن در خروج نیروهای بیگانه از خلیج فارس و شکست سیاست های یکجانبه‌گرایی آمریکا}: این طرح از اول انقلاب جزء سیاست‌های ایران است و ما همواره اعلام کردیم که خلیج فارس باید امن باشد و امنیت آن نیز باید توسط کشورهای منطقه تضمین شود.

*{با اشاره به تغییر واحد پولی از ریال به تومان }: با توجه به اینکه تنها بانکهای ما از ریال استفاده می کنند و در محاورات مردم بیشتر تومان مطرح است؛ بحث درباره این بود که تومان رایج را مورد توجه قرار دهیم. کلیات این موضوع مطرح و ادامه بحث درباره آن به  روز یکشنبه موکول شد.

*{ در پاسخ به پرسشی درباره اقدام اخیر آمریکا برای به پای میز مذاکره کشاندن مقامات ایرانی طی یک عملیات فریب}: سیاست اخیر آمریکا سیاست جدیدی نیست و این دولت از ابتدای روی کار آمدن ترامپ با روش‌های مختلف به دنبال به پای میز مذاکره کشاندن ما بوده است.

* موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه روشن است، آنچه که مربوط به موضوعات دیگر نظیر موضوعات منطقه‌ای، موشکی و نظامی و آن چه که به خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود ارتباطی با آمریکایی‌ها ندارند. در ارتباط با مسئله هسته‌ای نیز ما چارچوبی تحت عنوان ۱+۵ داریم که اگر آمریکا داخل این چارچوب باشد می‌تواند در آن تبادل نظر کند.

* در دیپلماسی طرف مقابل کار خود را انجام می‌دهد و دیپلمات‌های ما نشان دادند به اوضاع مسلط هستند، در چند ماه گذشته این ما بوده‌ایم که آمریکایی‌ها را به دنبال خود آورده‌ایم. آمریکا با همه قدرت و ابزار در دست خود در سفر قبلی آقای ظریف به دلیل اتخاذ مواضع محکم ایشان در سخنرانی‌ها و گفت و گوهای رسانه‌ای در موضع انفعال قرار گرفتند و دیدیم که در سفر آخر آقای ظریف آمریکایی‌ها او را محدود کردند؛ این اقدام نشان از آن است که آمریکایی‌ها از دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران می‌ترسند و لذا به همین دلیل است که الان آقای پامپئو در موضع انفعال قرار گرفته است.

*امروز مشاهده می‌کنیم که هم در موضوع تحریم و هم در موضوع دیپلماسی آمریکایی‌ها به صورت جدی کم آوردند و عملا در حال انجام حرکاتی انفعالی هستند؛ ما نیز به هیچ وجه نگران نیستیم؛ چرا که شرایط بین المللی را به خوبی می‌شناسیم و ارتباط‌مان با کشورهای مختلف برقرار است.

*{با اشاره به گفت و گوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه در شب گذشته}: دیشب نزدیک به ۱۰۰ دقیقه تماسی که آقای مکرون  با آقای روحانی داشتند به طول انجامید که این موضوع نشان دهنده آن است که ما هم در منطقه و هم در دنیا منطق داریم و دیدگاه‌هایی که مطرح می‌کنیم هم درباره مسائل امنیتی و هم در رابطه با سایر مسائل حرف برای گفتن داریم.

* ما نگران این نیستیم که چند نفر در واشنگتن بنشینند و طرحی را برنامه ریزی کنند و فکر کنند می‌توانند از نظر جو روانی در کشور تاثیر گذار باشند. اگر در گذشته امیدشان به این بود که می‌توانند با یک جنگ روانی و تبیلغاتی روی مردم اثر بگذارند مشاهده کردیم که طی روزهای گذشته تمام موضوعاتی که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده هیچ اثری روی مردم ما نگذاشته است. امروز مردم به مسوولان خود بیش از گذشته اعتماد دارند و مسوولان نیز بیش از گذشته پای حرف ها و قول های خود ایستاده‌اند، به همین دلیل نباید نگران باشیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1285213

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =