۱ نفر
۱۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
 استقبال سرد اردنی‌ها از یک دیدار

جارد کوشنر در چارچوب سفر منطقه‌ای خود برای بازارگرمی مجدد درباره طرح "معامله قرن" ابتدا به اردن رفت و به رغم استقبال سرد اردنی‌ها از او با ملک عبدالله دوم دیدار کرد. کوشنر پس از آن در سرزمین‌های اشغالی با بنیامین نتانیاهو دیدار کرد.

به گزارش سایت شبکه الجزیره، جارد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در امان پایتخت اردن با ملک عبدالله دوم،‌ پادشاه این کشور ملاقات کرد.

براساس بیانیه دفتر سلطنتی اردن، مشاور ترامپ و ملک عبدالله دوم به بررسی روند صلح پرداختند. در این بیانیه آمده، ملک عبدالله دوم لزوم برقراری صلح عادلانه و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی را به کوشنر گوشزد کرد.

ملک عبدالله دوم همچنین بر ضرورت تحقق صلحی دائمی که تضمین کننده تشکیل کشور فلسطین در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی باشد و امکان زندگی در امنیت و صلح را برای فلسطینی‌ها در کنار اسرائیل فراهم کند، تاکید کرد.

در این بیانیه آمده است، این امر باید با استناد به راه حل دو کشوری و طبق طرح صلح عربی و قطعنامه‌های شورای امنیت باشد ملک عبدالله در دیدار اواخر ماه مه با داماد ترامپ نیز مشابه همین موضع را اتخاذ کرده بود.

این در حالی است که فعالان اردنی شب گذشته یک کمپین اینترنتی در مخالفت با سفر کوشنر راه انداختند.

این کمپین خواستار حمایت از هشتگی در توییتر با عنوان "کوشنر خوش نیامد" شد.همچنین اتحادیه‌های مشاغل مختلف در اردن سفر کوشنر را محکوم کردند و گفتند، ملت فلسطین شاهد بدترین و بی‌سابقه‌ترین چهره اشغالگری است که سنگ، درخت و بشر را هدف گرفته است.

این اتحادیه‌ها اعلام کردند: "معامله قرن هرگز عملی نخواهد شد و فلسطین تنها سرزمین ملت فلسطین خواهد بود که پایتخت آن قدس خواهد بود و اردن وطن جایگزین نیست.

این سندیکاها اعلام کردند، موضع ملت اردن بر این مبتنی است که از رابطه خونی و مساله فلسطین حمایت می‌کند و نقض جایگاه قدس خط قرمز ماست و قیمومیت اردن بر مقدسات قابل چشم پوشی نیست.

بعد از این سفر کوشنر به سرزمین‌های اشغالی رفت و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرد. این در حالی است که انتظار می‌رود قبل از سال جاری میلادی طرح صلح اسرائیل و فلسطین ارائه شود.

نتانیاهو و کوشنر در قدس اشغالی دیدار کردند و دفتر نتانیاهو دیدار را مهم خواند.

در این دیدار جیسون گرینبلات فرستاده ویژه آمریکا در روند صلح خاورمیانه، برایان هوک نماینده آمریکا در امور ایران، دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در اسرائیل و رون درمر،‌ سفیر اسرائیل در آمریکا حضور داشتند.

مذاکرات کوشنر در این دور سفر که به همراهی جیسون گرینبلات انجام شده در سایه تدارک آمریکا برای حضور رهبران عرب در اجلاس سران در تفرجگاه کمپ دیوید واشنگتن قبل از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیتسی است البته سخنگوی کاخ سفید در این باره به شبکه الجزیره گفت، در حال حاضر طرحی برای برگزاری چنین اجلاسی وجود ندارد.

رسانه‌ها گزارش می‌دهند، این سفر کوشنر مقدمه‌ای برای رونمایی از بخش سیاسی "معامله قرن" است.

در حالی که کشورهای عربی راه حل دو کشوری را تنها راه حل صلح بین اسرائیل و فلسطین می‌دانند دولت ترامپ چنین راه حلی را برای صلح در منطقه بعید می‌داند و کوشنر اخیرا طرحی را ارائه کرده که شامل راه حل دو کشوری نیست.

23310311

کد خبر 1285507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =