ترس ترامپ از توئیت‌های ظریف/ پمپئو دچار انفعال شد/ آمریکا حریف وزیرخارجه ایران نشد/ چند واکنش به تحریم ظریف

ایرنا نوشت: نظریه پرداز و تحلیلگر اصولگرا گفت: علیرغم ایجاد محدودیت علیه ظریف در سفر اخیر ترامپ فهمید ظریف با دست و پای بسته هم کار خود را کرده و پمپئو به انفعال افتاد. بنابراین طبیعی بود که ترامپ بخواهد ظریف را از صحنه خارج کند.

«امیر محبیان»  در خصوص اهداف دولت آمریکا از تحریم وزیر امور خارجه ایران، گفت: روشن است که ترامپ از روند پیشین مذاکرات انجام شده در برجام در زمان دولت اوباما ناراضی است. این نکته را نیز بارها به صراحت بیان کرده و ظریف را در این زمینه مقصر می دانست و گفته بود از ابتدا فهمیدم این ها حریف او نمی شوند.

وی افزود: خود ترامپ در یک روند فشار کوشید ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و با مواضع مستحکم رهبری متوجه شد که این امر شدنی نیست از سوی دیگر علیرغم ایجاد محدودیت علیه ظریف در سفر اخیر او فهمید ظریف با دست و پای بسته هم کار خود را کرده و پمپئو به انفعال افتاد. طبیعی بود که ترامپ بخواهد ظریف را از صحنه خارج کند. امید ترامپ آنست که با کنار زدن ظریف یک فرد ضعیف روبروی تیم آمریکایی بنشیند.

این فعال اصولگرا با اشاره به حمایت های رهبری، گفت: البته با موضع گیری های رهبری مشخص است که در این بازی ترامپ در وضعیتی قرار گرفته که اعمالش هیچ توجیه دیپلماتیک ندارد. انتقادات ریچارد نفیو و امثالهم دال بر همین امر است.

وی با مثبت توصیف کردن تدابیر دیپلماتیک ایران در دوره فشارهای یکجانبه آمریکا گفت: آنچه که روشن است طراحی راهبردی نحوه مواجهه ما با فشارهای آمریکا یعنی رویکرد مقاومت توسط رهبری و مدیریت صحنه ظریف جواب داده است؛ آمریکا کوشید میان دیپلماسی ما و نیروی محوری مقاومت ما یعنی سپاه اختلاف بیاندازد اما برخلاف تصورش محور ظریف - سلیمانی نزدیکتر شد. همین امر موجب خشم ترامپ شده است؛ او خطر توییت های ظریف را کمتر از موشک های مقاومت نمی داند و هدف تحریم ظریف قطع کردن ارتباط او با رسانه های جهانی است.

تحریم ظریف تلاشی ناموفق برای جلوگیری از صدای حق طلبی ملت ایران است
 

همچنین عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی آن را تلاشی مذبوحانه و ناموفق برای جلوگیری از صدای حق طلبی ملت ایران دانست.

علی نجفی خوشرودی افزود: این، تحریم شخص ظریف نیست بلکه اقدام و تلاش ناموفقی است برای جلوگیری از صدای حق طلبی ملت ایران که دکتر ظریف آن را نمایندگی می کرد.

نماینده مردم بابل در مجلس دهم شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان ملل در خاک امریکا مستقر است و این امر با روح منشور ملل متحد و مقررات بین الملل مغایرت دارد و یک علامت سوْال برای میزبانی امریکا نسبت به نشست های بین المللی و فعالیت های سازمان ملل متحد به وجود خواهد آمد.

تحریم «ظریف» موجب حقارت تحریم کنندگان است

سخنگوی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی نیز تحریم وزیر امور خارجه از سوی آمریکا را موجب حقارت تحریم کنندگان دانست.

فاطمه سعیدی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«تحریم ظریف⁩، وزیر امور خارجه ایران این دیپلمات برجسته و صاحب‌اعتبار در جهان تنها حقارت تحریم کنندگان را می‌رساند. آنها که در دیپلماسی حریف توانمندی ایران نمی‌شوند دست به اقدامات اینچنینی می‌زنند اما نمی‌دانند جایگاه ایران نزد افکار عمومی در جهان بالاتر می‌رود.»

2727

کد خبر 1285614