تصویری قدیمی از جوانی محمود دولت‌آبادی در فیلم «گاو»

دهم مرداد که گذشت، هفتاد و نهمین سالگرد تولد محمود دولت آبادی نویسنده مطرح ادبیات ایران بود، به همین بهانه تصویری قدیمی از محمود دولت آبادی و مهین شهابی را در فیلم سینمایی «گاو» ساخته داریوش مهرجویی ببینید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمود دولت آبادی با وجود آنکه این روزها به عنوان یک چهره ادبی شناخته می‌شود، اما فعالیت هنری خود را از تئاتر آغاز کرد، او که متولد ۱۰ مرداد سال ۱۳۱۹ است، در سال ۱۳۳۸ به تهران آمد و سال بعد در تئاتر پارس مشغول کار شد. از آغاز دهه چهل در کلاس‌های نمایش آناهیتا شرکت کرد و به بازیگری تئاتر رو آورد و آرام آرام نوشتن را هم به صورت موازی آغاز کرد. او در دههٔ چهل در نمایشنامه‌هایی از برتولت برشت و بهرام بیضایی و اکبر رادی نقش بازی کرد.

«کلیدر» معروف‌ترین رمان دولت‌آبادی است که پس از آزادی از زندان در دهه ۵۰ نگارشش را آغاز کرد و نزدیک به ۱۵ سال برای این رمان زمان گذاشت. «جای خالی سلوچ»، «طریق بسمل شدن» و «کلنل» از جمله آثار معروف این هنرمند است.

او در فیلم کارگردانان معتبری چون عباس جوانمرد، بهرام بیضایی و داریوش مهرجویی به ایفای نقش پرداخته است که فیلم «گاو» هم از این دست آثار است. 

۲۵۸۲۴۳

کد خبر 1285919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =