سیاستمدار اماراتی: جنگ در یمن برای ابوظبی تمام شده است

ایرنا نوشت: "عبدالخالق عبدالله" سیاستمدار و استاد علوم سیاسی در دانشگاه امارات متحده عربی تاکید کرد: جنگ در یمن برای امارات تمام شده محسوب می شود و ابوظبی به دنبال حل و فصل بحران است.

به گزارش امروز (یک شنبه) پایگاه خبری "الخلیج الجدید"، این استاد دانشگاه که گفته می شود زمانی مشاور سیاسی «محمد بن زاید آل نهیان» ولیعهد ابوظبی بوده است، در حساب توییتری خود مدعی شد: از این پس ابوظبی تمام ثقل سیاسی و دیپلماتیک خود را برای حل و فصل سیاسی بحران یمن به کار می گیرد و برای دستیابی به صلح در این کشور از هیچ تلاشی دریغ نمی کند.

وی که به دیدگاه های ضدایرانی خود نیز مشهور است، بدون اشاره به جنایات عربستان و امارات در یمن که موجب شهادت هزاران یمنی شده، مدعی شد: حوثی ها (انصارالله) که از جانب ایران حمایت می شوند در طول این مدت آسیب های زیادی را به یمن وارد کرده اند!.
"سلطان الطیار" یک دیپلمات سعودی نیز در پاسخ به این توییت عبداالله در حساب توییتری خود نوشت: برای شما تمام شده است و در حالی که هنوز در نیمه راه هستید، اما این جنگ برای عربستان به پایان نمی رسد مگر اینکه به اهداف خود دست یابد.
وی فزود: احتمالا این مساله (پایان جنگ یمن برای امارات) از نتایج سفر هیئت گارد ساحلی امارات به ایران باشد.
الطیار در ادامه نوشت: همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، از جمله کویت، قطر، امارات و عمان روابط خوبی با ایران دارند، اما این عربستان است که تنها در برابر آنچه "گسترش نفوذ ایران" خواند ایستادگی می کند.
سیاست خارجی امارات در طول چند هفته گذشته شاهد تغییرات ملموسی در قبال ایران بوده است.
امارات از ششم فررودین سال 94 در قالب ائتلاف عربی متجاوز به یمن همراه با عربستان و با حمایت آمریکا علیه مردم این کشور وارد جنگ شد. ابوظبی هفتم تیرماه 98 اعلام کرد بخش بزرگی از نیروهای نظامی خود را از یمن خارج می کند.
یک هیئت از گارد ساحلی امارات پس از شش سال در سه شنبه هفته گذشته (هشتم مرداد ماه) به تهران سفر کرد و با شماری از مقامات ایرانی و نماینده گاردساحلی در پایتخت دیدار و گفت وگو کردند که در نهایت به امضای یک توافقنامه همکاری امنیتی و هماهنگی میان دوطرف منجر شد.

310 310

کد خبر 1286410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =