هشدار رییس سازمان زندان‌ها درباره افزایش ارتکاب جرم در خانواده زندانیان

تسنیم نوشت: رئیس سازمان زندانهای کشور گفت: زمینه ارتکاب جرم در خانواده زندانیان ۵ برابر بیشتر از افراد عادی است.

 اصغر جهانگیر در مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان مرکز اظهار کرد: زمانی که سرپرست یک خانواده مرتکب جرم شده و وارد زندان می‌شود به دلیل تاثیرپذیری کودکان از بزرگترها زمینه ایجاد جرم در فرزندان خانواده‌ها ۵ برابر بیشتر نسبت به افراد عادی است.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور اظهار کرد: کار انجمن حمایت یک کار پیشگیرانه و حمایتی برای مصون‌سازی خانواده‌های زندانیان نسبت به جرم در جامعه است.

جهانگیر گفت: هنرمندی در دستگیری و محاکمه به موقع مجرمان و به زندان انداختن آنها بلکه باید شرایطی فراهم کنیم تا فرد مجرم آماده بازگشت به جامعه شود و بازگشت به جامعه بدون توجه به خانواده میسر نیست زیرا افراد در کنار خانواده هویت پیدا می‌کنند.

رئیس سازمان زندانها افزود: امروز با خانواده‌هایی از زندانیان مواجه هستیم که تحت فشار قرار دارند واینها کسانی هستند که خانواده‌شان جدا و وارد زندان شده و امروز نیاز به حمایتهای اورژانسی دارند.

جهانگیر ادامه داد: در خانواده زندانیان به دلیل اینکه سرپرست خانواده را با ورود به زندان از دست داده‌اند احساس بی‌هویتی وجود دارد و همین مسئله زمینه ارتکاب جرم در خانواده زندانیان را فراهم می‌کند و اینها مواردی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وی افزود: دسته دیگری از خانواده زندانیان کسانی هستند که به شدت نیازمندند و به همین خاطر به مراقبت و حمایت مضاعف نیاز دارند که این خانواده‌ها باید در اولویت‌های حمایت قرار گیردند.

وی بر تاثیرگذاری هر چه بیشتر اقدامات حمایتی از خانواده زندانیان تاکید کرد و گفت: متاسفانه دیده می‌شود که برخی از حمایتها دردی را از خانواده‌های زندانیان دوا نمی‌کند و این مسئله نیز علت‌های مختلف مانند تورم دارد. باید تلاش کنیم با توجه به وضعیت امروز کشور حمایتها تاثیرگذار و فراگیر باشد. همه کسانی که امروز به نوعی خانواده زندانیان محسوب می‌شوند باید در تیررس بررسی انجمن حمایت و سازمان زندانها قرار گیرند.

رئیس سازمان زندانها تاکید کرد یکی از حوزه‌هایی که ضدانقلاب و دشمن تلاش دارد به آن نزدیک شود حوزه خانواده زندانیان است زیرا در این خانواده‌ها به طور بالقوه زمینه نارضایتی وجود دارد و باید تلاش کنیم و اجازه ندهیم که این افراد ناراضی بمانند.

وی همچنین بر تلاش بر کاهش طلاق در خانواده زندانیان تاکید کرد و گفت: سال گذشته بیش از ۶۰ هزار نفر از کسانی که خانواده زندانیان بودند شناسایی و در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق مصون‌سازی شدند. همچنین سال گذشته تعداد زیادی از دانش‌آموزان خانواده‌های زندانیان نیازمند که ترک تحصیل کرده بودند شناسایی و پشت میزهای مدرسه بازگردانده شدند.

به گفته جهانگیر در سال ۹۷ بیش از ۶۷ هزار نفر از خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت قرار داشتند.

جهانگیر خاطرنشان کرد: همچنین سالیانه ۲۰ میلیارد تومان به خانواده زندانیان و ۱۲ تا ۱۳ میلیارد تومان به خود زندانیان کمک می‌شود. ضمن اینکه سالانه بیش از ۱۲ هزار نفر از دانش‌آموزان خانواده‌های زندانیان با حمایت خیرین و نیکوکاران خدمات آموزشی و درمانی دریافت می‌کنند.

به گفته وی در سال گذشته در قالب سفیران مجاز با تلاش مددکاران و انجمنهای حمایت ۵۳۹ نفر از محکومان قصاص از شکات خود گذشت گرفتند و از قصاص رهایی یافتند.

وی همچنین از ارائه طرحی به رئیس قوه قضائیه درباره ارتکاب جرم، گفت: در این طرح که در راستای کاهش جمعیت کیفری تدوین شده، پیش‌بینی شده است متهمانی که وثیقه یا کفیل ندارند بی‌جهت وارد زندان نشوند و به آنان مهلتی برای ارائه وثیقه یا کفیل داده شود.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1286854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =