۱ نفر
۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
هزینه نگهداری خودروی برقی چقدر است؟

خودروهای برقی در مقایسه با دیزلی و بنزینی به دلیل عدم مصرف سوخت‌های فسیلی و نیاز کمتر آن‌ها به تعمیرگاه بسیار مورد توجه و علاقه مردم قرار گرفته است. اما چگونه باید از این خودروها نگهداری و آن‌ها را سرویس کرد؟

با اینکه ممکن است همچنان قیمت خودروهای برقی یا EV از نمونه‌های بنزینی آن بیشتر باشد اما به دلیل شارژ خانگی و هزینه کم تعمیر و نگهداری در بلند مدت مقرون به صرفه‌تر از بنزینی‌ها هستند. در خودروهای برقی به دلیل حذف بیش از ۲۴ قطعه مکانیکی معمولا به انجام سرویس‌هایی مانند تعویض روغن، فیلترها، تسمه، دنده‌ها و سیستم خنک کننده نیاز ندارند. به همین دلیل گفته می‌شود افرادی که از خودروی برقی استفاده می‌کنند حدود یک سوم هزینه کمتر نسبت به افرادی می‌پردازند که از خودروی بنزینی استفاده می‌کنند.

با این حال این خودروها نیز به سرویس‌های دوره‌ای مخصوص در نمایندگی‌های خود نیاز دارند و در صورت عمل نکردن به برنامه توصیه شده، نمایندگی می‌تواند از ارائه خدمات به مالک خودرو خودداری نماید. برخی از سرویس‌های مورد نیاز یک خودروی برقی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

بررسی و چک کردن باد لاستیک‌ها و پر کردن مایع شیشه شور می‌تواند به صورت ماهانه انجام پذیرد، اما برخی از سرویس‌ها هستند که باید در کیلومترهای خاص به تعمیرکار معتبر و با تجربه مراجعه کرد.

 هر ۱۲ هزار کیلومتر باید لاستیک‌ها جابه‌جا و سیستم خنک کننده و بخاری و قطعات شارژ کننده نیز بررسی شوند.همچنین سایر قسمت‌ها نیز مانند کیسه‌های هوا، سیستم ترمز و تعلیق، پدال‌ها نیز باید بررسی شوند.

با این حال، تعمیر کمتر به معنی نیاز نداشتن آن به بررسی و سرویس نیست و باید هر چند وقت یکبار عوامل ذکر شده و سایر مسائل بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند. همچنین گران قیمت‌ترین قطعه در این خودروها باتری آن‌ها بوده پس بهتر است در حفظ و نگهداری آنها دقت لازم را داشت تا نیاز به تعویض نداشته باشد.

wikihow

2121

کد خبر 1286871

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  13 0
  منظورت از این مقاله چی بود؟ کدوممون ماشین برقی داریم؟
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۵
  3 0
  باد کردن لاستیک ها خیلی مهم بود