ژوئیه ۲۰۱۹ گرم‌ترین ماهی که دنیا تجربه کرد/ جهان چند درجه گرم شده ؟

برنا نوشت: با توجه به داده های هواشناسی ماه ژوئیه ۲۰۱۹ عنوان گرم ترین ماه تاریخ را به خود اختصاص داد. تا پیش از این، رکورد گرم ترین ماه تاریخ که آن هم ژوئیه بود سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده بود.

 طبق گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و داده هایی که از ۲۹ روز ماه ژوئیه ثبت شده، این ماه گرم ترین ماه تاریخ است. کارشناسان انقلاب صنعتی را مسئول این رویداد دانسته و اعلام کرده اند که ژوئیه ۲۰۱۹ حدود ۱.۲ درجه دمای بیشتری نسبت به قبل از انقلاب صنعتی نشان می دهد.

مسئول اصلی این فاجعه را باید گاز دی اکسید کربن دانست که میزان آن از زمان پیدایش انسان ها همواره در حال افزایش بوده است. بنابر گزارشی که ماه پیش در نشریه Nature منتشر شد، فقط بوسیله نیروگاه های جدید و بهره وری از تمام پتانسیل نیروگاه های فسیلی فعلی، حدود دو سوم دی اکسید کربن لازم برای گرم تر شدن زمین به اندازه 2 درجه سلسیوس مهیا خواهد شد.

گرمایش جهانی

به نظر می رسد زمین با شتابی بی سابقه در حال گرم تر شدن است؛ ماه ژوئن ۲۰۱۹ نیز عنوان گرم ترین ژوئن تاریخ را به خود اختصاص داد. ماه پیش از آن یعنی مه هم رتبه چهارم گرم ترین ماه مه تاریخ را به خود اختصاص داده بود. سال ۲۰۱۵ عنوان گرم ترین سال کره زمین و سال ۲۰۱۶ نیز توسط ناسا گرم ترین سال زمین لقب گرفت. حالا سال ۲۰۱۹ در بین گرم ترین سالهای تاریخ زمین در سه سال گذشته قرار گرفته است.
گرم تر شدن زمین نگرانی مقامات بلندپایه را هم در پی داشته است؛ «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد در این رابطه گفت:

«داده های هواشناسی نشان می دهند سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ گرم ترین سال های تاریخ زمین بوده اند. گرم تر شدن زمین، پدیده ای برگشت ناپذیر است و تلاش برای جلوگیری از وقوع آن برای نجات جان انسان حیاتی است. این پدیده همانند مسابقه ای است که توانایی آن را داشته و باید در آن پیروز شویم.»

با گرم تر شدن زمین میزان وابستگی بشر به سیستم های تهویه و در نتیجه انرژی نیز افزایش پیدا خواهد کرد و اگر چاره ای برای آن نیندیشد در چرخه ای معیوب گرفتار خواهد شد.

2323

کد خبر 1286911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =