واکنش وزیر دفاع آمریکا به آزمایش‌های موشکی کره شمالی و عملیات ترکیه در سوریه

ایسنا نوشت: وزیر دفاع آمریکا امروز (سه‌شنبه) گفت، ایالات متحده به یک سری پرتاب‌های موشکی کره‌شمالی در هفته‌های اخیر واکنش بیش از حد نخواهد داشت و باب مذاکره با پیونگ‌یانگ را باز نگه می‌دارد. وی همچنین درباره عملیات ترکیه در سوریه نیز موضع گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در راه ژاپن به خبرنگاران گفت: مساله اصلی باز نگه داشتن باب دیپلماسی است. قصد نداریم به این تحولات واکنش بیش از حد نشان دهیم اما آنها را زیر نظر داریم، از نزدیک اقدامات آنها را دنبال می‌کنیم و از آنچه رخ می‌دهد با خبر هستیم.

مارک اسپر گفت موشک‌هایی که سه‌شنبه پرتاب شدند از نوع بالستیک کوتاه برد بوده است و او در سفر به ژاپن و بعدا به کره‌جنوبی، درباره کره‌شمالی با همتایانش رایزنی می‌کند.

رئیس پنتاگون تاکید کرد، رزمایش کنونی با کره‌جنوبی موسوم به دونگ مائنگ در دست برگزاری است و در این مرحله هیچ برنامه‌ای برای تغییر مانورهای نظامی مشترک با سئول وجود ندارد.

 وزیر دفاع آمریکا همچنین خطاب به خبرنگارانی که او را در سفر به ژاپن همراهی می کردند گفت: ما آشکارا معتقدیم که هر گونه اقدام یکجانبه از سوی آنها (ترکیه) غیرقابل‌قبول خواهد بود.

اسپر در ادامه خاطر نشان کرد: کاری که ما قرار است انجام دهیم جلوگیری از انجام حملات یکجانبه‌ای است که مجدداً باعث اخلال در منافع دوجانبه موجود میان آمریکا، ترکیه و شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال سوریه خواهد شد.

اسپر در ادامه عنوان کرد: آمریکا هیچگونه "طرح بلندپروازانه" برای رها کردن نیروهای دموکراتیک سوریه ندارد، هر چند که از تضمین این که آمریکا در صورت اجرای عملیات نظامی ترکیه از آنها محافظت کند، امتناع کرد.

یک تیم از جانب پنتاگون اخیرا به منظور گفت‌وگو با مقامهای ترکیه درباره این مساله به این کشور سفر کرد و اسپر تاکید کرد، او امیدوار است که توافقی با آنکارا حاصل شود.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت، عملیات ترکیه در شمال سوریه می‌تواند تاثیر منفی بر تمرکز نیروهای دموکراتیک سوریه بر جلوگیری از هر گونه اقدام داعش برای تصرف مجدد مناطقی که سابقا اشغال کرده بود و همچنین قابلیت این نیروها در نگه داشتن هزاران تن از داعشی‌ها در بازداشت داشته باشد.

310311

کد خبر 1287135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =