روستاها محور توسعه هستند/ بهسازی و نوسازی خانه‌های ناایمن

مهر نوشت: فرماندار هشترود با تاکید بر اینکه روستاها محور توسعه هستند، گفت: ایجاد زیرساخت در روستاها بدون توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های درونی، تأثیری بر رشد و رونق تولید نخواهد داشت.

امین امینیان در جلسه کمیته راهبری بهسازی مسکن روستائی این شهرستان که با حضور کرمی مدیرکل دفتر امور روستائی و شهری استانداری و باباپور مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی برگزار شد، ادامه داد: ۵۵ خانه های روستائی در شهرستان هشترود بهسازی و نوسازی شده است.

امینیان با اشاره به ضرورت توجه به روستا به عنوان محور توسعه اظهار داشت: متاسفانه در دوره‌ای از توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در روستاها غفلت و همین مسئله موجب شد خیل کثیری از جمعیت روستا نشین جهت پیدا کردن شغل و امرار معاش به شهرها هجوم بیاورند که ماحصل این امر حاشیه نشینی در اطرف شهرهای بزرگ و مشکلات اجتماعی و اقتصادی بعدی بود.

وی با بیان اینکه توسعه باید درون‌زا باشد گفت: تجربه نشان داده ایجاد زیرساخت در روستاها بدون توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها درونی روستا نخواهد توانست زمینه‌ساز رشد و رونق تولید در روستاها شود.

ایجاد اشتغال پایدار در روستاها

وی خاطر نشان کرد: بر همین اساس یکی از اقدامات موفق دولت دادن تسهیلات برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها بوده است و همین مسئله موجب شده از سال ۹۵ روند مهاجرت از روستاها کند شود و حتی در مواردی با تثبیت و افزایش جمعیت روستائی مواجه بوده‌ایم.

فرماندار هشترود با بیان اینکه توجه به روستاها از راهبردهای اصلی دولت تدبیر و امید بوده است اظهار داشت: در این زمینه توجه به ساخت مسکن روستائی و دادن تسهیلات به افراد به منظور ساخت، بهسازی و نوسازی خانه‌های خود در روستاها را از جمله اقدامات مثبت دولت می‌توان برشمرد.

وی گفت: بی‌توجهی در ساخت خانه‌های روستائی موجب می‌شود در برابر تهدیدات طبیعی خانه‌ها از استحکام کافی برخوردار نباشند و سبب به وجود آمدن خسارات مادی و معنوی فراوانی برای مردم و کشور شوند لذا در همین راستا دولت سقف تسهیلات خود برای مسکن روستائی را در سال گذشته تا ۶۰ درصد افزایش داد و در حال حاضر رقم پرداختی برای روستائیان از قِبَل تسهیلات مسکن از ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان است.

 امینیان سپس گفت: نوسازی، بهسازی و ساخت خانه‌های روستائی چرخه اقتصاد در منطقه را به حرکت در خواهد آورد و زمینه اشتغال برای جمعیت قابل توجهی را فراهم خواهد کرد.

 وی بر همین اساس از بانک‌های عامل خواست تا در پرداخت تسهیلات به روستائیان به منظور ساخت مسکن صرفا منابع سازمانی خود را در نظر نگیرد و انعطاف بیشتری داشته باشند.

تسریع در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به روستائیان

تقی کرمی مدیرکل دفتر روستائی و شوراهای استانداری هم در این جلسه خواستار تسریع در عقد قراداد بانک‌ها با روستائیان به منظور پرداخت تسهیلات ساخت مسکن شد.

وی سپس گفت: در مواردی که افراد امکان ارائه ضامن نداشته باشند، سفته به صورت زنجیری از افراد پذیرفته شود.

کرمی خاطر نشان کرد: در سال جاری کل سهمیه شهرستان هشترود به منظور پرداخت تسهیلات مسکن روستائی ۴۶۰ فقره بوده که از این تعداد ۲۴۰ فقره به بانک‌ها ابلاغ شده است.

۴۶

کد خبر 1287330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =