پیام صالحی به جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، این رویداد را از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رویدادهای هنری با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت‌ها و آیین‌ها دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، متن پیام سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، به این شرح است: «آیین‌ها و سنت‌ها در پیوند عمیق با تاریخ و ساحت‌های مختلف زندگی ساکنان دیار ایران زمین، به عنوان بخش مهمی از فرهنگ سرزمین ما، پایدار و ماندگار شده‌اند. آیین‌ها و سنت‌هایی متنوع که در متن بخش‌های گوناگون زندگی اقشار مختلف جریان یافته است و مشخصه‌های نمایشی، موسیقایی و کارکرد سرگرمی، آگاهی بخشی، نقد و همدلی دارند. امروز که تحولات، زیست انسان را دگرگون ساخته و نمایش‌های آیینی و سنتی در لحظه‌های پرشتاب زندگی، کمرنگ شده‌اند، دغدغه و همت هنرمندان و پژوهشگران در بسترهایی از جمله جشنواره نمایش آیینی و سنتی، ثبت، بازخوانی و یادآوری آیین‌های نمایشی است که راهی را می‌گشاید تا دغدغه و توجه مضاعف را به تولید و اجرا و یا پژوهش و آموزش‌های آیینی معطوف گرداند.

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رویدادهای هنری و با محوریت نمایش ایرانی، بومی و بازخوانی سنت‌ها و آیین‌هاست و رویدادی است که گروه‌های متنوع و متکثر قومی، سنتی، جغرافیایی و اجتماعی در آن نقش و اجرا دارند و مخاطبان و دوستداران متنوع و گسترده‌ای مشتاقانه با آن‌ها همراه می شوند.

توجه به پژوهش در این جشنواره یک ضرورت است تا با پشتوانه پژوهشی و مطالعاتی، زمینه ثبت و اجرای نمایش‌های آیین و سنتی انتقال آن به اکنون و آینده ممکن شود و خوشبختانه سال‌هاست پژوهش در این رویداد نقش موثر و آگاهی بخش دارد.

از دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و هنرمندان عزیزی که برای تداوم نمایش‌های آیینی سنتی در هر نقطه‌ای از کشورمان تلاش می‌کنند سپاسگزارم و از همکاران معاونت امورهنری و هنرمندان و دست اندرکاران این دوره جشنواره قدردانی می‌کنم، امیدوارم که جشنواره‌ای پرشور و موثر را شاهد باشیم.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1287931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =