امام جمعه تهران: خیلی‌ها در انقلاب به خاطر زودرنجی از قطار انقلاب پیاده شدند

خطیب نماز جمعه تهران گفت: دنیا بداند که مصداق طاغوت در قرآن در زمان کنونی، هیات حاکمه بر آمریکاست. ترامپ از یک سو به دنبال مذاکره با ایران است و از سوی دیگر وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کند.

به گزارش خبرآنلاین، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران گفت: شب عرفه اختصاص به دعا دارد و در تمام سال تنها روزی که مختص دعاست، همین روز است. کسی که در ماه رمضان آمرزیده نشده، منتظر روز عرفه باشد.

اهم صحبت‌های او به نقل از باشگاه‌ خبرنگاران جوان و ایسنا از این قرار است: 

* یاد خدا به برکت تقوا در انسان ثابت و جایگزین می شود و به محض اینکه انسان با وسوسه ای از شیطان روبرو شود با یاد خدا از آن دور می‌شود. در ابتدای دهه فجر هستیم و خداوند به این دهه قسم می خورد. دو شب و روز که در کمال عظمت و بزرگی هستند روبروی ما قرار دارند. شب عرفه و روز عرفه و عید قربان که باید قدر بدانیم. 

*خداوند گفته از من بخواهید و من جوابتان را می‌دهم. این دعایی که این همه به آن سفارش شده و روح بندگی هم این دعا است، چیست؟ دعا یعنی خواندن خدا و خواستن از خدا و لاغیر. در این خواستن مشرک نشویم و از غیر خدا نخواهیم. اگر کسی امید دارد که فلانی مشکل او را حل کند هرچه دعا کند، دعا نیست زیرا دل خوش است به آدمی که مشکل او را حل کند. باید از همه ببُرد و از همه جا منقطع شود و باور کند کار دست خدا است و باید از خدا بخواهد. اگر خدا نخواهد هیچ کس نمی تواند هیچ کاری انجام بدهد. این اولین شرط دعا است.

* البته باید به برنامه های الهی هم امیدوار باشد. این همان خواستن خدا است و شرط است سنت الهی را رعایت کند. امید فقط باید به خدا باشد. خداوند جواب مضطر یعنی کسی که امیدش از همه جا قطع شده است را می دهد. به ما می گویند این دعا را بخوان که "خدایا من دلیلی ندارد پیش غیر از تو بروم اما من یک آدم رو سیاه هستم. من با این افراط و تفرط و گناهان چطور روی آمدن پیش تو را داشته باشم؟ از طرف دیگر چطور از تو دل بکنم؟" خدایا تو بدون تضرع رحم می کنی حالا من به غیر تو تضرع کنم؟

*دعا مسأله بسیار مهمی است و دعا باید از عشق و کشش به سوی خدا و دریافت علم به نعم خدا منبعث باشد. امام حسین(ع) می فرماید خدایا چه اثری از تو در این نظام هستی ظاهرتر است؟ امام باقر( ع) می فرماید دو صفت می تواند در انسان پیدا شود که آن دو صفت تنبلی و زودرنجی است که باید از آن حذر کند. گاهی انسان با فرمان خدا روبرو می شود و آن را انجام نمی دهد و این تنبلی خیلی خطرناک است. این ماه ماه مناجات موسی(ع) با خدا است خدا نکند که تنبلی کند و در این ساعات مهم خواب باشد واز نماز شب خواندن غافل باشد. دعا در سحر شب جمعه مستجاب می شود.

* قدر ساعات را بدانیم. وقت نزول باران، وقت وزش باد، وقت ریخته شدن خون شهید مسلمان، وقت ظهر، وقت دعا است. تنبلی موجب می شود امر واجب و حیاتی را ترک کنید. زودرنج هم نباشید و اگر کار اشتباهی کردید آن را بپذیرید.

*امام باقر (ع)به فرزندشان فرمود مقداری از دارایی اش را وقف کند تا در منا 10 سال برایش دعا کنند. بیدار کردن مردم با این وصیت صورت گرفت تا مردم بیدار شوند و جنایت کاران را بشناسند. روایت دیگری هست که امام باقر(ع) دفن شد و از همان شب امام صادق(ع) دستور دادند نگذراند اتاق پدرشان تاریک بماند. رمز مطلب این است که بچه ها همیشه بیدار می شدند و اتاق پدر را روشن می دیدند و طاقت نمی آورند اتاق را به یکباره تاریک ببینند.

*مقاومت در مقابل دشمن، تسلیم دشمن نشدن و ایستادن مورد تاکید رهبر انقلاب است. به برکت مقاومت، ایران توانسته در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار بایستد. به پیروزی‌هایی دست یافت که یکی از آنان حفظ انقلاب بود. دشمنان فکر می‌کردند که می‌توانند انقلاب را نابود کنند، اما خداوند انقلاب را حفظ کرد. به برکت مقاومت هیمنه آمریکا فروریخت و ایران توانست هواپیما رادارگریز پیچیده آمریکایی را بزند و قدرت پدافندی ایران در تراز قدرت موشکی قرار گرفت. مقاومت همچنان توانست بازدارندگی در برابر آمریکا و هم‌پیمانانش برای آغاز حمله نظامی ایجاد کند.

* عربستان در ماجرای یمن دست و پا می‌زند و تلاش می‌کند خود را نجات بدهد. به برکت مقاومت، مواضع امارات در خصوص یمن چرخش پیدا کرد. هیاتی از امارات عازم ایران شد که با هیات مرزبانی ایران دیدار کرد.

*رهبر انقلاب چهار سال و نیم قبل و در آغاز حمله عربستان به یمن، با قاطعیت از شکست  متجاوزان و عربستان گفت.

* دنیا بداند که مصداق طاغوت در قرآن در زمان کنونی، هیات حاکمه بر آمریکاست. ترامپ از یک سو به دنبال مذاکره با ایران است و از سوی دیگر وزیر خارجه ایران را تحریم می‌کند. اگر قرار شود، مذاکره‌ای انجام گیرد که قطعاً انجام نخواهد گرفت، بالاخره مذاکره‌کننده وزیر خارجه است که او را تحریم می‌کنند. آمریکایی‌ها منطقی جز زورگویی ندارند.

*خیلی‌ها بعد از انقلاب به دلیل برخورد به جای بنیانگذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری از آنان رنجیده‌ و از قطار انقلاب پیاده و حذف شده‌اند، چرا که افرادی زودرنج بودند، این در حالی است که طلحه و زبیر هم از اقدامات امیرالمؤمنین(ع) رنجیدند و علیه این امام بزرگوار شوریدند، ولی باید به نصایح اهلبیت که نباید زودرنج باشیم گوش داده و به آن عمل کنیم. 

* جمهوری اسلامی ایران به دلیل پیگیری مقاومت، همواره در برابر زیاده‌خواهی‌های استکبار ایستادگی کرده و پیروزی‌های بزرگی را به دست آورده است که یکی از آنها حفظ انقلاب اسلامی است، این در حالی است که دشمنان فکر می‌کردند می‌توانند این انقلاب را صادر کنند، ما خداوند متعال به برکت ولایت، این انقلاب را حفظ کرده است، ضمن اینکه هیمنه آمریکا هم در دنیا از بین رفته است. 

* ایران موفق شده است پهپاد پیشرفت و رادارگریز آمریکات را که ارزش بالایی داشته ساقط کند، که این موضوع هم به برکت مقاومت حاصل شده است، همچنین به دلیل پیروزی از این موضوع، قدرت پهپادی ایران در تراز قدرت موشکی قرار گرفته است. 

* تقویت جبهه مقاومت در منطقه و کشورهای عراق، لبنان، سوریه، فلسطین، یمن و... و بازدارندگی آمریکا و هم‌پیمانانش در حمله نظامی به ایران بخش دیگری از دستاوردهای مقاومت است.

*قدرت ایران را خارجی‌ها و آن‌هایی که بیرون از ایران هستند، بهتر می‌توانند ببیند. نخست‌وزیر پاکستان در یک مصاحبه تلویزیونی ضمن اخطار به سران آمریکایی گفت: من به ایران سفر کردم و از نزدیک روحیه شهادت طلبی مردم ایران را دیدم و اگر اشتباهی درباره ایران و یا افزایش تنش و یا حمله به این کشور رخ دهد، باتلاقی برای عاملان این اقدام به وجود خواهد آمد که از آن باتلاق نمی‌توانند خارج شوند. آمریکا نباید ایران را با دیگر کشورهای منطقه مقایسه کند.

*مسئولان اعم از اجرایی یا تقنینی، گزارش عملکرد خود را در سال رونق تولید بعد از گذشت پنج و نیم ماه از آغاز سال ارائه کنند. اگر تولید رونق پیدا کند، نقدینگی وارد تولید می‌شود و وضع داخلی خوب می‌شود. اگر مسئولان به تولید رسیدگی نکنند، پول‌ها وارد بانک‌ها می‌شود. شنیده شده است که مشکلات زیادی برای عوامل تولید است و این نتیجه‌اش خستگی برای آنان است. اگر مردم از تولید خسته بشوند، پول‌ها سرازیر بانک‌ها می‌شود و سودی در قبال ان دریافت می‌کنند که این سود رباست. ربا جنگ با خداست.

* مسئولان ربا خطرناک است و اگر می‌خواهید جلوی ربا بگیرید، به مردم میدان بدهید و در کار تولید کمک‌شان کنید.

* {در خصوص لغو خودمختاری منطقه کشمیر توسط هند} دولت هند از برخورد با مسلمین جداً خودداری کند؛ چرا که نه به مصلحت اوست و نه به مصلحت منطقه است.

27216

کد خبر 1287989

برچسب‌ها