«کمیسیون مشاوران املاک» افزایش می‌یابد؟

ایسنا نوشت: افزایش نرخ کمیسیون دفاتر املاک پس از چهار سال مجددا این روزها مطرح شده است؛ مخالفان می‌گویند که خدمات بنگاه‌ها کمتر از میزان دریافت حق‌الزحمه است و موافقان معتقدند اگر کمیسیون، پایین باشد تخلفات افزایش پیدا می‌کند؛ یکی از این تخلفات می‌تواند زد و بند مشاوران با فروشندگان باشد که به افزایش قیمت ملک منجر می‌شود.

نرخ کمیسیون دفاتر املاک همواره یکی از موضوعات مورد بحث در محافل عمومی است. با وجودی که بعضا متعاملین از رقم نیم درصد حق‌الزحمه املاک ناراضی هستند، رییس اتحادیه املاک معتقد است که نرخ‌های کمیسیون در ایران یک ششم کشورهای توسعه‌یافته و حتی کشورهای منطقه است.

خسروی می‌گوید «روزانه ده‌ها شکایت به اتحادیه می‌آید که مردم از دریافت کمیسیون بالا توسط بعضی دفاتر املاک، ناراضی هستند که ما به جد پیگیری و برخورد می‌کنیم. اما انصافا باید ببینیم حق‌الزحمه‌ای که هم‌اکنون به مشاوران املاک می‌رسد و بعضا بین دو یا چند مشاور تقسیم می‌شود آیا کفاف زندگی آنها را می‌دهد؟ طبیعی است که اگر فضا را برای درآمد افراد ببندیم، راه برای کارهای خلاف باز می‌شود».

حدود چهار سال قبل بود که حق بنگاهی با اصلاحاتی مواجه شد.  اسفندماه ۱۳۹۴ بر اساس مصوبه کمیسیون نظارت  شهرستان تهران، دفاتر املاک مجاز شدند برای معاملات املاک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و بالاتر از ۵۰۰ میلیون تومان ۲۵ صدم درصد از هر طرف معامله دریافت کنند. نرخ کمیسیون اجاره نیز یک چهارم اجاره ماهیانه از هر طرف معامله تعیین شد. این ارقام هم‌اکنون ملاک قرار دارد و تغییر نکرده است.

تا پیش از آن، طبق بخشنامه سال ۱۳۸۰ عمل می‌شد که برای معاملات املاک تا ۳۰ میلیون تومان نیم‌درصد، از ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان ۷۵ صدم درصد، از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان نیم‌درصد و از ۱۰۰ میلیون تومان به بالا ۲۵ صدم درصد مبلغ مورد معامله به عنوان کارمزد از هر طرف دریافت می‌شد.

پرواضح است که حق‌الزحمه هر شغلی باید متناسب با شرایط روز تورم محاسبه شود. با این وجود، مخالفان افزایش کارمزد مشاوران املاک معتقدند بسته خدماتی که از سوی دفاتر املاک در ایران ارایه می‌شود آن‌طور که باید و شاید رضایت آنها را فراهم نمی‌کند و به همین لحاظ عمده متعاملین، ارزش واقعی این خدمات را پایین‌تر از مبالغ دریافتی می‌دانند.

کمیسیون املاک

یک کارشناس: عمده مشاوران املاک فاقد تخصص لازم هستند

فرشید پورحاجت، دبیر کانون انبوه‌سازان در این خصوص می‌گوید: دریافت کارمزد باید متناسب با خدمات باشد. بسته خدماتی که از سوی عمده دفاتر صنف مشاوران املاک در ایران ارایه می‌شود به درستی تعریف نشده است. تنها کاری که مشاوران انجام می‌دهند این است که ملکی را به یک شخص معرفی می‌کنند و یک قولنامه می‌نویسند. یک میز و صندلی در یک واحد صنفی می‌گذارند و افرادی عمدتا فاقد تخصص لازم اقدام به عقد قرارداد می‌کنند؛ در حالی که مشاوران املاک به عنوان امین خریدار و فروشنده باید مبانی حقوقی این شغل را بدانند. کما این‌که در کشورهای توسعه‌یافته دفاتر املاک به مبانی حقوقی این شغل به شکل حرفه‌ای مسلط هستند.

به گفته پورحاجت، حجم بسیاری از شکایات در محاکم قضایی به پرونده‌های حوزه املاک مربوط است. این مساله ناشی از قراردادهایی است که در دفاتر املاک منعقد می‌شود و عمدتا طرفین را به دردسر می‌اندازد. معتقدم کاری که در بسیاری از دفاتر املاک صورت می‌گیرد از طریق یک نرم‌افزار در موبایل‌ها قابل انجام است. اگر دفاتر املاک، کار را به صورت تخصصی دنبال کنند باید مسوولیت پیگیری بندهای قرارداد را بپذیرند؛ در حالی که عمدتا از مسوولیت شانه خالی می‌کنند. لذا نباید نرخ کمیسیون در ایران با کشورهای پیشرفته مقایسه شود.

رییس اتحادیه املاک: اگر کمیسیون کم باشد تخلفات زیاد می‌شود

از سوی دیگر رییس اتحادیه مشاوران املاک، دغدغه‌های صنف مشاوران املاک را فراتر از سطح فعلی درآمد آنها می‌داند. مصطفی‌قلی خسروی با بیان این‌که در کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی کشورهای منطقه مثل ترکیه، مشاوران املاک ۶ درصد مبلغ قرارداد را به عنوان کارمزد از فروشنده دریافت می‌کنند معتقد است: مبلغ کمیسیون املاک در ایران، تناسبی با ثمن معامله ندارد و پیشنهاد ما این است که این رقم از نیم درصد فعلی به یک درصد افزایش پیدا کند. اگر این اتفاق بیفتد بسیاری از تخلفات کاهش می‌یابد.

وی افزایش کمیسیون را در کاهش قیمت مسکن نیز موثر می‌داند. خسروی می‌گوید ممکن است یک بنگاهی خانه‌ای را بالاتر از رقم پیشنهادی مالک به فروش برساند و به مالک بگوید نیمی از این رقم را به من بده. وقتی کمیسیون پایین باشد این‌گونه اتفاقات بعید نیست. بنابراین از متولیان امر تقاضا داریم برای جلوگیری از حجم شکایات و تخلفات با افزایش نرخ کمیسیون به میزان یک درصد موافقت کنند.

رییس اتحادیه املاک درباره تاریخچه نرخ کمیسیون املاک خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب اسلامی، حق‌الزحمه دفاتر املاک یک درصد بود، بعد آمدند گفتند تا ۲۰ میلیون تومان نیم درصد، از ۲۰ تا ۱۰۰ میلیون یک چهارم درصد و از ۱۰۰ میلیون به بالا کمیسیون ندارد. این برای زمان قبل از من است. دو سال بعد از آن‌که من در سال ۱۳۷۸  به ریاست اتحادیه رسیدم نرخ را تا ۳۰ میلیون نیم درصد، از ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان ۷۵ صدم درصد، از ۵۰ تا ۱۰۰ نیم درصد و از ۱۰۰ به بالا یک چهارم درصد شد.

خسروی ادامه داد: پیش از سال ۱۳۹۲ یعنی قبل از زمانی که ریاست را تحویل بدهم از آقای نیکزاد، وزیر وقت راه و شهرسازی نامه گرفتیم که رقم نیم درصد برای سراسر کشور یکسان باشد اما با توجه به این‌که قانون نظام صنفی برای هر شهرستان به شکل مجزا اجرا می‌شود و کمیسیون نظارت آن شهرستان نرخ را تعیین می‌کند در مناطق مختلف کارمزد متفاوت است. در سال ۱۳۹۴ که بنده حضور نداشتم آقایان موافقت کردند که نرخ کمیسیون تا ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و از ۵۰۰ میلیون به بالا یک چهارم درصد باشد.

وی اظهار کرد: اخیرا درباره این مساله که نرخ کمیسیون املاک ناقص است نامه‌ای به اتاق اصناف ایران نوشتیم که هنوز جوابی به آن داده نشده است. برای مباحثی از جمله تمدید، مشارکت و متمم رقمی تعیین نشده است. باید نرخی داشته باشیم که در این موارد ساماندهی ایجاد شود. افزایش نرخ کمیسیون شاید از نظر برخی افراد داروی تلخی باشد اما برای درمان لازم است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1288276

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  57 1
  اخه بی انصاف ها قیمت اپارتمان و املاک 3 برابر شده با این اوصاف در امد قانونی املاک هم 3 برابر شده دیگه.در اجاره که بد تره.یعنی رسما هیچ کاری نمیکنند و کمیسون میگیرند.قبلا برای اجاره یک واحد 80 متری که 3 ملیون اجاره داده میشد مبلغ 750 هزار تومن از هر طرف کمیسیون میگرفتند حالا همون ساختمان مبلغ اجاره اون به 6 میلیون در ماه افزایش پیدا کرده و کمیسیون بنگاه هم به 1500 افزایش پیدا کرده.با این اوصاف دیگه چه افزایشی اینها میخوان؟
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   35 1
   خب این جماعت ... رو طبل گرونی کوبیدن و الان عملا معامله ای ثبت نمیشه و ضرر کردن. حالا میخوان با افزایش کمیسیون جبران کنن. اگر بنگاهی بودن بده، چرا در غرب تهران در یک خیابان فرعی 500متری 10 تا بنگاه هست؟!
  • US ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   0 0
   به نظر بنده حق العمل {کمیسیون} مشاوران املاک باید رقمی ثابت منطقی بدون در نظر گرفتن قیمت و متراژ املاک یا اجاره بها تعیین و متناسب با اعلام نرخ رسمی تورم سالانه افزایش یابد تا بر نوسان افسارگسیخته قیمت فروش یا اجاره بها املاک تأثیر نداشته باشد .
  • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   0 0
   مشاور املاک چه خدمات بیشتری واسه یه واحد ۱۰ میلیارد تومنی نسبت به یه واحد ۱ میلیاردی ارائه میده که درصدی حق بنگاه می گیره؟؟؟ باید مبلغ مشاوره به صورت ثابت و برای همه املاک یکسان باشه. این اولین و مهم ترین اصلاح درآمد این قشر هست
 • صادق IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  73 1
  سلام اگر بخواهیم با محاسبه به درستی یا نادرستی افزایش کمیسیون برسیم به این میرسیم که با توجه به افزایش تورمی قیمت و مبالغ جاری املاک، کمیسیون هم به همان نسبت افزایش یافته است که در صورت دوبرابر شدن کمیسیون، بیش از نرخ تورم افزایش پیدا می کند که با توجه به خدمات ضعیف و بعضا نامنصفانه مشاورین املاک کاملا غیر قابل توجیه به نظر می رسد.
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  31 1
  اگر یادتون باشه پزشکها هم عینا همین کلک رو زدن که برای اینکه پزشکها زیر میزی نگیرن تعرفه ها باید 3 برالبر بشه این جماعت هم دنبال همین داستان هستن عینا همون کلک هست
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  36 1
  واقعا پول مفت میگیرند وهیچ کاری هم به مشکلاتی که پیش میاید ندارند یک فرم چاپی را پر میکنند همین .این شد مشاور املاک
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  42 1
  به خدای احد و واحد این مشاوران بی تخصص و بی سواد و ... بنگاههای املاک فقط و فقط برای مردم دردسر ایجاد می کنند، این ظلم به مردم است که برای نوشتن یک قولنامه غیر رسمی از طرفین این همه پول یامفت بگیرن، کل مشاوران املاک را بررسی کنید ، اینها هیچ تخصص و کاری بلد نیستند فقط حراف هستند. یک نظر خواهی از مردم انجام بدهید بعدا مشخص می شود نبود این قشر به صلاح مردم است.
  • مهدی IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
   3 23
   تو خودت چیکاره ای. حتما بیل گیتس. زندگی خودتو بررسی کن معلوم میشه تو که در مورد یه شغل که در تمام دنیا هست و درامدشون خیلی خوبه کلی قضاوت میکنی.
  • DE ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
   0 0
   باشه مهدی بنگاهی. تو حرص نخور.خخخخ
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  23 1
  همین الان بنگاهها از طرفین مجموعا دودرصد میگیرند(از هرطرف یک درصد)و با ترفندهایی نظیر ننوشتن مقدار کمیسیون در قولنامه،نوشتن قولنامه دستی و گرفتن چک در وجه حامل از پرداخت مالیات هم طفره میروند
 • امير IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  32 0
  كميسيون واقعا پول تميزي نيست ! از هر طرف معامله يك درصد كل مبلغ ملك رو بعد از نوشتن مبايعه نامه نقدا دريافت ميكنند ، يعني ملكي كه دوميليارد فروش رفته ، بيست ميليون از فروشنده ، بيست ميليون از خريدار و هيچگونه مسئوليتي تا به سرانجام رسيدن اين معامله ندارند ، فقط يك مبايعه نامه مينويسند ، در قبال پاس نشدن چك خريدار ، عدم حضور در دفتر خانه ، گرفتن استعلام ملك ،،،، هيچگونه همكاري نه با فروشنده دارند نه با خريدار . نتيجه :بنگاههاي املاك روز به روز دارند بيشتر ميشوند ، چون پول مفت ميگيرن
 • US ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  30 0
  به جای اینکه این بنگاه های مفت خور تعطیل بشن تازه می خواید کمیسیونشون هم اضافه بشه؟
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  6 6
  کمیسیون ها نباید اضافه شود بلکه مالک و مستاجر باید ملزم شوند که هر سال تمدید اجاره های خود را در بنگاه ثبت کنند وگرنه خانه مورد اجاره به عنوان خانه خالی ثبت خواهد شد. به این ترتیب بنگاه ها هم به یک درآمد منطقی و پایدار می رسند و سعی نمی کنند که در عرض سه ماه خرج یکسال خود را تامین کنند.
 • علی IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  19 0
  اخه بنگاه ها درامدشون کمه یک کاغذ می نویسند چند میلیون پول می گیرند خوب حقشان خیلی بیشتر
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  0 0
  این طرح نوعی سردرگمی ایجاد می کنه
 • US ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۹
  0 0
  حق ثابت بنگاه همین!
 • علی IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  0 0
  90 درصد این گرونیها باعثش خود املاک هستند بخاطر این که کمیسیون بیشتری دریافت کنند و بیشترین درامد را نیز دارند در صورتی که کمترین زحمتی نمیکشند
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  0 0
  یعنی چی . خیلی افتضاحه
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
  0 0
  کمیسیون مشاوران املاک با افزایش قیمت مسکن و اجاره چند برابر شده. کمیسون ها باید کم شود