نماز عید سعید قربان در خرم‌آباد اقامه شد

مهر نوشت:نماز عید سعید قربان به امامت آیت‌الله میرعمادی و با حضور پرشور مردم مومن و ولایی، در مصلای الغدیر خرم‌آباد اقامه شد.

صبح امروز دوشنبه نماز عید سعید قربان به امامت آیت‌الله میرعمادی نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد و با حضور پرشور مردم مومن و ولایی، در مصلای الغدیر خرم‌آباد اقامه شد.

آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در لرستان در خطبه نخست نماز عید قربان در مرکز لرستان ضمن دعوت همگان به تقوای الهی گفت: روز عید قربان، روز آمرزش گناهان است.

وی تصریح کرد: امام علی(ع) می فرماید «هر روزی که در آن گناه نشود، روز عید است».

عید سعید قربان از مهم ترین اعیاد اسلامی است

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه عید سعید قربان از مهم ترین اعیاد اسلامی است، یادآور شد: از روز عید قربان به عنوان یوم الاضحی و یوم النحر یاد شده است، چون وقتی آفتاب بالا آمد حجاج برای تکمیل مناسک حج قربانی می کنند، از یک طرف بالا آمدن آفتاب و از طرف دیگر قربانی کردن.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه قربانی کردن یکی از شعائر دینی است، افزود: عید قربان فسلفه های متعدد و پیام های درس آموز فراوان دارد؛ اولین پیام عید قربان تسلیم الهی بودن است. حضرت ابراهیم زمانی که خواب دید فرزندش را باید قربانی کند، آماده قربانی کردن شد و اسماعیل هم پذیرفت؛  یعنی تسلیم اوامر الهی بودن. عید قربان به ما می آموزد که شما در برابر فرمان الهی تسلیم باشید.

آنچه خدا از بندگان طلب می کند تقوا و تقرب به سوی خدای متعال است

وی با اشاره به اینکه فلسفه دیگر عید قربان کسب تقوا و تقربت به درگاه الهی است، گفت: کلمه قربان به معنای چیزی است که انسان را به خدا نزدیک کند، از این رو خداوند در قرآن چنین می فرماید «ای مردم خون و گوشت قربانی به خدا نمی رسد، آنچه به خدا می رسد تقوا است، آنچه را که شما را به خدا نزدیک می کند تقوا است».

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: خدای متعال نیازی به گوشت قربانی ندارد، آنچه خدا از بندگان طلب می کند تقوا و تقرب به سوی خدای متعال است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه فلسفه دیگر عید قربان، مبارزه با نفس و رهایی از نفس پرستی است، تصریح کرد: انجام رمی جمرات، قربانی کردن و سر تراشیدن برای این است که این ها نمادی از رهایی از دلبستگی به مال و زینت و تعلقات دنیوی است. انسان در روز عید قربان پا روی هوای نفس می گذارد.  

وی با تاکید بر اینکه فلسفه دیگر عید قربان، توجه به مستمندان و فقرا است؛ افزود: قرآن کریم با صراحت می فرماید «از گوشت قربانی بخورید و مقداری از آن را به مستمندان و فقیران اطعام کنید»، روز عید قربان روز توجه به فقرا و نیازمندان است.

46

کد خبر 1288828

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =