این عمارت جان می‌دهد برای اجرای نمایش‌های سنتی/ عکس

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در نوزدهمین دوره خود که در حال برگزاری است، توجه ویژه‌ای به محله‌ها و خانه‌های قدیمی که روزی روزگاری شاهد اجرای چنین آثاری بوده‌اند، نشان داده است. از جمله افتتاحیه این رویداد هنری در خانه طباطبایی‌های کاشان برگزار شد و عمارت کاظمی در تهران هم میزبان این جشنواره است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، «قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی» در عمارت کاظمی برپا شده است و این مکان هر شب میزبان علاقه‌مندان به نمایش‌های آیینی و سنتی خواهد بود.

عمارت کاظمی، یک بنای قدیمی در منطقه اودلاجان تهران است که از آن به عنوان جواهری در منطقه ۱۲ پایتخت یاد می‌شود. این بنا متعلق به سیدکاظم، وزیر دواب ناصری بوده که در سال ۱۳۰۸ از دنیا رفته است. او در زمان محمدشاه وارد خدمات دولتی شده بود. 

از سیدکاظم علاوه بر سرای کاظمی، مدرسه و مسجد کاظمی هم در خیابان ری به جا مانده و موقعیت محلی این سرا در محله چاله میدان قدیم در همسایگی غربی امامزاده یحیی است.

این بنا دارای ویژگی‌های خانه‌های سنتی ایران است که در شب‌های برگزاری جشنواره شاهد اجرای آثار مختلفی است.

نقالی‌های «خسرو و شیرین»، «سردار عوض»، «رودابه»، «رستم و سیمرغ»، «خواستگاری بانو گشسب» به همراه سیاه‌بازی «خواستگاری مبارک» و پرده‌خوانی «یوسف و زلیخا» از جمله آثاری هستند که این عمارت در نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی تا ۲۵ مرداد شاهد اجرای آن‌هاست. 

۵۷۵۷

کد خبر 1289648

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =