آیا مهر امسال هم بازار بی مهری به نوشت افزار تولید داخل، داغ است؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: باید دید آیا امسال با فرا رسیدن ماه مهر و آغاز فصل تحصیل دانش آموزان ایرانی، بازهم مسئولان اقتصادی کشور به نوشت افزار ایرانی بی مهری خواهند کرد؟

تنها ۳۸ روز تا آغاز سال تحصیلی جدید برای بیش از ۱۲ میلیون دانش آموز ایرانی در مقاطع تحصیلی مختلف باقی مانده است. آغاز فصلی بسیار مهم که می‌تواند مانند لبه تیز چاقو برای صنعت تولیدات لوازم التحریر کشور هم سود آور و هم بسیار زیان آور باشد.

تولید کنندگان این محصولات مهم سال گذشته شاهد واردات بیش از  یک هزار و ۳۳۰ تن لوازم التحریر به کشور بودند. وارداتی که علاوه بر هدف قرار دادن فرهنگ غنی یک جامعه، جیب تولید کننده بومی را نیز هدف تخریب قرار می‌داد؛ این در حالیست که تولیدکنندگان ایرانی معتقدند در صورت تامین به موقع زنجیره مواد اولیه از پتروشیمی گرفته تا سایر تجهیزات، بازار کشور نیازمند واردات انواع کیف، جامدادی، مداد رنگی، لوازم اندازه گیری (خط کش) و... نخواهد بود.

هم اکنون بازار به واسطه وجود مواد اولیه و میزان تولید قابل قبول، با مشکلی در تامین نیاز مشتریان مواجه نیست، اما اگر روند تامین مواد اولیه به این روال باقی بماند شاید تولید کنندگان انگیزه خود را برای جلب رضایت دانش آموزان ایرانی از دست بدهند.

به طور مثال تنها یکی از کارخانه‌های تولیدی کشور توان تامین نیاز ۶۰ درصدی بازار نوارچسب کشور را دارد، اما به دلیل عدم دسترسی به مواد اولیه پتروشیمی‌ها، این کارخانه با ظرفیت تمام فعالیت نمی‌کند و این در حالی است که پتروشیمی‌ها توانایی تولید مواد اولیه را دارند.

در نتیجه آمارها نشان می‌دهد ۵۰ درصد بازار نوشت افزار کشور مختص به واردات این اقلام از کشورهای دیگر است!

مواد اولیه تولید لوازم التحریر وارد شود نه خود کالا! / پتروشیمی ها یاری رسان تولید نوشت افزار ایرانی باشند

شفیع مرتضوی، تولید کننده لوازم تحریر در گفت و گویی به ضعف در بازاریابی  محصولات لوازم و التحریر  اشاره کرده و گفت: سال هاست که تولید کنندگان برای افزایش استقبال مخاطبان که گروه سنی حساسی نیز هستند طراحان زبده ای را برای شکیل تر شدن جلد دفترهای مشق و همچنین جامدادی ها به کار می گیرند و در این بین از نحوه بازاریابی در بازارها غافل شده اند.

او گفت: در صورتی که کشورهای دیگر ابتدا بازار هدف را شناسایی و سپس با در نظر گرفتن ذائقه بازار هدف، طراحی محصولات مورد نظر را آغاز می کنند. 

این تولید کننده نمونه لوازم التحریر با اشاره به اینکه کیفیت یکی از اصلی ترین موضوعات مد نظر خانواده های ایرانی است، بیان کرد: پدر و مادر ایرانی به هنگام خرید ابتدا به کیفیت و دوام لوازم مورد نیاز دانش آموزان توجه کرده و سپس به طرح و نقش آن دقت می کنند، بنابر این وزارت صمت باید با در نظر گرفتن کارشناسان زبده و متخصص در تهیه مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات تولید لوازم التحریر ورود کند چرا که در صورت واردات مواد اولیه نامرغوب کشور علاوه بر از دست دادن میزان قابل توجهی ارز، منابع ریالی خود را هم برای جبران این خسارت صرف کند.

آیا مهر امسال هم بازار بی مهری به نوشت افزار تولید داخل داغ است؟ / ربیعی: تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات نوشت افزار!

مرتضوی واردات مواد اولیه مورد نیاز تولید نوشت افزار را ضروری دانست و گفت: متاسفانه در سال های اخیر لقمه را آماده به دهان گذاشته ایم و به جای واردات مواد اولیه مرغوب و مورد نیاز کارخانجات، به واردات لوازم التحریر بعضا نامرغوب برخی کشورها پرداخته ایم این در حالیست که می توانستیم با واردات مواد اولیه درجه یک کالای ایرانی را تولید و حتی به کشورهای همسایه نیز صادرات داشته باشیم.

کمبود در تامین موارد اولیه دانش آموزان نخواهد بود / سازمان حمایت مسئول قیمت گذاری و توزیع دفتر مشق در کشور

موسی فرزانیان رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در گفت‌وگویی، درباره آخرین وضع بازار نوشت افزار ایرانی  اظهار کرد: با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید خوشبختانه کمبودی در بازار لوازم التحریر و ملزومات دانش آموزان احساس نمی شود.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با بیان اینکه قیمت نوشت افزار ایرانی نسبت به سال گذشته، رشد ۲ تا ۳ برابری داشته است، تصریح کرد: آمارها از بازارهای این روزهای لوازم التحریر نشان می دهد تورم و رشد قیمت اقلام مورد نیاز دانش آموزان تا حدودی به خرید خانواده ها از این بازار تاثیر گذاشته است.

او با بیان اینکه واردات لوازم التحریر امسال محدود شده است، گفت: خوشبختانه با ممنوعیت واردات مداد سیاه به کشور، متولیان نوشت افزار ایرانی را برای تامین نیاز بازار، به سمت تولید کنندگان داخلی سوق داده است.

فرزانیان با اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۵ میلیون جلد دفتر مشق در شرکت‌های تعاونی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کشور توزیع خواهد شد، افزود: روز گذشته، طی جلسه‌ای که با وزارت صمت، صورت گرفت، مقرر شد تا  سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان عهده دار تعیین قیمت و توزیع دفترها در سطح فروشگاه زنجیره‌ای و تعاونی کشور باشد.

رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار در ادامه از قیمت دفتر مشق در بازار خبر داد و افزود: دفتر مشق ۴۰ برگ ۲ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار است و قیمت هر دفتر مشق به مراتب شکیل بودن آن، هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

آیا مهر امسال هم بازار بی مهری به نوشت افزار تولید داخل داغ است؟ / ربیعی: تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات نوشت افزار!

فرزانیان کمبود کاغذ ملزوم برای تولید دفتر را یکی از معضلات این حوزه دانست و گفت: قطعا ضعف در تامین کاغذ دفترها، بر قیمت این کالا و روند عرضه و تقاضای آن بی تاثیر نیست.

پس از بررسی معضلات بخش تولید نوشت افزار در کشور به سراغ مسئول واردات و صادرات کشور رفته و از او جویای میزان واردات لوازم التحریر به کشور شدیم.

اگر خودکفایی صنعت نوشت افزار ایرانی تثبیت شود، واردات لوازم التحریر را به صفر خواهیم رساند

محمد رضا مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگویی  گفت: خوشبختانه امسال شاهد رونق تولید در بخش نوشت افزار ایرانی بوده ایم اما در صورتی که نیاز این بازار تا آغاز سال تحصیلی به دست تولید کنندگان ایرانی تامین نشود، مجبور به واردات بیشتر ملزومات دانش آموزان هستیم.

او گفت: تولیدات کاغذ در داخل کشور نیاز بازار نوشت افزار را تامین نمی‌کند،  بنابر این با نزدیک شدن به سال تحصیلی اهمیت تامین به موقع اقلام مصرفی دانش آموزان اولویت وزارت صمت و اتحادیه لوازم التحریر است.

مودودی  گفت: تامین کاغذ و لوازم التحریر با برنامه مشخصی به دست  ستاد تنظیم بازار به طور دائم رصد می شود. در صورتی که گزارشات نشان دهنده خودکفایی صنعت نوشت افزار ایرانی را نوید بدهد واردات لوازم التحریر را به صفر خواهیم رساند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت  با تاکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار نسبت به تامین لوازم التحریر در سراسر کشور بسیار حساس است،گفت: برنامه ریزی هایی برای تامین این نیاز صورت گرفته است که این سازمان در زمان شروع سال تحصیلی با کمبود لوازم تحریر و نوشت افزار مواجه نشود.

او تصریح کرد : اعضای ستاد تنطیم بازار در رصد بازار میزان تولیدات داخلی را در تامین لوازم التحریر لحاظ کرده و در صورت کمبود، اقلام مورد احتیاج را طبقه بندی کرده و به ضرورت نیاز نسبت به واردات آن اقدام می کنند.

ربیعی: واردات لوازم التحریر با ارز ۴۲۰۰ تومانی!

گفتنی است که روز گذشته هم علی ربیعی سخنگوی دولت خبر از تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات نوشت افزار به کشور خبر داد. اما نکته قابل تامل اینجاست که چرا با وجود ظرفیت و توان بالای طراحان و تولید کنندگان داخلی کشور، هم چنان بازار واردات کالای آماده نوشت افزار ایرانی داغ است، فرهنگ غنی، وجود مهندسان طراح بسیار زبده و همچنین منابع مالی مناسب داخلی چراغی روشن برای صنعت نوشت افزار کشور به شمار می‌رود که هنوز آن طور که باید و شاید از آن برای خودکفایی این صنعت استفاده نشده است.
آیا مهر امسال هم بازار بی مهری به نوشت افزار تولید داخل داغ است؟ / ربیعی: تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای واردات نوشت افزار!
 
البته برگزاری بیش از پنج دوره نمایشگاه نوشت افزار ایرانی قبل از آغاز سال تحصیلی جدید در سال‌های متوالی تا حدودی ذائقه دانش آموزان ایرانی را به سمت استفاده از تولید داخلی سوق داده است که شعار مقام معظم رهبری در چند سال اخیر مبنی بر استفاده از کالای ایرانی و همچنین رونق تولید  تاثیر بسزایی در رشد این صنعت داشته است.

اما به نظر می‌رسد دولت باید از واردات کالای تکمیل شده به سمت واردات مواد اولیه کالاها حرکت کند تا صنعت کشور به مرور زمان علاوه بر بومی سازی نوشت افزار ایرانی و عرضه آن به بازار هدف، راهی برای معرفی بیش از پیش فرهنگ ایرانی در قالب لوازم التحریر به کشورهای دیگر نیز پیدا کند.
 
حال باید دید آیا امسال نیز با فرا رسیدن ماه مهر و آغاز فصل تحصیل دانش آموزان ایرانی بازهم مسئولان اقتصادی کشور به نوشت افزار ایرانی بی مهری خواهند کرد؟ 

2323
کد خبر 1289703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =