ایران نوشت: هنوز چند هفته از آغاز سال تحصیل جدید نگذشته است که اجبار در پرداخت هزینه‌های مدرسه صدای والدین را درآورده است و خانواده‌ها همچنان به هزینه‌هایی که مدرسه‌ها به آنها تحمیل می‌کنند، اعتراض دارند.

برخی از خانواده‌ها در تماس با روزنامه ایران اعلام کردند که مدارس هزینه‌هایی را تحت عنوان خرید لباس فرم، کتاب‌های درسی، لوازم التحریر و سرویس مدرسه از دانش‌آموزان می‌گیرند. در کنار این موضوع، مبالغی تحت عنوان فوق برنامه، خانواده‌ها را وادار به پرداخت شهریه‌های گزاف کرده است. برخی خانواده‌ها می‌گویند آنها برای کلاس چرتکه، استخر، موسیقی، کتابخوانی، کلاس روباتیک و شعر و شاعری مجبورند هزینه‌های بسیاری بپردازند.

حتی آن دسته از والدینی هم که تمایلی به این کلاس‌ها ندارند به اصرار فرزندانشان در این کلاس‌ها ثبت‌نام می‌کنند. گرچه وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که فوق برنامه‌ها اجباری نیست اما مدارس غیر دولتی خودشان را از این مورد استثنا می‌دانند. یکی از خوانندگان روزنامه ایران در تماس با ما اعلام کرد که پسرش کلاس هفتم است و در یک مدرسه غیر انتفاعی درس می‌خواند. او با تأکید بر اینکه
15 میلیون شهریه پرداخته است، می‌گوید: شهریه و برنامه‌های فوق برنامه این 15 میلیون تومان بوده است اما برای هزینه غذای روزانه 15 هزارتومان، برای لباس 450 هزار تومان و سرویس هم 2 میلیون تومان داده‌ایم. همان زمان که پسرم را ثبت‌نام کردم مدیر مدرسه قراردادی را با ما امضا کرد که اگر به این موارد موضوعی اضافه شود ما هزینه را از شما می‌گیریم.

وی تأکید می‌کند: کلاس استخر، آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی، کلاس سرود و تماشای فیلم از جمله فوق برنامه‌هایی بود که برای پسرم در نظر گرفته‌اند. رفیعی مادر یک دانش‌آموز دختر کلاس اول است، او برای ثبت‌نام دخترش 8 میلیون و 700 هزار تومان شهریه داده است: «بیشتر شهریه دخترم برای فوق برنامه بود مثلاً دو سری کتاب به ما دادند تا یکسری آن در مدرسه باشد و یکسری دیگر در خانه تا کوله پشتی دانش‌آموزان سنگین نباشد اما در زمان ثبت‌نام برای لباس 200 هزار تومان، برای سیمی کردن دفتر و کتاب 30 هزار تومان از ما گرفتند. با این حال زمان ثبت‌نام اعلام کردند برای چرتکه، استخر و کتابخوانی هم مبالغی دریافت می‌شود.

امینی هم که پسرش کلاس ششم ابتدایی است و در مدرسه دولتی درس می‌خواند برای مشارکت در مدرسه 200 هزار تومان هزینه پرداخت کرده و حالا مدیر مدرسه برای فوق برنامه‌ها هزینه‌های دیگری را طلب کرده است: البته در این چند وقتی که مدرسه باز شده معلم پسرم اعلام کرد کلاس تیزهوشان برایتان می‌گذارم و نفری 700 هزارتومان می‌گیرم. البته 200 هزارتومان بابت پلی کپی، 100 هزارتومان بابت دفتر رابط مدرسه و خانه و 100 هزار تومان هم بابت کتاب و سیمی کردن آن از ما گرفتند.

17231

کد خبر 812040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =