سطح کشت کلزا در آذربایجان‌شرقی به ۱۸ هزار هکتار افزایش می‌یابد

ایرنا نوشت: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی از برنامه ریزی برای افزایش سطح کشت کلزا در استان از ۵ هزار هکتار به ۱۸ هزار هکتار خبر داد.

اکبر فتحی در حاشیه همایش یک روزه "توسعه کشت دانه روغنی کلزا" که در راستای تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی و افزایش ضریب خود اتکائی تولید دانه های روغنی در تبریز برگزار شد،  هدف از برگزاری این همایش را ترغیب کشاورزان به کشت دانه های روغنی و افزایش عملکرد در واحد سطح عنوان کرد و افزود: با توجه به کمبود منابع آبی، ‌کشت محصولات پاییزه مانند کلزا به دلیل مصرف آب کمتر، از برنامه های دارای اولویت است.

وی افزود: در عین حال تأکید سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بر این است که کلزا در تناوب با غلات کشت شود زیرا سبب حاصلخیزی خاک، کاهش آفات، ‌بیماری ها و علف های هرز شده و با کشت متناوب در سال زراعی بعد، سبب افزایش تولید غلات نیز می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: با افزایش کشت و تولید دانه های روغنی از جمله کلزا، از تفاله آن نیز پس از استحصال روغن در کارخانجات روغن کشی برای خوراک دام و طیور استفاده می شود که اکنون کشور به میزان زیادی به واردات کنجاله کلزا وابسته است.

وی میزان روغن مصرفی کشور را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذکر کرد و افزود: به دلیل خروج مقدار قابل ملاحظه ای ارز برای واردات روغن و دانه های روغنی از کشور، وزارت جهادکشاورزی مصمم است با توسعه کشت کلزا تا  ۲ سال آینده ضریب خوداتکایی کشور در تولید دانه های روغنی را از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد افزایش دهد.

فتحی ادامه داد: در راستای تحقق منویات و دستورات رهبر معظم انقلاب و همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی و خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک به خصوص خودکفایی در تامین روغن خوراکی کشور، همچنین با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و برای مقابله با چالش های مهم بخش کشاورزی استان از جهت خشکسالی و کمبود آب  به خصوص پایین رفتن سفره های آب زیر زمینی استان در سال زراعی جاری بنا داریم سطح زیر کشت کلزا را به سه برابر فعلی ارتقا دهیم.

وی با اشاره به اهمیت کنجاله کلزا به عنوان محصول جایگزین برای کنجاله سویا، گفت: هدف از اجرای این طرح افزایش ۴ تا ۵ برابری سطح زیرکشت کلزا در سطح کشور و استان است تا بتوانیم در شرایط بحرانی و تحریم اقتصادی از واردات قسمتی از نهاده های دامی بی نیاز و در داخل کشور تولید کنیم.

46

کد خبر 1289745

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =