واکنش سئول به آزمایش‌های موشکی اخیر پیونگ‌یانگ

ایرنا نوشت: کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی از همسایه شمالی خود که در سه هفته گذشته دستکم 6 بار اقدام به شلیک موشک های کوتاه برد و میان برد کرده است خواست آزمایش ها و پرتاب های موشکی را متوقف کند پرتاب هایی که پیونگ یانگ می گوید در واکنش به رزمایش های کره جنوبی و آمریکا انجام می شود.

به گزارش یونهاپ، «چونگ وا دای» کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی امروز پنجشنبه بعد از نشست شورای امنیت ملی این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد موشک هایی که کره شمالی بامداد امروز پرتاب کرد از نوع موشک های کوتاه برد بود.

کره شمالی پیش از این اعلام کرده بود که آزمایش های موشکی این کشور واکنشی به نگرانی و نارضایتی نسبت به رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره است.

تازه ترین پرتاب موشکی کره شمالی به دنبال اظهارات شدیدالحن مقامات پیونگ یانگ علیه کره جنوبی صورت گرفته است، کمیته صلح کره شمالی روز گذشته (پنجشنبه) در بیانیه ای به اظهارات «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی در آیین گرامیداشت سالگرد آزاد سازی کره از استعمار ژاپن که در آن نسبت به آزمایش های موشکی کره شمالی اظهار نگرانی کرده بود واکنش شدید نشان داد.

پیونگ یانگ در این بیانیه ضمن محکوم کردن تمرین های نظامی مشترک کره جنوبی با ایالات متحده و اعلام اخیر برنامه 5 ساله دفاعی کره جنوبی، اعلام کرد همه این اقدامات "با هدف نابودی" ارتش کره شمالی در 90 روز صورت می گیرد.

کره شمالی تاکید کرد ما دیگر هیچ کار و برنامه ای برای گفت و گو با مقامات کره جنوبی و هیچ طرحی برای نشست دوباره با آنها نداریم.

پیونگ یانگ در این بیانیه از سئول انتقاد کرده و با طرح این سئوال که «آیا عقل رئیس جمهوری کره جنوبی درست کار می کند؟» می گوید سئول از یک طرف دم از صلح می‌زند اما از طرف دیگر در مانورهای نظامی مشترک با آمریکا شرکت می‌کند.

کره شمالی بارها و بارها در مورد مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی هشدار داده و تهدید کرده است اگر سئول مسیر رزمایش با آمریکا را ادامه دهد پیونگ یانگ به جای تعامل به دنبال "راه جدیدی" خواهد بود.

هفته گذشته نیز «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در نامه ای به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا از تمرینات نظامی مشترک دو کشور ابراز نارضایتی کرد.

رزمایش 10 روزه مشترک کره جنوبی و آمریکا از روز دوشنبه این هفته به منظور آزمایش قابلیت های عملیاتی کره جنوبی برای انتقال کنترل عملیات از نیروهای آمریکایی به کره جنوبی آغاز شده است.

310311
کد خبر 1290057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =