۰ نفر
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
جرایم مالیاتی در چه صورت بخشیده می شوند؟

ایرنا نوشت: بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی، جرایم تمام مودیانی که تا پایان مهر برای پرداخت اصل مالیات اقدام کنند، بخشیده می‌شود که این دستورالعمل و بخشودگی با تعدیلاتی تا پایان امسال تداوم دارد.

سهم نفت در بودجه جاری کشور روز به روز در حال کاهش بوده و در مقابل، جایگاه مالیات تقویت شده است؛ حتی چندی پیش سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد سهم نفت در بودجه به صفر درصد خواهد رسید.

بر این اساس، سازوکارهای اخذ مالیات از گروه‌های مختلف درآمدی به سرعت در حال آماده سازی است و در این مسیر سخت گیری‌ها در حال افزایش است.

حتی پزشکان که در سال‌های گذشته به بهانه های مختلف توانسته بودند وقت‌کشی کرده و با عدم نصب کارتخوان در مطب خود از پرداخت مالیات، فرار کنند این بار با هشدار سازمان مالیاتی و نهادهای ذیربط مواجه شده‌اند که باید در مهلت قانونی تعیین شده هرچه سریعتر نسبت به نصب کارتخوان با هدف محاسبه درآمدها و تعیین میزان مالیات اقدام کنند.

علاوه بر شناسایی پایه های مالیاتی جدید و جلوگیری از فرار مالیاتی، راهکار جدید برای اخذ پایدار درآمدهای مالیاتی، تعیین تکلیف بدهی‌های مالیاتی است.

بر این اساس، اعلام شده است جرایم تمام مودیانی که تا پایان مهر برای پرداخت اصل مالیات خود اقدام کنند، بخشیده می‌شود.

معاون سازمان امور مالیاتی درباره جزئیات بخشش جرایم مالیاتی در گفت و گویی اظهار داشت: بر اساس بخشنامه ابلاغ شده مقرر شد تمام مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی غیر دولتی که تا پایان مهر ماه اقدام به پرداخت بدهی مالیاتی خود کنند ۱۰۰ در صد جرایم مالیاتی آن‌ها بخشوده شود.

«محمد مسیحی» افزود: این افراد به تناسب تاخیری که تا پایان سال داشته باشند به ازای هر یک ماه برای بخش‌های تولیدی ۲ درصد و برای سایر بخش‌ها ۴ درصد از مالیات آن‌ها کم خواهد شد و این بخشنامه تا پایان سال ۹۸ ادامه دارد.

وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی در راستای اقدامات موثر در سال تولید و حمایت از کالای ایرانی، تصمیماتی را برای حمایت از عمده مودیان مالیاتی و به طور ویژه برای بخش تولید اتخاذ کرد که در قالب بخشنامه‌ای ابلاغ شد.

معاون سازمان امور مالیاتی تاکید کرد: قاعده بازی بر اساس بخشش مالیاتی در راستای عفو و فراهم کردن شرایط برای واحدهای تولیدی و نظام‌مند شدن قانون مالیات تعریف شده است و مودیانی که به قانون تمکین می‌کنند از راستگویی خود منفعت خواهند بود و آن‌هایی که اظهارات خلاف قانون دارند و دروغ بگویند بر اساس این بخشنامه ضرر خواهند کرد و قاعده بازی بر اساس صداقت خوداظهاری خواهد بود.

وی گفت: به طور مثال اگر مودی، مالیاتی برای سال ۹۵ داشته باشد اگر اصل بدهی مالیات اعم از مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم را پرداخت کند تمام جرایم مالیاتی قابلیت بخشودگی ۱۰۰ درصد دارد.

معاون سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این بخشنامه در سال‌های بعد تکرار نخواهد شد، تاکید کرد: در سال بعد تفویض اختیار به استان‌ها کاهش خواهد یافت و درصد بخشودگی تغییر و نظام‌مند برخورد خواهد شد بنابراین بهتر است که فعالان اقتصادی از این فرصت استفاده کنند.

مسیحی افزود: در سازمان امور مالیاتی به دنبال این هستیم که با تقویت ضمانت‌های اجرایی و با بازتعریف رابطه بین سازمان امور مالیاتی و فعالان اقتصادی با مبارزه قاطعانه با فرار مالیاتی درکنار حمایت همه جانبه از تولید بتوانیم تمکین مالیاتی را با خوداظهاری افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مالیات بهترین ابزار تامین مالی دولت‌ها و قدرت ذاتی دولت هاست بنابراین راهبرد سازمان مالیاتی این است که باید محدود، مشروط و کاهنده باشد.

معاون سازمان امور مالیاتی افزود: مالیات بر ارزش افزوده در ۱۶۰ کشور اجرا می‌شود و در کشورهای حوزه خلیج فارس نیز از ابتدای ۲۰۱۸ آن را عملیاتی کرده‌اند و در نظام مطلوب اجرایی نباید فعال اقتصادی از محل سرمایه در گردش، مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند بلکه باید در حلقه به صورتی پرداخت کند که در نهایت به مصرف‌کننده برسد.

۲۲۳۲۲۷
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1291095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =