برگزاری رفراندوم نیازمند تایید شورای نگهبان است؟ /پاسخ معاون قوانین مجلس را بخوانید

میرمحمد صادقی می‌گوید: درباره اینکه مصوبه برگزاری رفراندوم باید به تائید شورای نگهبان برسد یا نه، اختلافاتی وجود دارد.

حسین میرمحمد صادقی، در گفتگو با خبرآنلاین درباره اختلافاتی که در اجرای مصوبه مجلس در برگزاری همه پرسی وجود دارد گفت: برگزاری رفراندوم باید به پیشنهاد رئیس جمهور یا نمایندگان باشد و در نهایت به تصویب مجلس برسد. نکته محل اختلاف در این بخش آن است که آیا مصوبه مربوط به برگزاری رفراندوم در زمره مصوبات مجلس قرار می‌گیرد و نیازمند تایید شورای نگهبان هست یا خیر؟ در پاسخ به این ابهام عده‌ای نظر بر تایید شورای نگهبان دارند و گروهی دیگر این مصوبه را نیازمند تایید شورای نگهبان نمی دانند.

>>>>در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

میرمحمد صادقی: در ماجرای برجام، «رفراندوم» می‌توانست محل رجوع باشد

معاون قوانین مجلس گفت: باید در قانون اساسی تصریح شود که آیا مصوبه مربوط به برگزاری رفراندوم مانند قوانین مختلف باید به تایید شورای نگهبان برسد یا اینکه مانند مواردی همچون انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان نیازی به تایید شورای نگهبان نیست.

سخنگوی سابق قوه قضائیه هم چنین درباره مصادیق برگزاری رفراندوم گفت: در مواردی از قبیل برجام که امروز بحث های زیادی درباره آن مطرح است به طوریکه موافقان آن را فتح الفتوح می دانند و مخالفان بعد از روی کار آمدن ترامپ آن را کاملا به ضرر منافع ملی عنوان می کنند رفراندوم می توانست محل رجوع باشد.

۲۱۷۲۱۷

کد خبر 1291999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =