پرونده| ماجراهای کش‌دار «سگ‌کشی» در پایتخت

بازداشت تعدادی از معترضان به کشتار بی رحمانه سگ ها توسط شهرداری تهران و حواشی دور و بر این ماجرا، از داغ ترین خبرهای هفته گذشته در حوزه شهری و محیط زیست بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همه چیز از انتشار فیلمی شروع شد که گفته می شود کارگر پیمانکار شهرداری تهران آن را با دوربین موبایل خود گرفته و به طرفداران حقوق حیوانات فروخته است. در این فیلم کوتاه، سگهای ولگردی که توسط شهرداری تهران جمع آوری شده بودند، با تزریق مستقیم اسید در رگ، کشتار می شدند. انتشار گسترده صحنه های ناراحت‌کننده‌ای از مرگ دردناک این حیوانات زبان بسته باعث اتفاقات زیادی در هفته گذشته شد.

اولین سازمانی که در این باره موضع گیری کرد سازمان محیط زیست بود. شهاب الدین منتظمی مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش  با محکوم کردن رفتار غیر انسانی کشتار سگ‌ها از سوی شهرداری گفت: ما هرگونه کشتار بی‌دلیل و خارج از ضوابط مربوط به ساماندهی سگ‌های بی‌سرپناه را منطقی نمی‌دانیم.

اولین واکنش شهرداری، تکذیب ماجرا بود ولی وقتی کشتار سگها از سوی عضو شورای شهر تایید شد، ماجرا رنگ و بوی دیگری گرفت و فعالان شبکه های اجتماعی به دفاع از حقوق حیوانات پرداختند.

حتی ماجرا به تلویزیون و برنامه های پرمخاطب هم کشید و رضارشیدپور مجری معروف هم به سگ کشی در تهران واکنش نشان داد و در برنامه های دیگری هم واکنش طنز تلویزیون دستمایه حرف و حدیثهای بیشتری شد.

تمام این اتفاقات باعث شد تا یک مقام مسئول در شهرداری تهران قول دهد نواقص اقامتگاه سگ های بی سرپرست کهریزک به سرعت رفع شود تا این حیوانات هم سرپناهی داشته باشند. ولی نکته اینجاست که هنوز پاسخ درخوری برای این سئوال پیدا نشده: سگهای بی صاحب را اگر نکشیم، با آنها چه کنیم؟

این سوال باعث شد تا شهردار تهران هم نسبت به آن واکنش نشان دهد و درباره نحوه جمع آوری سگها از شهر توضیح دهد. به نظر می رسد کشتار بی رحمانه سگها آنقدر واکنش به همراه داشت که باعث شد حتی سیاستمدار فرهنگی و بی حاشیه ای مانند سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد هم درباره کشتار سگها واکنش نشان دهد.

شهرداری باز هم در صدد توضیح موضوع برآمد و ویدئویی از توضیحات مشاور محیط زیستی شهرداری تهران هم در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن توضیح داده بود فیلم مزبور مربوط به سالهای قبل است و پیمانکار مربوطه، از کار برکنار و با کارکنان خاطی برخورد لازم صورت گرفته است.

اما یک بخش دیگر ماجرا به تجمع تعداد زیادی از هواداران حقوق حیوانات در مقابل شهرداری تهران مربوط بود. آنها در اعتراض به کشتار بی رحمانه حیوانات توسط شهرداری، تجمع چند ساعتی را ترتیب دادند که در نهایت با حضور یگان های انتظامی به خشونت کشیده و باعث دستگیری تعدادی از معترضان به کشتار سگها شد.

بعد از این موضوع، باز هم اعضای شورای شهر نسبت به بازداشت دوستداران حقوق حیوانات موضع گرفتند و گفتند نباید آزادی تجمعات مسالمت آمیز و مدنی را از شهروندان سلب کرد.

پلیس اما در مقابل این اظهارات، نظر دیگری دارد. رئیس پلیس پایتخت درباره بازداشت شهروندان معترض به کشتار سگها با اسید توضیح داد و گفت: از همان زمان انتشار تصاویر مربوط به این اقدام پلیس بررسی‌های خود را آغاز کرده و مشخص شد که این تصاویر جدید نبوده و مربوط به سال‌های قبل است. در همین راستا فردی که اقدام به انتشار این تصاویر و جریحه دار کردن افکار عمومی کرده بود به زودی از سوی پلیس دستگیر خواهد شد.

به نظر می رسد شهرداری در موضوع کشتار فجیع سگها هنوز موضع محکمی نگرفته و انتظار فعالان حقوق حیوانات این است که دست کم یکی از مدیران میانی شهرداری مانند رئیس سازمانی که مسئول کشتار این حیوانات است، برکنار شود.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1292042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =