مجتهد شبستری: یک واحد تولیدی باید از هفتاد خوان رستم عبور کند /طلایی‌نیک: دارای یکی از قوی‌ترین سیستم‌های پدافندی جهان هستیم

ایسنا نوشت: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مشکلات اقتصادی گذرا بوده و دولت باید در راستای حل آن با اتکا به منویات رهبری بکوشد.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری  با بیان این‌که تداوم انقلاب از محورهای بیانیه گام دوم انقلاب است، افزود: انقلاب اسلامی ایران، انقلابی با صبغه الهی بوده و خداوند یاری‌گر آن است.

وی با تاکید بر این‌که وجود ولایت فقیه و بصیرت مردم ایران از جمله عوامل تداوم انقلاب اسلامی ایران است، اظهار کرد: وحدت و همدلی مردم و همچنین مقاومت در حوزه‌های مختلف نیز از دیگر علل تداوم انقلاب اسلامی ایران است.

وی با بیان این‌که مشکلات اقتصادی گذرا بوده و دولت باید در راستای حل آن با اتکا به منویات رهبری بکوشد، افزود: جای افسوس دارد که یک واحد تولیدی به جای هفت خوان رستم باید از هفتاد خوان رستم عبور کند.

آیت‌الله مجتهد شبستری در بخش دیگری از سخنانش بر مشارکت عمومی پرشور در انتخابات آتی تاکید کرد و افزود: هر رای تیری بر قلب دشمنان بوده و همچنین انتخاب‌هایمان نیز باید در راستای حل مشکلات و انتخاب دولت کارآمد، اصلح باشد.

وی  با اشاره به پیشتازی مردم تبریز در عرصه‌های مختلف، گفت: مردم ولایت‌مدار تبریز باید در مسیر وحدت و بصیرت، پژوهش‌ و علم نیز پیشتاز و الگو و همچنین زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب باشند.

دارای یکی از قوی‌ترین سیستم‌های پدافندی جهان هستیم

سردار رضا طلایی نیک در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه قم که در مصلی قدس برگزار شد، عنوان کرد: مبنای قدرت دفاعی در جمهوری اسلامی ایران، یک تکلیف دینی و امری قرآنی است، هم‌چنین ضرورت دفاع یک امر بدیهی و عقلانی است، تهدید یک فعل شیطانی و برای رفع تهدید شیطان‌های دنیوی باید توان‌مندی دفاعی خود را بالا ببریم.

وی ادامه داد: علاوه براین موارد، قرار داشتن جمهوری اسلامی ایران در پیشگامی جبهه حق در مواجهه با باطل، ایجاب می‌کند تا از قدرت نظامی بالایی برخوردار باشد، هر چند قدرت نظامی برای ما صرفا ابزاری برای امنیت دادن به مردم است. 

معاون پارلمانی وزیر دفاع در خصوص ویژگی‌های دفاع مشروع عنوان کرد: طبق فتوای مقام معظم رهبری صرفا سلاح‌های متعارف در دستور کار قرار دارد و با وجود توانایی صنعت دفاعی در تولید موشک‌هایی با برد بالا، هرگز برای این موشک‌ها کلاهک هسته‌ای طراحی و تولید نشده است.

وی ادامه داد: ما باید متناسب با تهدیدهای دشمنان قدرت دفاعی خود را افزایش دهیم، چرا که درصورت عدم وجود توان دفاعی مناسب، تهدید و جنگ دشمنان افزایش می‌یابد.

طلایی نیک بیان کرد: از دیگر ویژگی‌های دفاع مشروع ما، غیر وابسته بودن به بیگانگان است، تا قبل از انقلاب اسلامی فقط ۳۱ محصول نظامی در داخل تولید می‌شد، اما امروزه بیش از ۷۷۰ محصول نظامی در داخل تولید می‌شود، تا قبل از انقلاب تنها ۱۰درصد از نیاز صنعت دفاعی در داخل تولید می‌شده، اما امروزه بیش از ۸۵ درصد نیاز دفاعی کشور با اتکا به جوانان  و نخبگان صنعت‌گر کشور تولید می‌شود.

وی ادامه داد: دیگر ویژگی بارز دفاع مشروع ما وجود روحیه بسیجی و شهادت طلبی است که قدرت و تاثیر گذاری آن از قدرت تسلیحات نظامی بسیار بالاتر است، ویژگی دیگر، خلاقیت، نوآوری و دانش‌محوری صنعت دفاعی ماست، در گذشته پس از شکار پهبادهای دشمن به باز طراحی آن از طریق مهندسی معکوس می‌پرداختیم اما امروزه تمام مراحل تحقیق، طراحی و تولید انواع موشک‌ها و سلاح‌های روز دنیا در داخل کشور انجام می‌شود.

معاون پارلمانی وزیر دفاع عنوان کرد: در دوران قبل از انقلاب تاروپود صنایع نظامی کشور وابسته به آمریکا بود و حدود ۲۲۰۰قرارداد با آمریکا و ۵۰  قرارداد نظامی با رژیم صهیونیستی از طرف ایرن منعقد شده بود، یک هفته قبل  از پیروزی انقلاب اسلامی با همکاری بختیار بسیاری از این قراردادها توسط آمریکا لغو شد تا مبادا سلاح‌ها و تجهیزات موضوع قرارداد به دست انقلابیون ایران برسد و اولین تحریم‌های آمریکا از همان زمان آغاز شد.

طلایی نیک ادامه داد: در جهان امروز به طور میانگین سالانه ۲۵۰ دلار صرف هزینه‌های نظامی و امنیتی مربوط به هر شهروند می‌شود و قبل از انقلاب اسلامی نیز  حدود ثلث بودجه کشور ایران صرف مصارف نظامی می‌شد اما امروزه بوده نظامی به نصف آن میزان کاهش پیدا کرده است و در عین حال کارآمدی آن افزایش پیدا کرده است.

وی بیان کرد: ما در دوران دفاع مقدس، دفاع مشروع را تمرین کرده و امروز به خوبی آن را آموخته‌ایم و اکنون جزو ۵ کشور پهبادی جهان، ۱۳قدرت برتر نظامی جهان بوده و یکی از قوی‌ترین سیستم‌های پدافندی جهان را دارا هستیم، الگوی حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی تحت نظر مستقیم فرمانده کل قوا در دستور کار ما قرار دارد و از علل پیشرفت صنعت دفاعی کشور، همین فرماندهی مستقیم مقام معظم رهبری است. 

۲۷۲۱۲

کد خبر 1292391

برچسب‌ها