پاریس به دنبال بله گرفتن از ترامپ/مکرون مامور ارسال پیام به ایران شد

جوان ترین رهبر اروپا در میان کهنه کار ترین سیاستمداران اروپا به دنبال آرام کردن پیرترین رئیس جمهور است! مکرون میانجی است؟ پیام رسان است؟ در واقع او قرار است در نشست جی 7 دقیقا چه نقشی ایفا کند؟ آیا او سخنگو و نجات دهنده اروپا است؟ یا جوش دهنده معاملات؟ آیا ماموریت مکرون فقط ایران است؟

زهره نوروزپور: اجلاس موسوم به گروه 7 با حضور هفت کشور صنعتی جهان روز گذشته اغاز به کار کرد. این اجلاس در حالی برگزار می شود که محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز جمعه به دیدار امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه رفته بود. دیداری که حواشی خاص و همیشگی خودش را داشت!

پس از دیدار ظریف با مقامات فرانسه رسانه های خبری دنیا از جزئیات طرح و گفتگوی مکرون و ظریف نوشتند و همچنان نیز می نویسند!

وزیر خارجه کشورمان در اینباره در میان خبرنگاران توضیحاتی ارائه داد و تلویحا اعلام کرد که فعلا وارد جزئیات طرح نمی شود و این مساله در اینده روشن خواهد شد. با اینحال اقای وزیر مفاد منتشر شده در رسانه های خارجی را تکذیب و تایید نکرده است. کما اینکه مقامات فرانسه نیز سکوت کرده اند! اما این طرح چیست؟ می ماند برای وقتی که مقامات آن را به زبان بیاورند!

پیام رسان ترامپ یا میانجی اروپا و آمریکا؟

روز گذشته امانوئل مکرون جوان، به پیشواز ترامپ 70 ساله رفت. مکرون جوان ترین رهبر اروپا به حساب می آید و ظاهرا از همه عاقلتر! به مانند دالتون های کارتون دوست داشتنی لوک خوش شانس که کوچکترین این برادران از همه باهوش تر و جذابتر بود! احتمالا مکرون نیز برای ترامپ و رهبران اروپا حکم دالتون کوچیکه را دارد!

با اینحال هرچه که باشد فرد قابل اعتماد اروپا شده است. کسی که مرکل به او اعتماد کرده است. اتحادیه اروپا به او اعتماد کرده است. جانسون او را رفیق می داند! اما مردم داخل کشورش او را بی لیاقت می خوانند! در شنبه های اعتراضی...

از زمان خروج واشنگتن از برجام، اولین رهبر اروپایی که به جنب و جوش افتاد و برای حل و فصل این مناقشه دست به کار شد ، مکرون رئیس جمهور فرانسه بود. او قبل از ترزامی نخست وزیر وقت انگلیس و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، راهی کاخ سفید شد. سفری که حواشی خاص خود را در ان زمان به همراه داشت و برخی معتقد بودند مکرون مساله ای را حل نکرده است بلکه با ترامپ درباره ایران زد و بند کرده است! اما مکرون آن روزها اعلام کرد که با ترامپ درباره برجام مفصل صحبت کرده است و ترامپ قول داده است که تا مدتی معافیت تحریمی اعلام کند که همان فروش نفت بود. آمریکا در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و شش ماه به کشورهای خریدار نفت ایران فرصت داد که یک کشور جایگزین پیدا کنند، در نهایت ابان ماه 97 تحریم نفتی ایران عملا اجرایی شد.

از سال گذشته تا کنون مکرون شاید تنها رهبری بوده است که رهبران بی حال اروپا را نیز درباره برجام و ایران تکان داده است. رفت و امدهای او، تلفن های او، تلاش برای میانجیگری، که همه اینها به حساب جوان بودنش نوشته شده است. رهبری جذاب که به دنبال دیده شدن در صحنه بین الملل است تا نام و یادی تاریخی، خصوصا بازیگری مهم، که تحول اساسی در بی سابقه ترین تنش چهل سال اخیر میان ایران آمریکا و همچنین اروپا و آمریکا را به نام خود ثبت کند.

با این حساب او این روزها مشغول جوش دادن معامله میان اروپا و آمریکا است. چرا که تکلیف ایران کاملا مشخص است. وزیر خارجه و رهبر معظم انقلاب اسلامی رسما اعلام کرده اند: نه جنگ نه مذاکره،تنها راه ایران مقاومت در برابر زیاده خواهی غرب است.

در همین حال خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک فرانسه افزود: رهبران گروه 7 توافق کردند که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و میزبان این نشست باید به ایران پیام بفرستد.

چهل و پنجمین اجلاس رهبران گروه 7 از روز شنبه در بیاریتز فرانسه آغاز به کار کرده است.

موضوع ایران یکی از محورهای اصلی رایزنی ها و گفت و گوهای رهبران هفت کشور پیشرفته صنعتی جهان در این نشست است.


حال مکرون یکه و تنها به دنبال این است که امریکا حداقل در مسیر اینستکس سنگ اندازی نکند! حداقل برای نفتکش ها خلل ایجاد نکند! حداقل یه کم از تحریم ها کوتاه بیاید تا ایران از برجام خارج نشود! 

در همین محور شب گذشته مکرون با ترامپ رایزنی کرده است. اروپا به شدت از خروج گام به گام ایران از برجام وحشت زده شده است. آنها بر این باور هستند که اگر ایران از برجام خارج شود نا امنی منطقه و اروپا را فرا خواهد گرفت چرا که افزایش غنی سازی اورانیوم به معنای ساخت بمب اتم است! در این میان امریکا بسیار دور است و مانند اروپا اسیبی نخواهد دید و مانند همیشه اروپا سپر بلای آمریکا است. این باور غرب از قدام گام به گام ایران است.

حال که به گام سوم نزدیک می شویم مکرون در تلاش است که آمریکا را به این امر راضی کند که برخی از تحریم ها را حداقل در معافیت قرار دهد! حال باید این این نجات دهنده اروپا می تواند ترامپ را راضی کند یا خیر؟

کما اینکه سنگ بزرگ دیگری که تازگی ها ترامپ جلوی پای اروپایی ها انداخته است، قطعنامه 2231 سازمان ملل است. امریکا به دنبال مجاب کردن اروپا برای لغو این قطعنامه است. قطعنامه ای که در سال 2020 به طور کامل ایران را از تحریم تسلیحاتی و اشخاص مهمی همچون سردار قاسم سلیمانی و نهادهای مهم دیگر خارج خواهد کرد. این به این معناست که اگر ترامپ موفق شود و جلوی اجرای این قطعنامه را بگیرد برجام به طور رسمی و حقوقی از بین خواهد رفت که بسیار دور از ذهن است که ترامپ بتواند در این امر موفق شود. چرا که اروپا دقیقا به دنبال همین است تا با خریدن زمان از آمریکایی ها، جلوی این اقدام را بگیرند تا برجام بر سر جایش باقی بماند!

مکرون و ترامپ چه گفتند و چه پیشنهاد دادند؟

 پس از دیدار روسای جمهور امریکا و فرانسه شبکه الجزیره به نقل از کاخ الیزه مدعی شد که رئیس‌جمهور فرانسه به همتای آمریکایی خود پیشنهاد داده که در ازای عدم غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران، واشنگتن اجازه صادرات محدود نفت را به ایران بدهد.
به گزارش فارس، دفتر ریاست جمهوری فرانسه شامگاه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ در دیدار با مکرون تاکید کرده که به دنبال تقابل نظامی با ایران نیست.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است که ترامپ طی گفت‌وگوهای خود با مکرون در حاشیه اجلاس «گروه ۷» در شهر «بیاریتز» فرانسه، با بیان اینکه تمایلی به شروع جنگ با ایران ندارد اما تصریح کرد که خواستار توافق جدیدی با ایران [در موضوعات هسته‌ای و منطقه‌ای] است.

همزمان وبگاه شبکه «الجزیره» به نقل از الیزه مدعی شده است که مکرون نیز در این دیدار به ترامپ پیشنهاد داده که برای کاهش تنش‌ها، واشنگتن به تهران اجازه دهد که صادرات نفت خود را به صورت محدود و برای مدت زمان معینی ادامه دهد اما به شرط اینکه ایران نیز دست از غنی‌سازی اورانیوم [بیش از سقف تعیین‌شده در برجام] بردارد.

به گزارش خبرآنلاین این در حالی است که ظریف پس از سفر به فرانسه در توئیت خود نوشت: اکنون اجلاس جی هفت در حال برگزاری است، فرصتی برای آقای مکرون و سایر اعضای اروپایی ۱+۴ است تا با سایر اعضای گروه هفت صحبت کنند.

 همچنین ایرنا به نقل از آسوشیتدپرس و به نقل از یک خبرنگار فرانسوی گزارش داد که پاریس هفته‌هاست روی طرح " کاهش تنش میان آمریکا و ایران" کار کرده و امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه این طرح را به اختصار به ترامپ ارائه کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: نشست گروه هفت متشکل از انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا در شهر تفریحی ساحلی بیاریتز در یکی از غیرقابل پیش بینی ترین مقاطع ریاست جمهوری ترامپ برگزار می شود. یعنی زمانی که نظرات و تصمیمات عمومی وی روز به روز به طور فزاینده ای نامنظم تر و خام تر به نظر می رسند.

ترامپ به نظر می رسد که در نشست گروه ۷ در انزوا باشد. همتای فرانسوی او می کوشد با طرح موضوعات مهم برای دو طرف راهی برای مذاکره و گفت وگو بیابد و مسائل مهمی چون طرح کاهش تنش با ایران را با وی مطرح کند.

یک دیپلمات فرانسوی که خواست هویتش فاش نشود به آسوشیتدپرس گفت: مکرون امیدوار است که منافع مشترک یکسان، موجب شود واشنگتن به گفت وگو تمایل بیشتری نشان دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آسوشیتدپرس این بنگاه خبری آمریکایی در حالی از انزوای ترامپ در سال 2019 گزارش می دهد که سال گذشته نیز ترامپ با یک تصویر دنیا را حیران کرد. تصویری که به زعم خودشان، شکوه و قدرت آمریکایی را زیر سوال برد و چهل و هشتمین رئیس جمهور کشورشان در میان متحدان قسم خورده اش در انزاوا و مورد هجوم و مخالفت رهبران صنعتی قرار گرفت. تصویری که مشاهده می کنید اجلاس سال گذشته است که ترامپ از اروپایی ها درخواست تعرفه کرده بود. این تصویر لحظه ای است که این کشورها از صدرو بیانیه مشترک عاجز مانده اند و ترامپ این بیانیه را امضا نمی کند.

همچنین یک خبرگزاری ژاپنی نیز گزارش داده است که امسال نیز کشورهای صنعتی از صدور بیانیه عاجز هستند این پایگاه ژاپنی «ان‌اچ‌کی» روز یکشنبه به نقل از منابع مطلع نوشته است که سران کشورهای عضو «گروه ۷» در روز نخست نشست سالانه خود، در مورد ایران بحث و رایزنی کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، همه حاضران در این جلسه گفته‌اند که خواهان «صلح و ثبات» در غرب آسیا هستند و هیچ‌یک دنبال جنگ با ایران نیستند.

یک مقام دولت ژاپن به ان‌اچ‌کی گفته است که در این نشست «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور در مورد سفر اخیرش به ایران صحبت و تأکید کرده‌ است که توکیو مصمم است که به تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دهد.

به نوشته این پایگاه، به نظر نمی‌رسد طرح آمریکا برای تشکیل یک ائتلاف دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز در روز نخست نشست مورد بحث قرار گرفته باشد.

مقاومت؛ پاسخ ایران

با اینحال با توجه به صحبت های وزیر خارجه کشورمان و رایزنی های او با سه کشور اروپایی نشان می دهد که اروپا تنها خود باید این وضعیت را حل و فصل نماید. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در این سفرها پیام واضح کشورمان را به دنیا مخابره کرد. ایران با حفظ چند جانبه گرایی، به مسیر خود برای استقلال و تعالی کشور ادامه خواهد داد و مهمترین گام نیز گام سوم است! آیا جی 7 آخرین شانس اروپا است؟

در همین باره نیز فلاحت پیشه در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس به دیدارهای اخیر ظریف و مکرون اشاره کرد و گفت: پیشنهاد آقای مکرون به جمهوری اسلامی ایران دو بخش اصلی دارد؛ شارژ مالی اینستکس و تجدید معافیت هایی در زمینه فروش نفت. این پیشنهادها در آن حد ارزش ندارد که مانع گام سوم جمهوری اسلامی ایران شود. ولی به هر حال موضوع  ایران را در نشست گروه هفت در دستور حفظ خواهد کرد. به گونه ای که ترامپ نتواند نقشی دیگر و تنش تازه ای را در این میان ایجاد کند. اگر چه تنش هسته ای هنوز حل نشده است، اما راهبرد جمهوری اسلامی ایران در تغیر ماهیت تنش موجب سردرگمی دشمن شده است.

310 310

کد خبر 1292924

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • FR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  1 2
  سالی که نکوست از بهارش پیداست، معلومه کدوم طرف دنبال توافقه
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  5 1
  میتونستیم پیش شرط تعیین کنیم در ازای برگزاری جلسات مذاکرات با امریکا تحریمها گام ب گام برداشته بشوند و فروش نفت رو به چند کشور اغاز کنیم اما این فرصت سوزی بود
 • بی نام IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  4 0
  اگر حضورا بیاد همون جوابی رو می گیره که آبه ژاپنی گرفت
 • محمد IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  16 0
  همه برای صلح تلاش کنیم جهان به یاری خداوند متعال به طرف خیر و خوبی پیش میرود خداوندا به ما کمک کن تا خوبی های جهان را بیشتر کنیم خداوندا به دولت مردان جهان کمک کن تا به طرف صلح قدم بردارند
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  42 1
  یه جوری خبر نویسی می کنین که انگار اروپا و آمریکا تو دردسر بدی افتادن و اقتصادشون پاشیده و مردمشون فقیر شدن! قضیه بر عکسه ها.
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  7 4
  گام سوم یعنی رفتن به سمت سلاح هسته ای. یعنی سرپیچی از فتوای رهبری. یعنی تشدید تنشها و فشار بیشتر به مردم. باید دفع شر کرد. این مطابق با عقل و دینه. کل جهان دارن ترامپ رو تحمل میکنند. جلوی سگ باید یه چیزی انداخت تا آروم بشه نه اینکه تحریکش کرد.
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
   0 0
   یعنی اگر سگتان هار شد و هر روز چیزی بیشتر از شما خواست حتی بچه شما را باز هم شما جلویش می اندازید؟؟ منطقتان منطق ذلت است و حماقت
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  21 2
  خودتون هم اقرار میکنید که شانس پیروزی مجدد ترامپ بالاست. اون هم فقط دنبال خوراک تبلیغاتی برای انتخاباته. یه الحاقیه به برجام اضافه کنید و متعهد بشید حتی پس از پایان دوره محدودیتهای هسته ای هم بدنبال سلاح هسته ای نمیرید تا ترامپ هم حرفش زمین نمونه و غرورش نشکنه و قائله ختم بخیر بشه
 • vahid DE ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
  6 3
  Macron ham motavahem ast ham bi liaght homonjur kemardome france migoiand.
 • رضا IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 0
  کشورهای اروپایی از ایران قدرتمند خواستند به میز مذاکره برگردد و هدفشان نرم کردن نماینده ایران میباشد نه ترامپ چونکه ایران درخلیج فارس ثابت کرد حرف اول و آخرو میزنه