روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه امروز خود نوشت : رئیس‌جمهور با اظهارات نسنجیده، پیام ضعف به دشمن مخابره نکند.

روزنامه جام جم در سرمقاله خود نوشت: آقای روحانی چندی قبل درباره لغو تحریم‌های تسلیحاتی گفته است: «این توافق اگر تا سال آینده باقی بماند تمام تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به طور کامل برداشته می‌شود و این یعنی هر سلاحی را می‌خریم و می‌فروشیم و آماده هستیم برای خرید هر نوع سلاح.»
اولا: رئیس‌جمهور محترم با این سخنان خیال اروپا و آمریکا را راحت کرد که حداقل تا یک سال آینده هر اتفاقی که بیفتد، ایران از برجام خارج نخواهد شد. در حقیقت این پیام به طرف مقابل منتقل شد که حتی اگر اروپا برای تامین منافع اقتصادی ایران هیچ اقدامی هم انجام ندهد، اگر هیچ نفتی از ایران خریداری نشود، اگر هیچ کانالی برای پرداخت‌های ایران ایجاد نشود، کشورمان از برجام خارج نخواهد شد، چرا که چسبندگی ایران به برجام در حدی است که یک سال دیگر هم به امید لغو تحریم‌های تسلیحاتی در این توافق بماند.
به‌خصوص بیان این جملات در این برهه زمانی در تعارض با کاهش تعهدات برجامی بود و اعتبار تهدیدات و اقدامات ایران را برای طرف غربی از بین می‌برد؛ یعنی اگر ایران هم اقدامی در راستای کاهش تعهدات هسته‌ای انجام دهد، طرف اروپایی و آمریکایی این اقدامات را جدی نخواهند گرفت، چرا که آخر بازی را از هم‌اکنون می‌دانند.
ثانیا: مسأله اصلی کشور در حال حاضر تحریم‌های تسلیحاتی است یا اقتصاد؟ مگر برجام برای رفع مشکلات نظامی ایران بسته شد؟ مگر هدف برجام، حل مسائل معیشتی مردم نبود؟ در شرایطی که مردم مشکل معیشتی دارند و اقتصاد مسأله اصلی کشور است، چرا باید یک سال دیگر فشارهای معیشتی را تحمل کنند به امید اینکه شاید پس از آن بتوانیم تسلیحات بخریم؟ اتفاقا در نتیجه تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی، کشورمان به توانمندی‌های فوق‌العاده‌ای دست یافته است که نتیجه آن در مبارزه با داعش و گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق مشاهده شد. آخرین نمونه موفقیت ایران در خودکفایی تسلیحاتی، مواجهه با پهپاد آمریکایی بود که اقتدار زیادی برای کشورمان ایجاد کرد.

2323

کد خبر 1293543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • یاسر IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  16 3
  کلا این کیهانیها تو این مملکت زندگی نمی کنن!!
 • مهدی IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  17 3
  تو نمیخوای بمیری کیهان؟؟؟؟
 • ایرانی IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  4 6
  خبر أنلایم کیهان بار عصبانی نشده بلکه غرور ملی اش لگد مال شده
 • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  12 0
  عصبانی شده چون روحانی حرفیو زده که مردم ازش خبر نداشتن. اصل برجام مسایل اقتصادی نبود.
 • علی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  16 5
  خدایا ما کی از دست این کیهان نجات پیدا میکنیم و چکار کنیم که از طرف ما مردم صحبت نکنه
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  2 0
  چقدر سطح تحلیل نگارنده مقاله پایینه. چقدر مسائل بی ربط و نا متوازن به هم پیوند زده شده. خودش نوشته روحانی گفته "اگر این توافق تا سال آینده پا برجا بماند" بعد این قسمتشو یادش رفته و از ادامه اش تحلیل نوشته. در قسمتی دیگه نوشته "در شرایطی که مردم مشکل معیشتی دارند و اقتصاد مسأله اصلی کشور است، چرا باید یک سال دیگر فشارهای معیشتی را تحمل کنند به امید اینکه شاید پس از آن بتوانیم تسلیحات بخریم" این مفهومش چیه ؟ یعنی ما از برجام خارج شیم وضعمون خوب میشه ؟ معیشت درست میشه ؟ چرا یاد نمیگیرن اگه حرفی ندارن و یا تحلیلشون سطحیه موضوع سر مقاله تغییر کنه
 • تقی IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  10 1
  شما که موشک داریددیگه این حرفها چیه میزنید!!!!!!
 • آرش IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  6 17
  دقيقا. دم كيهان گرم كه در اين بلبشو تنها رسانه ايست كه حرف حق مي زند.
 • NL ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  9 0
  من که شخصا انتظار حملات سنگین تر رو از حاج حسین داشتم. ولی به نظرم گرونی به در خونه حاج حسین هم رسیده.
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  11 1
  حرفش در مورد تحریم تسلیحاتی پاس گل بود به پمپئو.
 • یاسین IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  10 1
  خوب راست میگه دیگه