طرح فرانسه درباره ایران و آمریکا گره‌گشا خواهد بود؟

سخنگوی اسبق وزارت خارجه کشورمان در گفت و گویی طرح پیشنهادی فرانسه درباره ایران و آمریکا را مورد بررسی قرار داد.

به گزارش خبرآنلاین، حمیدرضا آصفی درباره اقدام مثبت اروپا و فرانسه در مقابل ایران و آمریکا افزود: «اگر فرانسه و اروپا بتوانند کاری کنند که اقتصاد ایران عادی شود و تحریم های ظالمانه برداشته شود می توان به طرح فرانسه امیدوار بود. به هرحال جمهوری اسلامی نیز نشان داده که اهل مذاکره و گفتگو است و هم اینکه از حقوق خود نخواهد گذشت. از اینجای کار به بعد توپ در زمین فرانسه و شرکای اروپایی است. به این معنی که حقایق را آنطور که وجود دارد ببینند و همانگونه نیز در اجلاس جی هفت مطرح کنند. ایران تا این لحظه وظایف خود را در امر دیپلماسی انجام داده است و به نظرم از حالا به بعد این اروپا است که باید تعهدات خود را اجرایی کند.»

این دیپلمات با سابقه کشورمان در پاسخ به این سوال که ایا ترامپ با مکرون خواهد شد یا خیر و ایا پیام ایران به طور واضح در اجلاس جی هفت دستاوردی دارد یا نه گفت: « حتی اگر مکرون از ترامپ چراغ سبز  را بگیرد که من شخصا خیلی تردید دارم! باز هم نمی توان طناب پوسیده ترامپ را گرفت.  ترامپ توافق دولت کشورش را به هم زد و از ان خارج شد چه طور می شود که مطمئن بود به قولی که مثلا به اقای مکرون می دهد پایبند باشد و چه طور به آن اعتماد کرد؟  و بر اساس ان جمهوری اسلامی راهبرد خود را بنا کند؟!

وی در پایان گفت: من فکر می کنم برای مقابله با ترامپ این گفتگوهای وزیر خارجه باید ادامه باشد، کاری است که باید در دستور کار وزارت خارجه قرار بگیرد ، باید کار سیاسی به طور جدی دنبال شود. گفتگوهای مکرر و متعدد در دستور کار باشد از ان غفلت نشود. گفتگو با چین، ژاپن ، هر کشوری، تاکید میکنم هر کشوری که لازم است باید گفتگو کنیم، در این میان گفتگو با کشورهای منطقه جدی تر دنبال شود به دلیل برجام تا حد زیادی از این کشورها غفلت کردیم، این باید در دستور کار قرار بگیرد. کمااینکه از مسیر اصلی خودمان منحرف نشویم و راه خودمان را برویم. این فرانسه است که به جای ارائه طرح، وظایف و مسولیت هایی که داشته عملا روی زمین گذاشته و انجام نداده است! اگر خودش شروع کند فضا طبعا خیلی عوض خواهد شد و بالاخره زمان پاسخ این مسائل را خواهد داد.»

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

23311

کد خبر 1293703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
  0 0
  ترامپ به برجام بعنوان توافق دولت کشورش نگاه نمیکرد بلکه آنرا توافق اوباما و کری میداند و بهم زدن آن را افتخار میخواند. همانطور که در ایران هم اگر بعضی افراد به ریاست جمهوری برسند قطعا برجام را پاره میکنند. پس قول ترامپ به مکرون معتبرتر است اما باید کشورهایی همچون هند و ژاپن و کره و حتی ترکیه هم به برجام اضافه میشدند تا کشورهای غربی قدرت کمتری میداشتند.
 • علی وارنا IR ۰۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
  4 0
  اورپاییها دارند یک نمایشی رو بازی میکنند که در گذشته دور برای کشورز مثل کوبا هم بازی کردند که ثمره اش شد عقب ماندگی کوبا و امروز هم دارند چنین بازی رو میان ایران و امریکا بازی میکنند و براحتی وعده میدهند ولی قصدی برای تحقق ان ندارند و فقط میخواهند استخوان لای زخم باشد و زخم عفونی شود و به میزانی که اورپا میخواهد عفونی بماند. اگر مدیران ارشد سیاسی مراقب نباشند بزرگترین ضربه رو از ناحیه اتحادیه اورپا خواهیم خورد. و در این خصوص رهبر عزیرمان بارها تذکر و هشدار دادند. واقعا اگر دوستدار روابط با ایران و خود رو متعهد به برجام میدانند چرا به انچه که در برجام امضا و تعهد کردند بهش عمل نمیکنند؟! اورپا عمل کند دیگر نیازی به امریکا و مذاکره با شیطان نیست ولی مدیران سیاست خارجه چرا به این موضوع توجه نکرده و نمیخواهند که اورپا به تعهداتش عمل کند و بعد وارد فاز میانجگیری برود فرانسه؟؟؟! اصلا چرا باید وزیر ما به فرانسه همزمان با حضور خبیث شیطان در انجا میرفته؟؟؟! ابتدا به اورپا تذکر و هشدار شما باید به انچه امضا کردید عمل کنید تا بعدا ما در خصوص دگر موارد و مذاکره با شیطان با شما گفتگو کنیم. هشیاری