در کنفرانس خبری روسای جمهور ترکیه و روسیه چه گذشت؟

ایسنا نوشت:رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به این که حساسیت‌های ترکیه درباره امنیت مرزهای خود برای مسکو حائز اهمیت است، گفت که مسکو از خواسته آنکارا برای تأمین امنیت مرزهای جنوبی‌ ترکیه حمایت می‌کند.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در نشست مشترک خبری با رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود در مسکو اظهار کرد: از خواسته ترکیه برای تأمین امنیت مرزهای جنوبی‌ حمایت می‌کنیم.

وی با بیان این که روسیه حساسیت‌های ترکیه نسبت به امنیت مرزهای خود را به خوبی درک می کند، گفت: باید امنیت مرزهای ترکیه تأمین شود. این امر حق مشروع ترکیه است. ایجاد منطقه امن در جنوب ترکیه به لحاظ تمامیت ارضی سوریه نیز حائز اهمیت است.

پوتین همچنین به ادامه موفقیت‌آمیز همکاری ترکیه، روسیه و ایران برای حل بحران سوریه در چارچوب آستانه اشاره کرده و افزود: با رئیس‌جمهوری ترکیه در خصوص پاک‌سازی ادلب از حضور تروریست‌ها و انجام سایر اقدامات لازم به توافق رسیدیم. روسیه و ترکیه هر دو نگران وضعیت ادلب هستیم. با ترکیه چارچوب تدابیر اضافی برای نابودی عناصر تروریستی در ادلب را تعیین کردیم.

وی همچنین با تأکید بر این که روابط روسیه و ترکیه بر مبنای دوستی، احترام متقابل و منافع دوجانبه در حال توسعه است، گفت: دو کشور می توانند در خصوص جنگنده مدل سو-۳۵ فعالیت‌های مشترک انجام دهند. ممکن است درباره سو-۵۷ نیز همکاری کنیم. امکانات زیادی داریم.

پوتین گفت، روسیه و ترکیه توافق کردند تا گام‌های مشترکی برای حل مسأله گروه‌های شبه نظامی در ادلب در شمال سوریه بردارند.

اردوغان با اشاره به این که ترکیه در صورت لزوم از حق دفاع خود در برابر ارتش سوریه استفاده خواهد کرد، گفت: من عزم و قصد کشورم را در این باره شخصاً به دوست عزیزم پوتین منتقل کردم.

رئیس‌جمهوری ترکیه ادعا کرد: ادامه اسد در ادلب آرامشی را که در این منطقه ایجاد کرده بودیم، برهم زد. کشتار غیرنظامیان در ادلب توسط دولت اسد به بهانه مبارزه با تروریسم غیرقابل قبول است.

وی در ادامه تصریح کرد: حملات به غیرنظامیان باعث قدرت‌یابی عناصر افراطی می‌شود. از ماه مه تاکنون بالغ بر ۵۰۰ بی‌گناه کشته و بیش از هزار و ۲۰۰ غیرنظامی نیز زخمی شده‌اند. 

اردوغان تأکید کرد: هدف ما پایان دادن به خونریزی‌ها و برقراری هرچه زودتر آرامش در کشور همسایه‌مان، سوریه پس از گذشت هشت سال است. تنها در صورت پایان یافتن حملات اسد، به تعهداتمان در توافق‌ سوچی پایبند خواهیم ماند.

او گفت: کمیته قانون اساسی در نتیجه تلاش‌های انجام شده با ایران و سازمان ملل و همچنین روسیه به مرحله نهایی رسیده است. ما می‌خواهیم با برطرف کردن آخرین ناهمواری‌ها، اعلامیه کمیته در اسرع وقت صادر شود و هر دو کشور از حساسیت‌های امنیتی یکدیگر اطلاع دارند. ما گام‌های مهمی در جهت ثبات برداشته‌ایم. 

وی با بیان این که فعالیت‌های کمیته قانون اساسی سوریه رو به اتمام است، گفت: حملات علیه ادلب مانع اجرای توافق سوچی شد. 

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان این که اقداماتی در زمینه گسترش همکاری در حوزه صنایع دفاعی انجام گرفته است، گفت: امکان همکاری ترکیه و روسیه در زمینه صنعت دفاعی را بررسی کردیم. همکاری‌های مثبتی از جمله تحویل سامانه هاس اس-۴۰۰ داشتیم. از دیدن دوستان روس خود در جشنواره هوا و فضانوردی و فناوری «تکنوفست» که در تاریخ ۱۷ تا ۲۲ سپتامبر برگزار خواهد شد، خوشحال می شویم.

اردوغان با یادآوری این که وزرای دو کشور ماه گذشته در آنتالیا نشست کمیسیون اقتصادی مشترک برگزار کردند، اظهار کرد: امیدوارم امسال رکورد جدیدی را در گردشگری به ثبت برسانیم. تعداد گردشگران روسی که در کشورمان میزبان آنها بودیم در ۶ ماهه اول سال ۱۴ درصد افزایش یافته و به ۲.۷ میلیون نفر رسیده است.

17311

کد خبر 1293949

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =