سومین سوگواره چمرگه در خرم آباد برگزار می شود

رییس انجمن موسیقی استان لرستان گفت : به مناسبت ایام محرم و صفر در خرم آباد سومین سوگواره چمرگه برگزار می شود.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، امین عباسیان در این رابطه گفت : سومین سوگواره چمرگه همزمان با ایام سوگواری ماه‌های محرم و صفر به همت انجمن موسیقی استان لرستان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در خرم آباد برگزار می شود.

عباسیان با بیان اینکه آیین موسیقی چمری از گذشته های دور در مراسم های عزاداری خصوصا عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) نقش چشمگیری داشته تصریح کرد: سرنا و دهل از جمله سازهایی هستند که در ایام عزاداری محرم و صفر در هیات های زنجیر زنی و سینه زنی نواخته می شوند و دارای مقام و جایگاه بسیار ارزشمندی است.

سومین سوگواره چمرگه در سه بخش سرنانوازی برگزار می شود

رییس انجمن موسیقی استان لرستان گفت: به لطف پروردگار منان و عنایت حضرت سیدالشهدا (ع) سومین سوگواره چمرگه در سه بخش سرنانوازی مقام‌های سوگ از جمله «چمری»، «رارا«، «سحری»، «پاکتلی»، «دنگ دال» و «هه‌رو هه‌رو»، نوحه‌سرایی با گویش‌های لری، لکی و بختیاری و مقاله‌نویسی میزبان علاقه مندان موسیقی اقوام ایران خواهد بود.

رئیس انجمن موسیقی استان یادآور شد: نخستین سوگواره چمرگه را با عنوان خنیاگران عاشورایی با هدف تجلیل از مرثیه‌خوان‌ها و نوحه‌سرایان هنرمند خادم اهل بیت(ع) در آبان ماه ١٣٩٥ برگزار نمودیم. دومین سوگواره چمرگه که معطوف به موضوع سرنانوازی بود را در مورخ ١٠ آبان ماه سال ١٣٩٧ با هدف تجلیل از سرنا نوازان و دهل نوازان چمری در مقام های سوگ برگزار کردیم.

امین عباسیان رئیس انجمن موسیقی استان لرستان از تمامی مسئولان، فرهیختگان، هنرمندان و فعالان عرصه هنر دعوت نمود تا با حضور خویش گرما بخش محفل حسینی باشند.

۴۶

کد خبر 1295252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =