تحلیل عطوان از پاسخ قاطعانه حزب‌الله به رژیم صهیونیستی

ایرنا نوشت: "عبدالباری عطوان" تحلیلگر مسایل منطقه درباره حمله روز گذشته حزب الله به نظامیان رژیم صهیونیستی در نقاط مرزی نوشت که تلاش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای کاسبکاری انتخاباتی از حمله به لبنان موفق نبود بلکه برعکس در این ارتباط بازدارندگی و قدرت پاسخگویی متقابل حزب الله ثابت شد.

عطوان در این مطلب که در روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم منتشر شد، نوشت : حزب‌الله لبنان، روز یکشنبه در بیانیه‌ای رسمی از حمله به یک خودروی نظامی اسرائیل نزدیک مرزهای لبنان با سه موشک ضد تانک خبر داد که منجر به کشته و یا زخمی شدن تمام سرنشینان آن شد.

با این حال، فرماندهی ارتش اسرائیل با اذعان به وقوع این حمله، مدعی شد که این حادثه هیچ کشته یا زخمی برجای نگذاشته است و ارتش این رژیم نیز در مقابل یکصد راکت به محل پرتاب موشک‌های شلیک‌ شده از سوی حزب الله شلیک کرد.

در گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی انتقال سه نظامی مجروح به یکی از بیمارستان‌ها در «حیفا» تأیید شد.

عطوان افزود که مشخص نیست که آیا این عملیات، یعنی حمله موشکی به خودروی نظامی اسرائیلی، در چارچوب تهدید «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله مبنی بر پاسخ انتقام‌جویانه به شهادت ۲ تن از مبارزان این حزب طی حمله موشکی اسرائیل به یکی از مقرهای حزب‌الله در حومه جنوبی دمشق و نیز نفوذ ۲ پهپاد بمب‌گذاری شده اسرائیلی به آسمان لبنان با هدف اجرای عملیات ترور مرموز یکی از رهبران حزب‌الله، انجام شده است یا نه.

وی یاد آور شد که سید حسن نصرالله در سخنرانی اخیرش در توضیحی درباره پاسخ تلافی‌جویانه گفت: موضوع در اینجا تثبت معادلات و قواعد درگیری و حمایت از کشور است و اینکه رژیم صهیونیستی را وادار کنیم بهای تجاوزش را بپردازد ...» پس آیا این حمله «محدود» خوانشی از این تعهدات و وعده‌ها است؟

این تحلیلگر معتقد است که پاسخ می‌تواند "آری" و هم‌ زمان «نه» باشد. «آری» به این جهت که حزب‌الله از طریق مرزهای لبنان در حالی‌که طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۰۶ از این‌ منطقه حملات انتقام‌ جویانه انجام می‌شد، پاسخ داد و این پیام محکم را به رژیم اشغالگر اسرائیل  فرستاد که حزب‌الله در برابر هیچ‌گونه تجاوز اسرائیل به سرزمین لبنان در آینده دست‌ بسته نخواهد نشست.

اما اینکه چرا نمی توان این حمله را همان وعده سید حسن نصرالله در خصوص پاسخگویی به حملات این رژیم دانست به این دلیل که این واکنش از نظر حجم طبق پیش‌ بینی‌ها نبود و بسیاری معتقدند که پاسخ حزب‌الله به قدر کافی برای این رژیم دردآور نبوده و با ماهیت تجاوز آنها به پایگاه‌های حزب‌الله چه در سوریه یا در ضاحیه جنوبی مساوی نیست.

عطوان نوشت: بنیامین نتانیاهو که دستور حملات به جنوب لبنان را داد از این تصمیم به نفع انتخابات سود نبرد چرا که حزب الله قدرت بازدارندگی و عدم تردید آن در پاسخگویی به تجاوزات این رژیم و احتمال پاسخگویی های ادامه دار و گسترده تر حزب الله را ثابت کرد.

۲۳۳۱۱

کد خبر 1295739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =