مرمت بیش از ۳۰ بنای تاریخی فرهنگی لرستان / آزادسازی کامل عرصه قلعه فلک الافلاک

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: عملکرد مطلوب اداره کل در دو سال اخیر توجه ، حساسیت و نگاه مردم را به این حوزه تغییر داده است .

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، سید امین قاسمی  با بیان اینکه در دو سال اخیر گام های مهمی در راستای حفاظت از آثار مهم تاریخی فرهنگی استان، توسعه صنعت گردشگری و ترویج و آموزش صنایع دستی در لرستان صورت گرفته است گفت:  آزادسازی بخش در اختیار ارتش با پرداخت کامل آن و همچنین پرداخت بخش زیادی از مطالبات سپاه در راستای آزادسازی و ساماندهی کامل عرصه قلعه فلک الافلاک، مرمت بیش از ۳۰ بنای تاریخی فرهنگی لرستان از جمله عمارت سربازخانه و باشگاه افسران قلعه ، پل تاریخی کشکان و خانه های تاریخی بروجرد، پل های کلهرت، افرینه و پلدختر ، سامانه بیش از ۱۰۰۰ شی تاریخی، افتتاح فاز نخست موزه خانه افتخارالاسلام بروجرد، واگذاری دو بنای تاریخی بروجرد به بخش خصوصی به منظور احیا و تبدیل آن به مراکز اقامتی و پذیرایی، ثبت بیش از ... اثر در فهرست آثار ملی کشور و همچنین فصل سوم کاووش در غار کلدر خرم آباد که موجب کشف بخشی از جمجمه انسان هوشمند در این غار تاریخی شد در حوزه میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تنها بخشی از اقدامات صورت در یک سال اخیر است .

استقبال از راه اندازی قطار گردشگری لرستان

سید امین قاسمی در خصوص برنامه های صورت گرفته در حوزه مهم گردشگری هم بیان داشت: راه اندازی قطار گردشگری لرستان در پایان اسفند سال ۹۷ برای نخستین بار که با استقبال چشمگیر گردشگران هم روبرو شد یکی از اقدامات خوب در حوزه مهم گردشگری بوده است .

دبیر ستاد خدمات سفر استان لرستان در خصوص دیگر برنامه های حوزه گردشگری لرستان در طول یک سال اخیر افزود: برگزاری جشنواره اقوام ایران زمین و جشنواره موسیقی استانهای لر نشین در خرم آباد، کسب عنوان برتر اداره کل میراث لرستان در جشنواره چارسوق تهران در راستای معرفی استان، ایجا بیش از ۱۰۰۰ شغل در حوزه های مختلف میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، احداث و راه اندازی ۳ پروژه مهم کلیدی شامل مجتمع گردشگری شاپورخواست و دهکده سلامت مخملکوه خرم آباد و مجتمع عطرستان بروجرد، برگزاری تور آشناسازی سه روزه با جاذبه گردشگری استان لرستان با دعوت از فعالان گردشگری سراسر کشور ، میزبانی سومین دوره آموزشی تشکل های مردم نهاد غرب کشور ، چاپ از بیش از ۱۰۰ هزار اقلام تبلیغاتی و حضور مستمر در نمایشگاههای مختلف گردشگری در سطح کشور از جمله اقداماتی است که در راستای توسعه صنعت گردشگری در استان لرستان صورت گرفته است .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان همچنین به انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو اشاره کرد و گفت : در حوزه صنایع دستی هم لرستان روند مطلوبی را در پیش گرفته که می توان به مهمترین آن، انتخاب بروجرد به عنوان شهر ملی ورشو اشاره کرد که با پیگیری ها مستمر و جلسات متععد این مهم بدست آمد .

مهندس سید امین قاسمی همچنین حضور پر رنگ در نمایشگاههای ملی صنایع دستی، برگزاری دوره های آموزشی متععد ، اعطای تسهیلات به صاحبان کارگاههای صنایع دستی، صدور بیش از ۱۹۰۰ کارت مهارت آموزشی، چاپ بیش از ۳۰۰۰ هزار کتاب معرفی صنایع دستی و همچنین برگزاری ۲ مورد تور خارج استان برای اعضای خوشه بافت لرستان را از دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه صنایع دستی برشمرد .

خسارت بیش از ۸۰ میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف میراث فرهنگی

دبیرستاد خدمات سفر همچنین به خسارت بیش از ۸۰ میلیارد تومانی سیل به بخش های مختلف این اداره کل اشاره کرد و اظهار داشت: علیرغم همه تلاش های که صورت گرفت و پیش بینی می شد لرستان امسال رکورد حضور گردشگر بخ خود اختصاص دهد اما وقوع سیل فرودین ماه امسال باعث تخریب بخش وسیعی از زیرساخت های گردشگری استان و ابنیه تاریخی لرستان شد و در نتیجه با کاهش حضور گردشگر نیز روبرو شدیم .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان اضاه کرد: بلافاصله پس از وقوع سیل نیز برآورد خسارت در سامانه سجاد ثبت شده و منتظر تخصیص اعتبار سیل برای احیای زیثرساخت های و ابنیه آسیب دیده از سیل هستیم .

قاسمی با تاکید بر اینکه با تمام توان پیگیر مطالبات مردم در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواهیم بود بیان داشت: بلافاصله پس از ماه های محرم و سفر ، در محوطه باغ گلستان قلعه فلک الافلاک خرم آباد میزبان رویداد بزرگ جشنواره اقوام زاگرس نشین هستیم و از این فرصت برای معرفی هر چه بیشتر لرستان نهایت استفاده را خواهیم برد .

بهره مندی از منافع اقتصادی گردشگری با معرفی قابلیت ها و پتانسیل ها

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پایان ابراز امیدواری کرد: با تلاش همه مردم ، مسئولان و بخصوص رسانه ها که نقش مهمی در معرفی قابلیت ها و پتانسیل های گردشگری استان دارند بتوانیم از منافع اقتصادی گردشگری در استان بهره مند شویم .

۴۶

کد خبر 1296130

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =