افت تقاضا در ماه محرم، تخم مرغ را ارزان کرد

باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از نبی پور نوشت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۵ تا ۵ هزار و ۲۰۰ تومان بوده که با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار ۲ هزار و ۵۰۰ تومان اختلاف دارد.

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از اُفت یک هزار تومانی نرخ تخم مرغ نسبت به هفته گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۵ تا ۵ هزار و ۲۰۰ معادل شانه‌ای ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان است.

وی، افت تقاضا در ایام محرم، افزایش تولید، ممنوعیت صادرات به عراق و کاهش قدرت خرید خانوار را از جمله دلایل اصلی کاهش قیمت تخم مرغ در بازار اعلام کرد.

نبی پور نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار برای هر کیلو تخم مرغ را ۷ هزار و ۷۴۰ تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به کاهش چشمگیر مصرف و عدم تغییر در قدرت خرید مردم پیش بینی می‌شود که تا پایان سال به قیمت ستاد تنظیم بازار نرسیم که در صورت تحقق این امر تولید از بین می‌رود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار درباره آخرین وضعیت صادرات گفت: عراق به دلیل حمایت از تولید داخل مرزهای خود را بسته است و تنها روزانه ۱۰ تا ۲۰ تن تخم مرغ به افغانستان صادر می‌شود که رقم آن چشمگیر نیست.

وی تولید روزانه تخم مرغ را حداقل ۲۸۰۰ تن اعلام کرد و افزود: امسال در مجموع یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ تولید می‌شود که با احتساب مصرف داخل رقمی حدود ۲۵۰ تن مازاد بر نیاز داخل باید به بازارهای هدف صادر شود که اگر تمامی آسیای میانه از ما تخم مرغ بخرد، این رقم صادرات شدنی نیست چرا که از ابتدای سال تا کنون تنها ۱۲ هزار تن تخم مرغ صادر شده است.

نبی پور با تاکید بر خرید توافقی تخم مرغ بیان کرد: دولت به منظور حمایت از تولید داخل و دلگرمی مرغداران به جوجه ریزی باید اقدام به خرید تخم مرغ مازاد از تولیدکنندگان کنند چرا که دیگر آن‌ها توان زیان ۲ هزار و ۵۰۰ تومانی در فروش هر کیلو تخم مرغ را ندارند.

این مقام مسئول با انتقاد از نرخ بالای تخم مرغ در خرده فروشی‌ها گفت: اگرچه بارها به مسئولان تنظیم بازار اعلام کرده ایم که غرفه به منظور عرضه مستقیم تخم مرغ در اختیار تشکل‌ها بگذارند تا دلالان و واسطه‌ها نتوانند تخم مرغ را در هر شرایطی با نرخ بالا در بازار عرضه کنند، اما مسئولان امر تاکنون به این موضوع توجه نکردند.

وی درباره آخرین وضعیت نهاده‌های دامی افزود: قیمت کنونی کنجاله سویا و ذرت به نرخ مصوب دولتی خود نزدیک شده است و تولیدکنندگان مشکلی از این حیث ندارند.

نبی پور در پایان قیمت تخم مرغ در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه تا ایام تاسوعا و عاشورای حسینی تقاضایی برای خرید تخم مرغ در بازار وجود ندارد، از این رو نه تنها قیمت محصول در بازار افزایش نخواهد یافت بلکه احتمال کاهش مجدد آن دور از انتظار نیست.

226226

کد خبر 1296131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =