حملات تند احمدی نژاد به برجام: من بودم توافق را امضا نمی کردم/نفس مذاکره با ترامپ را تایید کردم/برای کاندیداتوری تابع نظر مردم هستم

احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه درباره رابطه ایران و آمریکا با بیان اینکه نظام با چگونگی مذاکره مساله دارد گفت: در آینده امکان دارد رابطه دوستی میان ایران و آمریکا برقرار شود.

به گزارش خبرآنلاین، محمود احمدی نژاد در گفتگویی که با این خبرگزاری ترکیه داشته، از توافق هسته‌ای ایران با ۵+۱ انتقاد کرده و گفته است: اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم، اما خب شرایط متفاوت است.

وی ضمن ارزیابی مسائل مهم روز و تنش در منطقه درباره دخالت انگلیسی‌ها نیز می گوید: درباره انتخابات ایران اظهار نظر می‌کنند. مگر ما آمدیم در کشور شما؟ مگر ما آمدیم در کنار خاک شما پایگاه بزنیم؟

خلاصه ای از این گفت و گو را می خوانید:

- مهلت ایران به اروپا در خصوص گام دوم کاهش تعهدات رو به پایان است و به آغاز گام سوم نزدیک می‌شویم. ارزیابی شما از تأثیر کاهش تعهدات در وصول مطالبات برجامی ایران چیست؟ آیا این کاهش تعهدات باعث خواهد شد که اروپا به تعهدات خود جامه عمل بپوشاند؟

اول باید ببینیم برجام چه بود. برجام را می‌توان یک سری تعهدات یک طرفه از سوی ایران دانست که از بین رفتنش نیز دستاورد قابل توجهی برای هیچ یک از طرفین نیست.

پایه و اساس گفتگوها در برجام نادرست بود

معتقدم پایه و اساس گفت‌وگوهایی که به برجام ختم شد، نادرست بود. در همه دنیا هم همین شرایط حاکم است؛ هرگاه پایه و اساس گفت‌وگوها درست انتخاب شود، نتیجه خوبی به دست می‌آید. گفت‌وگوها، توافق‌ها و قراردادها باید بر مبنای عدالت، احترام و شناسایی حقوق رسمی دو طرف باشد. هر قراردادی که فاقد این شرایط باشد، شاید در کوتاه مدت اجرایی شود اما قطعا در بلندمدت شکست خواهد خورد.

- در دوره‌ای شاهد همگرایی همه کشورها علیه ایران و صدور قطعنامه‌های زیادی بودیم.

معنی قطعنامه، اجماع جهانی نیست. باید ببینیم محتوای آن قطعنامه‌ها چه بود. امروز آمریکا تصمیمات خود را به همه تحمیل می‌کند. تحریم‌های آمریکا که تحریم جهانی نیست، اما چون آن‌ها بر روی بانک‌ها، مراکز امنیتی، مراکز مالی و دلار سیطره دارند، تصمیم خود را به دیگران تحمیل می‌کنند. امروز سازمان ملل ایران را تحریم نکرده، بلکه آمریکا تحریم کرده. تا زمانی که این شرایط در دنیا وجود دارد مشکلات حل نمی‌شوند. این شرایط باید تغییر کند.

اگر من بودم هرگز برجام را امضا نمی کردم

- چرا برجام در دوره شما امضا نشد؟

چون اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم، اما خب شرایط متفاوت است.

از این شرایط فعلی عبور خواهیم کرد

- به هر حال امروز توافق امضا شده و دو طرف تعهداتی را پذیرفته‌اند و در نهایت با خروج آمریکا بن بست فعلی پدید آمد. شما چه راهکاری برای خروج از این بن بست دارید؟

آیا فکر می‌کنید برای یک ملت بن بست وجود دارد؟ ندارد. آن هم ملت ایران. ملت ایران چند هزار سال قدمت دارد و همواره بوده. هر اتفاق کوچک و بزرگی در دنیا افتاده باز هم ملت ایران مانده؛ یعنی از شرایط سخت عبور کرده. در نتیجه معتقدم ملت ایران باز هم از شرایط فعلی عبور خواهد کرد اما راهش آن است که اراده مردم در بخش‌های گوناگون به خصوص در بخش اقتصادی به کار گرفته شود. ایران دارای ثروت کم نظیری است؛ هم ثروت انسانی هم ثروت مادی و طبیعی. خب اگر این پتانسیل ها فعال شود که دیگر تحریم معنا نخواهد یافت اما یک ضعفی وجود دارد. ضعف آنجاست که مسئولان مربوطه نتوانسته‌اند آن طور که باید و شاید از توانمندی‌های داخل استفاده کنند.

پیشنهاد مذاکره با ترامپ را ندادم اما ...

- شما پیشنهاد مذاکره با ترامپ را مطرح کردید. نامه هم نوشتید. هدف شما از چنین مذاکره‌ای چه بود؟

من پیشنهاد مذاکره ندادم. خبرنگار پرسید که شما مذاکره می‌کنید. گفتم بله. من نفس مذاکره را تأیید کردم. امروز هم معتقدم باید با گفت‌وگو مسائل را حل کرد. خدا انسان را خلق کرده و به آن‌ها عقل و سخن داده که مسائل خود را با گفت‌وگو حل کنند، نه با اسلحه. زبان اسلحه زبان انسانی نیست. مسأله‌ای که با اسلحه حل شود، ظاهرش حل شده. اصل مشکل هنوز باقی است.

- یعنی هیچ محدودیتی برای مذاکره نباید وجود داشته باشد؟ حتی مذاکره با آمریکا؟

نه، مذاکره هیچ اشکالی ندارد. منتهی مذاکره برای چه؟ اگر مشخص باشد که مذاکره برای چیست خب اشکالی ندارد، مذاکره هم می‌کنیم. همان طور که مذاکره هم کردیم و نتیجه اش شد برجام. خب برجام مگر موفق بوده؟ نه. اگر مذاکره برای اجرای عدالت، تقویت دوستی‌ها، احترام به یکدیگر، زمینه سازی برای امنیت جهانی و صلح جهانی باشد که خب خیلی چیز خوبی است و اشکالی هم ندارد. اما گفت‌وگو در شرایطی که یکی به دنبال له کردن دیگری باشد و بخواهیم همان جنگ نظامی را بیاوریم پشت میزها ادامه دهیم که خب فایده‌ای ندارد. به درد نمی‌خورد. حالا فکر کنیم یکی هم بر دیگری غلبه کرد. چه ارزشی دارد؟ ارزش آنجاست که ما به انسان‌ها و حقوقشان احترام بگذاریم. اگر گفت‌وگو می‌کنیم محصول گفت‌وگو دوستی و نفی سیطره و جنگ باشد. آقای ترامپ هم باید گفت‌وگو کند. ایران هم باید گفت‌وگو کند، منتهی در شرایطی که عدالت و احترام وجود داشته باشد. باید دنبال حل مسأله باشیم. اگر در مذاکره هم به دنبال حل مسأله نباشیم، فرقی با جنگ ندارد. من با جنگ در هر نوعی مخالفم؛ چه جنگ در گفت‌وگو و چه جنگ نظامی. هفت و نیم میلیارد انسان در دنیا همین را می‌خواهند. اگر در دنیا امروز همین موضوع را به رفراندوم بگذاریم که آیا شما صلح و دوستی را می‌خواهید یا سیطره و غلبه و غارت را مردم به شما می‌گویند چه چیز را می‌خواهند.

- سالهاست در ایران از آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و مستبد نام برده می شود. اگر نظام به این نتیجه برسد که با آمریکا مذاکره صلح آمیز داشته باشد، افکار عمومی را چطور می شود قانع کرد؟

مردم آمریکا که همین صلح را می خواهند. می ماند سیاستمداران. مشکل ما با آمریکا سیاستگذاران است. رفتار آنها اگر قطع شود و دنبال سیطره نباشد خیلی هم خوب است دوست باشیم باهم.

نظام با چگونگی مذاکره با آمریکا مساله دارد

- شما در دوران ریاست جمهوری هم به مذاکره با آمریکا معتقد بودید؟

من بارها اعلام کردم.

- چرا مذاکره با آمریکا در ایران تابو است؟

نظام با چگونگی مذاکره مساله دارد. تحت شرایطی طبیعی است وقتی کسی بگوید مذاکره، موضوع و شرایط را من تعیین می کنم، نتیجه را هم مشخص کردم بیا امضا کن برو، اینکه مذاکره نمی شود.

انتقاد از طرح فرانسه برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا

- فرانسه با ارائه طرح فریز در برابر فریز به دنبال کاهش تنش‌هاست. چرا ایران این طرح را نمی‌پذیرد؟

چه چیزی را فریز کنیم. همه چیز را از دست داده‌اند و از آن طرف چیزی نگرفته‌اند. این طرح‌ها مثل طرح‌های آتش بس در زمان جنگ است. متجاوزی به خاک یک کشور حمله می‌کند، تا کشور مورد تهاجم می‌خواهد پاسخ دهد می‌گویند آتش بس. در زمان جنگ تحمیلی هم همین اتفاق افتاد. زمانی که صدام هنوز بخش هایی از خاک ایران را در اشغال داشت، غربی‌ها می‌گفتند آتش بس. این که نشد صلح. زرنگی در دنیا خوب نیست، رعایت عدالت خوب است. شما انرژی هسته ای دارید ما هم می‌خواهیم داشته باشیم. چه اشکالی دارد؟ این روش همیشگی غربی‌هاست. تحریم می‌کنند و بعد برای برداشتن تحریم‌ها امتیاز می‌گیرند. اگر به دنبال صلح جهانی هستند، راه آن به رسمیت شناختن حقوق ملت‌هاست. تفکر سلطه تفکر شیطانی است؛ از سوی هر که هم باشد تفاوتی ندارد، حتی یک شخصیت مذهبی.

چرا امکان رابطه دوستی بین ایران و آمریکا وجود ندارد؟

- یعنی امکان دارد رابطه دوستی بین ایران و آمریکا به وجود آید؟

چرا امکان ندارد؟ اصل بر این است همه دوست باشند. زمانی که کسی بخواهد بر دیگران مسلط باشند دشمنی ایجاد می شود. آمریکا هم از این دشمنی آسیب می بیند. امیدوارم مقامات ایران و آمریکا، هر کس که دست اندرکار است روی این موضوع کار کنند و همه در مدیریت جهان نقش داشته باشند همه در رفاه باشند.

- شما موافق حضور ایران در سوریه بودید؟

حضور یعنی چه؟ من یک اصلی را می دانم و آن، این است که هر ملتی خود باید سرنوشتش را تعیین کند. چرا برای اینکه به ضرر همه است. فرصت می دهد دیگران از دور دخالت کند. دولتمردان آمریکایی سود می برند از وضع منطقه. عراق، سوریه، یمن و افغانستان خراب شد. من فکر می کنم آنها به دنبال جنگ جدیدی در منطقه هستند تا امارات، قطر، بحرین، عربستان و ایران خراب شود. چرا که هر خرابی به بار بیاید باید پول بدهند به آمریکا تا بیاید درست کند. اسلحه می فروشند برای خراب کردن و بعد پول می گیرند برای درست کردن. من می گویم ما باید متوجه این مساله باشیم. همه بنشینیم دور هم، البته ایران و عربستان در منطقه باید پیش قدم باشند. اگر یکی پیش قدم شد آن یکی نگوید من بردم. باید در خدمت و به فکر مردم بود. به فکر دوستی های دراز مدت باشیم و بعد این دوستی را به نفع جهان قرار دهیم نه در جهت دشمنی با جهان. ما برای مردم آمریکا هم صلح و رفاه می خواهیم.

- اخیرا در خلیج فارس شاهد تنش‌های بسیاری بودیم. شما سال ۲۰۱۸ اظهاراتی داشتید مبنی بر دخالت انگلیسی‌ها در سیاست داخلی ایران، با توجه به توقیف نفتکش ایرانی و بالعکس از سوی دو کشور، در حال حاضر در این رابطه چه نظری دارید؟

این بحث تاریخی است و باید جداگانه حل شود. من وارد این مساله روز و توقیف کشتی‌ها وارد نمی شوم. نباید در مساله داخلی دخالت کنند. اجازه دهند ملتها خودشان تصمیم بگیرند. هر کس خودش را تحمیل کند، اشتباه است.

چرا انگلیس درباره انتخابات ایران اظهارنظر می کند

یعنی شما معتقدید در این دوره هم در مسائل داخلی ایران دخالت می‌کنند؟

اظهار نظر مستقیم می کنند. وقتی می گویند فشار می آوریم، یعنی چه؟ درباره انتخابات اظهار نظر می کنند. بدترین کار ممکن است. مگر ما آمدیم در کشور شما؟ مگر ما آمدیم در کنار خاک شما پایگاه زدیم؟

 مساله خلیج فارس حائز اهمیت بسیاری است. این تنش‌ها بر اساس یک سناریو است یا واقعا یک اتفاق است؟

اقتصاد کارخانه‌های اسلحه سازی از جنگ می چرخد. ما نباید در این دام بیفتیم.

آقای ترامپ تاجر است و باید حساب کتاب کند. منافع آمریکا را دراز مدت ببیند. منافع را مادی نبیند، انسانی ببیند. ایران هم همینطور، باید بنشینیم و قضیه را جمع کنیم و کار سختی نیست. به نظرم جنگ ایجاد کردن سخت از صلح ایجاد کردن است.

- آیا برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارید؟

نه، ما از نظرات مردم تبعیت می کنیم.

۲۷۲۱۶

کد خبر 1296224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 33
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • GB ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  ۸ سال بودی چه تاجی سر مردم زدی ، که دوباره میخواهی بیایی. لطف کن اول معلوم کن اون همه پول نفت ها کجا رفت؟ دکل نفت کجا رفت؟ راستی قرار بود پول نفت سر سفرها بیاری چی شد!؟ الان دوباره میخواهی چه بلای سر سفره مردم بیاری. هر چند بعضی از مردم فراموشکار هستند خیلی هم فراموشکار هستند
 • یوسف IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  توی این وضعیت فقط نظرات شما رو کم داشتیم
 • لل IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  شما خائنید به کشور
 • عباس IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 3
  سلام،برجام ایران را ازمحاصره دشمنان قسم خورده نجات داد ودست وپای امریکا را در برنامه های ضد ایران بست وامریکا را در محاصره و درمنگنه قرار داد.برجام موجب شد که بین دوستان امریکا اختلاف ایجاد کرد ودست دوستانمان را باز کرد.برجام نعمتی الهی برای ملت ایران ومسلمانان بودبشرطی که درک شود واین درک نیاز به اطلاعات بسیار زیاد سیاسی،اقتصادی،نظامی و...دارد.متاسفانه برخی افراد نظرات منفی درخصوص برجام می دهند که نظراتشان ناشی ازعدم یا کمی دانش آنها در عرصه سیاست جهانی وامور بین الملل است واز آنها گله ای نیست.
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 0
  کدوم ادم عاقلی خسارت محض رو امضا میکنه
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 2
  سلام شما بودی جناب احمدی نژاد 8 سال هم بودی چرا میفرمایید من اگه بودم !!!؟؟؟
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  ایران را نابود کرد
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  آقاي احمدي نژاد! اگر برجام به قول شما فقط يك معاهده يك طرفه بر عليه ايران بود، چرا ترامپ، نتانياهو، بولتون و ... اونو فاجعه بارترين و يكجانبه ترين توافق عليه منافع آمريكا دونستن و بلافاصله ازش خارج شدن؟ برادر! دو دو تا مييشه چهارتا! توي محله شما چيز ديگه اي ميشه؟
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  درود بر شما
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 0
  خدا انسان را خلق کرده و به آن‌ها عقل و سخن داده که مسائل خود را با گفت‌وگو حل کنند، نه با اسلحه. زبان اسلحه زبان انسانی نیست. مسأله‌ای که با اسلحه حل شود، ظاهرش حل شده. اصل مشکل هنوز باقی است.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  بسم الله الرحمان الرحیم. شروع کرد!
 • جعفر US ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  2 1
  درود بر دکتر احمدی نژاد
 • حسین IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  بی زحمت دست از سر ایران بردار
 • حمید IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  آره بابا برجام چیه ؟؟؟ شما کارهای مهمتری دارید !!! شما به جای برجام امضا کردن تولد مایکل جکسون رو تبریک می گید یا قهرمانی تیم تورنتو رپتورز تو لیگ ان بی ای !!! اینا خیلی از برنامه هسته ای و داستانی که تو دوره ریاست جمهوری شما درست شد و هفت قطعنامه بر علیه ایران تو سازمان ملل صادر شد مهمتره !!! برجام چیه بابا؟؟؟
 • ناشناس IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  محمود دیگه شیطونی بسه
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 2
  این بازی دیگه خیلی تكراری و نخ نما شده. همش دغل بازی همش دروغ خدایا كجایی دقیقا كجایی
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  دمت گرم دکتر
 • محمد IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  عجیبی تو ها عجیب
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  خودشیفته
 • کارگر IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  من که خیری از برجام در زندگی ام ندیدم همون یارانه و مسکن مهر از دستاورد های خوب دولت احمدی نژاد بود بیشتر به فکر انسان های فقیر بود و هرکس در شرایط من باشه میفهمه که درست میگم
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  آفرین مموتی!! انصافا خیلی روشنفکر هستید!! نمیدونم چرا اون موقع که در راس بودید نبودید!!!
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  از نظر ایشون فقط جلیلی درست مذاکره می کرد چون در مقوله های مورد علاقه ایشان و غیر قابل فهم برای دیپلمات های مقابل بود و به امضای هیچ قراردادی ختم نمی شد. به این می گن دیپلماسی. شما دیپلماسی بلد نیستی. باید برای رهبران سیاسی جهان و مخصوصا خانم اشتون کلاس آموزش عقیدتی بذاری نه اینکه دنبال منافع ملت خودت باشی. هیچکس این احمدی نژاد موفق که چند قطعنامه شورای امنیت دستاورد دولتش بود را نشناخت. بابا تو دیگه کی هستی محمود جکسون.
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  معلوم است که امضا نمی کردی چون تو فقط دنبال تهیه آلبوم کاغذ پاره های قطعنامه های شورای امنیت بودی .تمام مصائب فعلی از دوره شما شروع شد.
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  این سوال قشنگ تر بود که اگر برجام نبود چی میشد ؟ لطفا این سوالو بپرسید !
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  واقعا همیشه برای من این سطح از رو و اعتماد به نفس ایشون جالبه
 • احمد IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  زمانی که احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید، بودند بچه های ششم دبستانی که از هر نظر از او دانش و لیاقت بالاتری داشتند طی دوره ریاست جمهوری آموزش هایی دید و صفاتش رو تقویت و تکمیل کرد و حالا سیاست ورزی رو هم با اون ها ترکیب کرده و کمی هم زبان انگیسی بیشتر از کلمه yes یاد گرفته. نامبرده بسیار خوش شانسه که تونسته نفت بشکه ای 140 دلار بفروشه، اونم روزی دو و نیم میلیون بشکه و هر چقدر هم که در زمان خودش و پس از اون حیف و میل کرد و ثروت ملی نسل های آینده رو به باد داد، باز هم مردمی هستند که نصیب برده اند و خیال میکنند که اوضاع بهتر جیبشون در زمان او از قبیل تراول های پنجاهی رو از بابت مدیریت شایسته او دریافت کرده اند!
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  سخنانش روشن، به روز، مبتنی بر خرد. دمشون گرم
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  تیم شما به اندازه کافی گند زد برجام ماله کشی روی کارهای شمابود که حالا به این وضع افتادیم
 • IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  قطعا همین طور است که احمدی نژاد میگوید!یعنی اگر برجام موفق یا ناموفق باشد و هر گونه مسئله ای بعدا ایجاد شود، از محل آن آب گل آلود، شناوری و ماهی خود را گرفتن، فرصتی است که از آن باید بهره مند شد!!
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 0
  باشه
 • محمد قاسمی RO ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  احمدی نژاد درست میگه و مدیریت تحریم ها زمان او به مراتب قوی تر و بهتر از دولت فعلی بود اینکه او هم حزب شما نبوده دلیل نمیشه حقیقت رو کتمان کنید برجام مایه خجالت تاریخ ماست
 • مهدی IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 0
  محمودجان ۴سال عالی بسیجی وار زحمت کشیدی حیف که هم خودتو خراب کردی و هم گند زدی به سوابق قبلیت
 • بابل / علی منش IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  1 1
  درود بر احمدی نژاد