اعتراف جالب صدام درباره تاریخ دقیق تجاور به ایران/ اولین جایی که عراق اشغال کرد، کجاست؟

جوان آنلاین نوشت:‌ صدام بعد از سقوط و دستگیری توسط نیروهای امریکایی، در یکی از بازجویی‌هایش گفته بود جنگ تحمیلی علیه ایران را از اواسط شهریور ۱۳۵۹ آغاز کرده است، اما نمی‌داند چرا ایرانی‌ها اصرار دارند اواخر این ماه جنگ آغاز شده است!

 دیکتاتور معدوم عراق اگر یک حرف درست در زندگی‌اش زده باشد، همین نکته بود چراکه بعثی‌ها در ۱۶ شهریور ۱۳۵۹ به منطقه خانلیلی در جنوب قصرشیرین حمله کردند و پاسگاه خانلیلی را به تصرف خود درآوردند. کمی بعد عین‌الکش و بلندی‌های میمک را گرفتند و تا زمان شروع رسمی جنگ در ۳۱ شهریور این مناطق را همچنان در اشغال نگه داشتند.

چند سال پیش مقام معظم رهبری نیز سخنان مهمی را در خصوص نحوه آغاز جنگ بیان کردند. بخشی از سخنان ایشان به این مضمون بود: «روز ۳۱ شهریور ۵۹ جنگ در واقع آغاز نشد- آن روز تهران بمباران شد- جنگ از پیش شروع شده بود. اگر مسئولانی که آن روز در رأس کار بودند- همان کسانی که بعد هم نشان دادند لیاقت اداره کشور را ندارند- می‌فهمیدند، تشخیص می‌دادند و آمادگی خود را بالا می‌بردند، نه خرمشهر آن جور می‌شد، نه قصرشیرین آن جور می‌شد، نه برخی از مناطق دیگر مرزی.»


اشاره مقام معظم رهبری به تجاوز مکرر ارتش بعث به مناطق مرزی کشورمان بود که تقریباً از بدو پیروزی انقلاب شروع شد و هر چه به آخرین ماه‌های تابستان سال ۵۹ منتهی می‌شد، بر دامنه آن افزوده می‌شد. بسیاری از مناطق مرزی کشورمان از کرمانشاه تا جنوبی‌ترین نقطه خوزستان، پیش از آغاز رسمی جنگ، شهید داده بودند. خون‌ها ریخته و از اواسط شهریور نیز چند منطقه اشغال شده بود، با این وجود مقاومت عجیبی بر روی اعلام شروع جنگ، از سوی برخی از مسئولان دیده می‌شد.

بازخوانی روزشمار دفاع مقدس در شهریور ۱۳۵۹ حقایق بیشتری را پیش روی ما قرار می‌دهد. اگر تنها حدفاصل ۱۶ شهریور تا ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ را مدنظر قرار دهیم، مشاهده می‌کنیم که در همین زمان ۱۵ روزه، از دید عراق جنگ به شکل رسمی و عملی در حال انجام بود. ارتش بعث با قدرت به مرزهای کشورمان حمله می‌کرد و دولت عراق سطح هشدار امنیتی در داخل کشورش را به بالاترین میزان افزایش داده بود.
۱۶ شهریور رژیم بعث علاوه بر اشغال خانلیلی و حمله هوایی و زمینی به پاسگاه‌‏های ایلام، قصرشیرین، خرمشهر، خسروآباد، نفت‌شهر و سومار، یادداشتی را به کاردار ایران در بغداد تحویل داد که از ایران می‌خواست سرزمین‌های اشغالی را عراق را پس بدهد. یکی از به اصطلاح سرزمین‌های اشغالی، عین‌الکش بود که عراقی‌ها در همان روز تحویل یادداشت به کاردار ایران، با تصرف خانلیلی اولین قدم برای اشغال آن را برداشته بودند.

روز ۱۷ شهریور ۵۹ نیز دولت عراق از مردم کشورش خواست پناهگاه احداث کنند. این یک دستور لازم‌الاجرا بود. ساخت پناهگاه برای شعله‌ور شدن جنگی صورت می‌گرفت که از نظر بعثی‌ها در حال انجام بود. همان روز (۱۷ شهریور) آن‌ها به عین‌الکش هم حمله کردند و پاسگاه این منطقه را به تصرف درآوردند.
عین‌الکش یا به قول عراقی‌ها عین‌القوس، منطقه‌ای مرزی در کرمانشاه بود که عراق ادعا می‌کرد ارتش شاهنشاهی آن را به تصرف درآورده است. صدام در سخنرانی معروفش در روز ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ از عین‌القوس نیز نام برد و آن را به عنوان یکی از اسناد تجاوزگری ایران اعلام کرد. در بخش‌های پایانی همین سخنرانی قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را پاره کرد تا مقابل دوربین‌ها فریاد بزند جنگ را آغاز کرده است. اما باز در داخل کشورمان واکنش لازم به رجزخوانی گستاخانه صدام اعمال نشد.

پنج روز بعد، ۱۰ فرودگاه و پایگاه هوایی کشورمان مورد حمله چندین فروند جنگنده عراقی قرار گرفت. وقتی فرودگاه مهرآباد تهران بمباران شد، دیگر بهانه‌ای برای چشم بستن به جنگی که از قبل شروع شده بود، برای برخی مسئولان بی‌کفایت وقت باقی نماند. باید کاری انجام می‌شد، اما پیش از آنکه اقدام عاجلی صورت بگیرد، تانک‌های عراقی در پنجم مهر ۱۳۵۹ در ۱۲ کیلومتری اهواز موضع گرفته بودند.
2323
کد خبر 1296259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  11 0
  ارتش زخم خورده از داخل و از خارج وظیفشو درست انجام داده و حتی قبل تر از این تاریخ ها هم اداره اطلاعات ارتش(رکن دوم ارتش) با توجه به برآوردهای اطلاعاتیش وقوع حمله صدام رو پیش بینی کرده بود یعنی نظامیون وظیفه خودشون رو انجام دادن بلکه این مسئولین سیاسی بودن که دچار انفعال شده بودن. خبرانلاین اگر می خواهی شفاف سازی کنید برید سراغ سیاسیون اون زمان
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  10 1
  این اعترافات برای شما جالبه ؟
  • IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
   7 0
   مایلی کهن زمان شروع جنگ فقط 26 سالش بود !
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  11 1
  ما یک فرهنگی داریم و اونم اینه که برای توجیه تنبلی های خودمان می گیم ایشالا گربه س. بنظرتون نمیاد عقل توجیهی ما خیلی قوی کار می کنه؟ ما همواره توجیهات عجیب و غریبی برای اشتباه خود می سازیم و جای اینکه بگیم ببخشید اشتباه کردیم و اصلاح می کنیم شروع می کنیم به ارائه توجیهاتی که صد تا فیلسوف و سیاستمدار هم دور هم جمع بشن نمی تونن اون توجیهات رو بسازن. به گمانم فشار تاریخ ما رو اینطور کرده. همواره در حالت دفاعی هستیم
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  22 0
  تا بوده همین بوده مسایل و مشکلات تا به تهران نرسه کسی اقدامی نمی کنه
 • رضا IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  10 0
  ناگفته های جنگ زیاد هستن. ما فقط بر حسب عادت و نوشته های روی تقویم وقایع جنگ رو بیان میکنیم
 • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 4
  عراقیها تجاوز نکردن خون نریختن عراقیها برادر ما هستن اونها بعثی بودن ...شما موفق شدید اینو خوب در فکر مردم داغدیده جا بندازید
 • حشمتی IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  0 0
  خیلی خیلی احتمال حمله عراق را مسوولان دست کم گرفته بودن
 • علیمرد IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳
  7 3
  به آقای هاشمی اطلاع دادن مهرانو عراقیا گرفتن جواب دادن کرمانشاه را هم بگیرن اشکال نداره فقط تهران امن باشه.