۰ نفر
۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۰
درخواست های جانسون پایانی ندارد!

ایرنا نوشت: «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه خواستار برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام در این کشور در روز ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) شد.

به گزارش شبکه خبری «ای بی سی»، جانسون این تصمیم را پس از آن اتخاذ کرد که نمایندگان پارلمان انگلیس درصدد جلوگیری از اجرای برگزیت بدون توافق برآمدند و شکستی تحقیرآمیز را به وی در پارلمان تحمیل کردند.

ائتلافی از نمایندگان مخالف در پارلمان با حمایت ۲۱ تن از شورشیان حزب محافظه کار،  روز سه شنبه دولت را با طرحی شکست دادند که امکان تصویب قانونی برای تمدید سه ماهه تاریخ خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را فراهم می کند.

جانسون در عین حال وعده داد هرگز تاریخ برگزیت را به بعد از ۳۱ اکتبر (۹ آبان) موکول نمی کند.  

جانسون به حمایت دو سوم از نمایندگان پارلمان برای انتخابات سراسری نیاز دارد و به نظر می رسد تلاش وی موفقیتی در بر نداشته باشد، زیرا احزاب مخالف در مطالبات خود برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق، اتفاق نظر دارند.

حزب «کارگر» که حزب اصلی مخالف دولت انگلیس است، اعلام کرده است که با برگزاری انتخابات تا زمانی که قانون جلوگیری از برگزیت بدون توافق به اجرا درآید، ‌ مخالفت می کند.

«کر استارمر» (Keir Starmer) سخنگوی این حزب در امر برگزیت گفت که جانسون حسن اعتماد مجلس عوام را با تصمیم اخیرش برای تعلیق پارلمان نقض کرده است. ۹۱۰۹  

هرچند جانسون تاکید دارد که مذاکرات با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت است، ‌ این اتحادیه می گوید انگلیس پیشنهادهای جدیدی را ارائه نداده است.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر نیز جانسون را متهم کرده است که وقت را هدر می دهد تا زمانی که برگزیت بدون توافق، اجتناب ناپذیر شود.

روز سه شنبه، حزب محافظه کار انگلیس تحت رهبری بوریس جانسون اکثریت پارلمانی را از دست داد. دولت جانسون  با پشت کردن یک نماینده محافظه کار انگلیسی به دولت و روی آوردنش به گروه مخالف، از اکثریت افتاد.

از سویی جایگاه این رهبر مستاصل انگلیس (جانسون) روز چهارشنبه زمانی که دادگاهی در اسکاتلند از مداخله در تصمیم وی برای تعلیق پارلمان خودداری کرد، تقویت شد.

قاضی این دادگاه اسکاتلندی با صدور حکمی اعلام کرد که تصمیم گیری در مورد این مساله به نمایندگان مربوط است، نه به محافل قضایی.

پارلمان انگلیس تلاش می کند از طرح برگزیتی نخست وزیر سرپیچی کند و قانونگذاران در پی راهی برای برون رفت از بن بست موجود هستند. ۹۱۰۹

قرار است مجلس عوام انگلیس در برابر جانسون به خاطر پافشاری اش بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تا روز ۳۱ اکتبر (۹ آبان) بایستد.

قانونگذاران گروه مخالف که از حمایت برخی در حزب محافظه کار جانسون برخوردارند، ‌ قصد تصویب قانونی را دارند که خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را ممنوع می کند.

310311

کد خبر 1296532

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =