مصوبه مجلس عوام انگلیس: برگزیت بدون توافق ممنوع!

ایرنا نوشت: نمایندگان مجلس عوام انگلیس چهارشنبه شب با رای قاطع به ممنوعیت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شکست بزرگی را برای بوریس جانسون نخست وزیر این کشور رقم زدند.

نمایندگان مجلس عوام انگلیس چهارشنبه شب با ۳۲۷ رای مقابل ۲۹۹ رای به طرحی برای ممنوع کردن خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند. این طرح برای تصمیم نهایی روانه مجلس اعیان شد.

در صورت تصویب کامل این لایحه، نخست وزیر بریتانیا مجبور می‌شود در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا درخواست تمدید سه ماهه مهلت خروج از اتحادیه اروپا را به مقام‌های بروکسل ارائه کند.

جانسون پس از این رای گیری خواستار  برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی در 15 اکتبر شد.

ائتلافی از نمایندگان مخالف در پارلمان با حمایت ۲۱ تن از شورشیان حزب محافظه کار،  روز سه شنبه دولت را با طرحی شکست دادند که امکان تصویب این طرح را برای امشب فراهم کرد.

جانسون وعده داده بود هرگز تاریخ برگزیت را به بعد از ۳۱ اکتبر ( نهم آبان)  موکول نمی‌کند.  

جانسون به حمایت دو سوم از نمایندگان پارلمان برای انتخابات سراسری نیاز دارد و به نظر می‌رسد تلاش وی موفقیتی در بر نداشته باشد، زیرا احزاب مخالف در مطالبات خود برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق، اتفاق نظر دارند.

حزب «کارگر» که حزب اصلی مخالف دولت انگلیس است، اعلام کرده است که با برگزاری انتخابات پیش از موعد تا زمانی که قانون جلوگیری از برگزیت بدون توافق به اجرا درآید، ‌ مخالفت می‌کند.

«کر استارمر» (Keir Starmer) سخنگوی این حزب در امر برگزیت گفت که جانسون حسن اعتماد مجلس عوام را با تصمیم اخیرش برای تعلیق پارلمان نقض کرده است.

هرچند جانسون تاکید دارد که مذاکرات با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت است، این اتحادیه می‌گوید انگلیس پیشنهادهای جدیدی ارائه نداده است.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر نیز جانسون را متهم کرده که وقت را هدر می‌دهد تا زمانی که برگزیت بدون توافق اجتناب‌ناپذیر شود.

روز سه شنبه، حزب محافظه کار انگلیس تحت رهبری جانسون با پشت کردن یک نماینده محافظه کار انگلیسی به دولت و روی آوردنش به گروه مخالف اکثریت پارلمانی را از دست داد.

از سویی جایگاه  جانسون رهبر مستاصل حزب محافظه کار انگلیس روز چهارشنبه زمانی که دادگاهی در اسکاتلند از مداخله در تصمیم وی برای تعلیق پارلمان خودداری کرد، تقویت شد.

قاضی این دادگاه اسکاتلندی با صدور حکمی اعلام کرد که تصمیم‌گیری در مورد این مساله به نمایندگان مربوط است، نه به محافل قضایی.

پارلمان انگلیس تلاش می‌کند از طرح برگزیتی نخست‌وزیر سرپیچی کند و قانونگذاران در پی راهی برای برون رفت از بن بست موجود هستند.

۶۴۲۳۱
کد خبر 1296598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =