۴ نفر
۱۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
یک گله از حیوانی کمیاب در همدان دیده شد

باشگاه خبرنگاران نوشت: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان از مشاهده ۴ قلاده گونه کمیاب سیاه گوش به همراه توله هایشان در منطقه حفاظت شده آلموبلاغ شهرستان اسدآباد خبر داد.

مهدی صفی خانی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در حین گشت و کنترل منطقه حفاظت شده آلموبلاغ چهار قلاده سیاه گوش شامل یک قلاده سیاه گوش ماده، یک قلاده سیاهگوش نر در حال شکار کبک و دو توله در حال حرکت مشاهده کردند.

او با اشاره به این اینکه این دسته از پستانداران نقش بسیار مهمی در برقراری تعادل جمعیت سایر گونه‌های جانوری دارند اضافه کرد: وجود پستانداران گوشتخوار، بویژه گربه سانان به دلیل قرار گرفتن در رأس هرم غذایی در یک منطقه، نشان دهندۀ سلامتی یک زیستگاه بوده و از این رو از رده‌های مهم جانوری به حساب می‌آیند.

صفی خانی با بیان اینکه سیاهگوش، یکی از هشت گربه سان وحشی ایران و بسیار نادر و کمیاب است ادامه داد: پیش از این، در سال‌های ۹۵ و قبل از آن، گونه سیاهگوش در استان همدان در منطقه شکار ممنوع کرفس رزن و منطقه آلموبلاغ دیده شده بود.

او بیان کرد: این در حالی است که تعداد دام‌های عشایر مستقر در منطقه آلموبلاغ حدود ۷ هزار راس است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان سه برابر افزایش یافته است و حدود یکصد و پنجاه نفر چوپان هر روز در منطقه حضور داشته و با این وجود شاهد رشد گونه‌های نادر جانوری و گیاهی در منطقه و کاهش شدید تعارضات از جمله آتش سوزی پوشش گیاهی در منطقه هستیم که در نتیجه تعامل عشایر مستقر در منطقه و جامعه محلی با محیط بانان منطقه است.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان افزود: زاداوری گونه‌های جانوری شکارچی با وجود افزایش وحوش، افزایش یافته است و مردم ساکن روستاهای اطراف نیز تعامل خوبی برای حفاظت از حیات گیاهی و جانوری منطقه دارند.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1296651

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =