ذوب مس، نفلین سینیت و خودرو مهم ترین پروژه‎های صنعتی آذربایجان شرقی/تبدیل تبریز به قطب سوم خودرو

فارس نوشت: استاندار آذربایجان‎ شرقی ذوب مس، نفلین سینیت و خودرو را مهم ترین پروژه‎های صنعتی استان خواند و گفت: همانطور که قول دادیم این پروژه‎ها را به سامان می‎رسانیم.

محمدرضا پورمحمدی صبح امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر صمت تشکیل یافت اظهار کرد: علاقه و تعصب دکتر رحمانی نسبت به استان کاملا مشخص بوده و از اینکه ایشان وزیر معین اقتصاد مقاومتی در استان‎های آذربایجان شرقی و البرز انتخاب شده‎اند بسیار خرسندیم.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بتوانیم صنایع پایه و مادر را تقویت کنیم نه اینکه بخواهیم مشابه این صنایع موجود را مجددا احداث کنیم.

پورمحمدی در ادامه صحبت‏های خود یادآور شد: نیمه شرقی و غربی استان دو چهره کاملا متفاوت دارد؛ نیمه غربی نسبتا برخوردار، صنعتی و پیشرفته بوده اما نیمه شرقی محروم، کم آب، دارای کشاورزی دیم و کم برخوردار است.

استاندار آذربایجان‎شرقی اذعان داشت: در نیمه شرقی معادن و امکانات بالقوه خوبی وجود دارد که باید تلاش کنیم این معادن به بهره برداری برسند و مسیر توسعه این نیمه نیز باز شود.

استاندار آذربایجان‎ شرقی ذوب مس، نفلین سینیت و خودرو را مهم ترین پروژه‎های صنعتی استان خواند و گفت: همانطور که قول دادیم این پروژه‎ها را به سامان می‎رسانیم.

وی ادامه داد: سر عهد خود ایستاده ایم که اگر چنین نبود 90 کانتینر از 140 کانتیتر کارخانه ذوب که جای دیگر رفته بود، بر نمی گشت؛ البته برای تحقق این عهد روی مساعدت‎های وزیر صمت حساب ویژه‎ای باز کرده ایم و اگر بخش عمده ای از حساب های مس به استان برگشته مدیون همین مساعدت‎ها هستیم. 

پورمحمدی تاکید کرد: ذوب مس یعنی نفت آذربایجان و شاید قویرتر؛ ولی در حال حاضر به خاطر خام فروشی متضرر هستیم باید تلاش کنیم فراورده‎های مس فرآوری و تبدیل به ارزش افزوده و ثروت برای استان شود.

استاندار آذربایجان‎شرقی اذعان داشت: ارتقا توان خودرو سازی اولویت ما است؛ قرارداد سه جانبه قطب سوم خودرو نیز با حضور وزیر و رئیس مجلس امضا شده و در آینده نزدیک هدف تبدیل تبریز به قطب سوم خودرو نیز محقق خواهد شد.

وی در ادامه به تشریح برنامه های اولویت دار استان در بخش صنعت، معدن و کشاورزی پرداخت و افزود: در حوزه های مختلف برنامه های مختلفی داریم و کارهای خوبی انجام می گیرد که نیازمند مساعدت های وزارت صمت است.

۴۶

کد خبر 1298800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =