۰ نفر
۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۴
گام تازه سنا برای استیضاح ترامپ

ایرنا نوشت: کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که شامل دستورالعمل‌های لازم برای انجام تحقیقات در زمینه استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور است.

به گزارش تارنمای هیل، این قطعنامه پس از ۲ ساعت بحث و با ۲۴ رای موافق در مقابل ۱۷ رای مخالف به تصویب رسید.


این قطعنامه به منزله آغاز رسمی روند استیضاح ترامپ نیست اما نخستین باری است که کمیته قضایی مجلس نمایندگان مصوبه‌ای ارائه می‌دهد که زمینه را برای آغاز تحقیقات گسترده در مورد تخلفات ترامپ و حرکت به سمت استیضاح وی فراهم می‌کند.


به نوشته تارنمای «ان.بی.سی نیوز»، این قطعنامه به «جرالد نادلر» رئیس دموکرات کمیته قضایی نمایندگان آمریکا اجازه می‌دهد تا جلسات استماعی در راستای استیضاح ترامپ برگزار کند.
همچنین وکلای این کمیته اجازه خواهند داشت تا در جلسات استماع فرصت بیشتری برای شاهدان درخواست کنند. علاوه بر این، وکلای رئیس جمهوری نیز می‌توانند به صورت مکتوب به سوالات کمیته قضایی پاسخ دهند.


نادلر دموکرات ایالت نیویورک هفته جاری گفت: کمیته قضایی در حال انجام تحقیقاتی است که به ما امکان می‌دهد تا مشخص شود آیا می‌توان روند استیضاح ترامپ را آغاز کرد یا نه.


نادلر نخستین بار در ماه اوت گذشته اعلام  کرد که کمیته تحت نظارت وی روند استیضاح رئیس جمهوری را به راه انداخته است که اعلام این مطلب موجی از سردرگمی را به این دلیل که رای‌گیری رسمی در این رابطه از سوی این کمیته  صورت نگرفته بود، به وجود آورد.


اولین جلسه‌ای که کمیته قضایی در این راستا برنامه‌ریزی کرده، قرار است ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) برگزار شود. «کوری لواندوفسکی» مدیر اسبق ستاد انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۱۶ اولین نفری است که به عنوان شاهد به جلسه استماع فراخوانده می‌شود.


نشریه آمریکایی واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد: دموکرات‌های کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارند تحقیقاتی را درباره دخالت احتمالی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پرداخت حق‌السکوت به دو زن که با آنها رابطه نامشروع داشته، آغاز کنند.


موضوع تحقیقات درباره پرداخت حق‌السکوت به این دو زن فصل تازه‌ای را در تلاش‌های چند ماه گذشته مجلس نمایندگان آمریکا برای دستیابی به ادله ‌ای قوی در زمینه طرح استیضاح علیه رئیس جمهوری آمریکا خواهد گشود.


رهبران حزب دموکرات از جمله «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان پیشتر گفته بودند که استیضاح رئیس جمهوری در میان طیف گسترده‌ای از آمریکایی‌ها محبوبیت نداشته و همچنین  شانسی برای تصویب آن در مجلس سنا که اکثریت آن با جمهوریخواهان است، ندارد.


بیش از ۱۳۰ نفر از دموکرات ها خواستار آغاز طرح رسمی استیضاح هستند اما پلوسی درباره تلاش برای برکناری ترامپ هشدار داده و گفته که این امر بویژه بدون حمایت عمومی تفرقه برانگیز خواهد بود و تهدیدی سیاسی محسوب می‌شود.


تاکنون ترامپ و دولت او در جلوگیری از بسیاری از تحقیقاتی که به منظور نظارت بر عملکرد او صورت گرفته، موفق بوده و از ارائه اطلاعات خودداری کرده و پاسخی به احضاریه‌ها در دادگاه نداده است.

310311

کد خبر 1298909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =