۸ نفر
۲۵ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷

محسن چاوشی برنده این قمار است

سیدعبدالجواد موسوی
محسن چاوشی برنده این قمار است

هنوز باورم نمی‌شود دوستان شاعر من گیر داده باشند به نام آلبوم محسن چاوشی و از آن بدتر گیر داده باشند به کلمه‌ای از شعر حضرت مولانا و بعد در توجیه گفته باشند ما اصلا به معنای آن غزل کاری نداریم بلکه آن واژه جزو واژه های ممنوعه به شمار می‌آید.

البته در این سال ها چیزهایی دیده و شنیده ایم که این حرف ها پیشش خیلی هم معقول و منطقی به نظر می رسد منتهی از دوستانی که خودشان دستی در شعر و شاعری دارند و قضای روزگار و شاید هم دغدغه معاش آن ها را به کار ممیزی در وزارتخانه ای کشانده، انتظار است اگر یار شاطر اهل فرهنگ و هنر نمی توانند شد دست کم بار خاطر آن ها نشوند.

اصلا کلمات ممنوعه یعنی چه؟ مگر در دهه چهل و پنجاه به سر می بریم که ساواک گل سرخ و جنگل و شب را جزو خطوط قرمز دستگاه همایونی اعلام می کرد و شاعران و ترانه سرایان مجبور می شدند برای آن که منظورشان را به گوش اهل اشارت برسانند هزار ترفند و حیله محیرالعقول به کار بندند؟ دیگر آن که اگر قرار باشد صرف به کار گیری یک لفظ مشکل ایجاد کند از این به بعد باید قاریان کلام خدا نیز پیش از قرائت آیات مورد نظرشان به ممیزان حوزه ویژه خود مراجعه کنند تا خدای ناکرده ثلمه ای به ساحت اخلاق و انقلاب و نظام وارد نشود. چون در کتاب الله نیز الفاظی وجود دارد که احتمالا نباید وجود می داشته و از دست ممیزان سهل گیر آن روزگاران در رفته!

باورم نمی شود. یعنی من باید به دوستان شاعرم توضیح بدهم که نه لفظ قمارباز که نام آلبوم چاوشی است و نه کلمه روسپی در شعر حضرت مولانا هیچ کدام به معانی ظاهری امروزی که ما از آن ها مراد می کنیم دخلی ندارند؟ و اگر هم داشته باشند در آن متن اصلا کارکرد دیگری پیدا کرده اند؟ حقیقتا من باید به دوستان شاعرم بگویم که این نگاه ظاهربینانه آفت فرهنگ و هنر است و از شما چنین رفتاری بعید است؟ دوستان من بهتر از من می دانند که آن آلبوم چه با مجوز و چه بی مجوز منتشر خواهد شد. تا این جایش هم آن که ضرر کرده دوستان منند که لعن و نفرین هواداران چاوشی را به جان خریده اند وگرنه با حوادث اخیر جز آن که گوش های بیشتری ترغیب به شنیدن آلبوم قمارباز شده اند اتفاق دیگری نیفتاده.

نمی خواهم بگویم در روزگاری که فلان ترانه سرتاپا مبتذل مجوز می گیرد چرا گیر داده اید به شعر مولانا؟ نمی خواهم بگویم در زمانه ای که ابتذال از شش جهت بر ما باریدن گرفته است چرا راه محسن چاوشی و دوستانش را سد کرده اید؟ اما بگذارید دست کم این نکته را بگویم: شما عزیزان که اغلبتان زخم خورده نگاه ممیزان کج سلیقه اید و خیلی هایتان یک دوجین خاطره تراژیک-کمیک از ممیزان ادبی و هنری دارید چرا چنین می کنید؟

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1299916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
  3 0
  بسيار عالي
 • بهروز IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
  3 0
  دلمون تنگ شده بود برات سید خدا. کجایی؟
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
  1 0
  آفرین
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۵
  2 0
  من اولش که ویدئوهای ممیزی شعر و ترانه حامد جوادزاده و وحید آقاپور رو می دیدم باور نمیکردم ولی بعد از این قضیه آلبوم قمارباز دیگه باورم شده.
 • سعید ترک IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
  0 0
  جای خالی آموزش فرهنگ خیلی خیلی خالی است . متاسفانه آموزش دهندگان فرهنگ هم خیلی راحت در ابتذال هضم و جذب شده و می شوند . اوضاع فرهنگی کشور اصلا خوب نیست و من برخلاف آقای موسوی حق میدهم به سر ممیزان و ممیزان وزارت ارشاد . زمانیکه فضای مجازی یله و تنها رها شده و شبانه روز هر مطلبی را که بخواهند بر مغز مردمان فرو می کنند ومتولیان و وزیران سیاست زده ما به جای اقدام و عمل ژست روشنفکری گرفته و خود را مخالف فیلترینگ قلمداد می کنند تا در انتخابات های آتی در مقابل رقیب کم نیاوردند نتیجه ای جز این وضعیت در انتظار نیست . مدیران محترم فرهنگی بخوابید !!!!!