تزیینات نقاشی استراپو شده «عالی قاپو» در محل اصلی نصب شد

مدیر پایگاه جهانی میدان امام اصفهان گفت : تریینات نقاشی استراپو شده ( جداسازی لایه رنگ ) عالی قاپو پس از ۴۰ سال مرمت شده و در محل اصلی بنا نصب گردید.

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان به نقل از روابط عمومی پایگاههای ثبت جهانی استان اصفهان فریبا خطا بخش اظهار داشت: تزیینات نقاشی پرده سازی عمارت عالی قاپو که در دهه ۵۰ توسط هیئت مرمتی  ایتالیایی ها در جهت مرمت اضطراری عمارت عالی قاپو از دیوارهای عالی قاپو به روش استراپو (جداسازی لایه رنگ ) از بنا جدا شده بود، پس از بررسی و مشخص شدن جایگاه اصلی در مسیر راه پله های شاهی در اتاق انتظار و درمحل اولیه نصب گردید.

وی ادامه داد: نقاشی های استراپو شده از زمان جداسازی تاکنون در طبقه چهار م عالی قاپو در یکی از اتاقهای این عمارت تحت شرایط خاص نگهداری می شد.

مدیر پایگاه جهانی میدان امام افزود: در طی مراحل مرمتی پارچه استراپو از روی نقاشی جدا شده و پس از مشخص شدن طرح، پرده سازی و هماهنگی طرح با محل های کمبود طرح در بنای عای قاپو، تزیینات استراپو شده در جای اصلی خود قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر جایگاه چهار عدد از این نقاش های استراپو شده مشخص شده است، افزود: پس از نصب نقاشی ها ی استراپو شده، عملیات موزون سازی و تثبیت در دستور کار قرار گرفت و اقدامات لازم مرمتی صورت گرفت.

خطابخش افزود: جداسازی تزیینات وابسته به معماری به سه روش استراپو( جدا سازی لایه رنگ ) استاکو( جداسازی با بستر گچی )و استاکو آماسلو ( جداسازی دیوار) صورت می گیرد.

گفتنی است راه پله های شاهی در عمارت عالی قاپو  به منظور عبور و مرور افراد درباری و اتاق های انتظار برای رفتن به طبقات بالاتر عمارت و ملاقات با پادشاهان صفوی ساخته شده است. در برخی موارد فضای سالن پذیرایی واقع در طبقه سوم عمارت، گنجایش حضور تمامی ملاقات کنندگان را نداشته لذا در طول مسیر از طبقه همکف تا سالن مذکور، فضاهایی در مسیر راه پله ها برای انتظار میهمانان تعبیه شده است.کف راه پله ها با کاشی های هفت رنگ و دیوارها با شیوه ای تزئین موسوم به پرده سازی منقوش شده است. در مسیر راه پله شاهی، سه ایستگاه انتظار تعبیه شده است.

عمارت عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده‌است. ارتفاع آن ۴۸ متر است و ۶ طبقه دارد که با راه‌پله‌های مارپیچ می‌توان از آن بازدید کرد.

۴۶

کد خبر 1300364

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =